Kestävä ja monimuotoinen Kauppi-Niihama
Lähivuosien aikana Kauppi-Niihaman alueella tapahtuu paljon. Alueelle ollaan perustamassa vajaa 400 hehtaaria uutta luonnonsuojelualuetta vuonna 2026 hyväksytyn Tampereen kaupungin luonnonsuojelualueohjelman mukaisesti. Lisäksi kaupungin retkeilyn palveluohjelmaan vuosille 2026–2035 on kirjattu Kauppi-Niihaman alueelle retkeilyn olosuhteita parantavia toimenpiteitä, joita suunnitellaan paraikaa.
Sijainti kartalla
Alueella on myös meneillään kilpahiihdon olosuhteiden parantamiseen liittyviä toimia. Kauppi-Niihama on osa juuri hyväksyttyä Tampereen kansallista kaupunkipuistoa, mikä edellyttää hoito- ja käyttösuunnitelman laatimisen. Alueen laitamilla sijaitsevat Kaupinlaakso I ja Kaupinlaakso II asemakaavahankkeet, joista on yhtymäkohtia Kauppi-Niihaman alueen latu- ja retkeilyreitistöille.
Alueen suunnittelu- ja kehittämistyötä tehdäänkin kaupungilla sisäisesti laajalla yhteistyöllä Kauppi-Niihaman luonnonsuojelualueen valmistelun yhteistyöryhmän sekä Palveluverkko, investoinnit ja maankäyttö -ohjausryhmän ohjauksessa. Alueen erilaiset virkistyskäyttäjät, seurat, järjestöt ja muut osalliset ovat keskeisessä roolissa alueen kehittämistyössä.
Kauppi-Niihaman suunnittelussa lähtökohtana on turvata alueen arvokkaat luontoarvot sekä mahdollistaa nykyinen ja tuleva virkistys-, liikunta- ja muu käyttö luontoa kunnioittaen. Tavoitteena on kehittää alueesta kestävä, monimuotoinen ja kaikkien yhteinen Kauppi-Niihama.
Ajankohtaista
Vastaa kyselyyn ja vaikuta Kauppi-Niihaman retkeilyreitteihin ja taukopaikkoihin:
Kauppi-Niihaman retkeilyreitit ja taukopaikat - Kysely 2026
Ota yhteyttä
Sähköpostit muotoa [email protected]