Inhimillistä digiä
Digitaalisia ratkaisuja, inhimillisiä tarinoita – Näkökulmia meiltä, jotka rakennamme tulevaisuutta.
Koodasimme tekoälysovelluksen, joka voi toimia muuallakin
Viime syksynä huomasimme olevamme tilanteessa, jota kumpikaan ei ollut osannut ennakoida silloin, kun tulimme kaupungille töihin. Yhtäkkiä olimme päätyneet istumaan päivittäisissä kehityspalavereissa yhden maailman suurimman ohjelmistoyrityksen asiantuntijoiden kanssa.
Koodasimme kovassa aikapaineessa sovellusta, jonka kaltaista ei ollut aiemmin tehty. Sovellus piti saada pystyyn kolmessa kuukaudessa, jotta sitä voitiin testata Uuden musiikin kilpailuissa Nokia Areenalla.
Projektin tulos tunnetaan nimellä Tampere VIP.
Pinnalta katsottuna VIP on puheohjauksella toimiva sovellus, joka suosittelee käyttäjälleen ravintoloita, tapahtumia ja tekemistä Tampereella. Personoituja suosituksia tarjoavia kaupunkisovelluksia on jo maailmalla useita. Se, mikä mielestämme tekee Tampere VIPistä poikkeuksellisen innovaation, on sovelluksen rakenne.
Tekoälyagentteihin perustuva rakenne avaa uusia käyttötapoja
Tampere VIP perustuu tekoälyagentteihin pohjautuvaan arkkitehtuuriin, jossa eri tehtävät on jaettu useille toisiaan täydentäville agenteille. Yksi pääagentti vastaanottaa käyttäjän kysymyksen, jäsentää sen ja ohjaa pyynnön eteenpäin niille aliagenteille, joiden vastuulle asia kuuluu.
Kun käyttäjä esimerkiksi kysyy lounaspaikkaa, yksi agenteista hakee vastaukseen ravintoladataa, toinen tarkistaa tapahtumat ja kolmas huomioi käyttäjän sijainnin. Kukin agentti käyttää vain ennalta määriteltyjä ja luotettavia tietolähteitä. VIP-sovelluksessa hyödynnettiin Tampereen kaupungin tapahtumakalenteria ja matkailusivustoa ylläpitävän Visit Tampereen aineistoja. Vastaukset koottiin tämän jälkeen yhdeksi käyttäjälle selkeäksi kokonaisuudeksi.
Rakensimme sovelluksen niin, että kun agentteja ja niiden käyttämiä tietoaineistoja vaihdetaan, sovelluksen käyttötarkoitus muuttuu ilman, että koko järjestelmää tarvitsee rakentaa uudelleen. Tämä mahdollistaa sen, että sama tekninen perusta soveltuu hyvin erilaisiin käyttötarkoituksiin. Puheohjauksella toimivia palveluja ei tarvitse kehittää joka kerta alusta.
Puheohjaus ilahdutti
Saimme UMK:n yhteydessä toteutetusta pilotoinnista arvokasta palautetta. Vaikka sovellus oli vielä keskeneräinen, oli hienoa huomata, kuinka myönteisesti käyttäjät suhtautuivat. Erityisesti puheohjaus herätti kiinnostusta. Monille käyttäjille oli luontevaa esittää kysymyksiä puhumalla sen sijaan, että tietoa etsittäisiin useista eri sovelluksista tai valikoista.
Vihdoinkin hyvää tekoälyn käyttöä!
Sekä Microsoft että me Tampereen kaupungilla jatkamme sovelluksen jatkokehittämistä tahoillamme. Kuulemamme mukaan Microsoft jatkaa kehittämistä eri kumppaneiden kanssa, sillä yhtiö arvioi ratkaisun soveltuvan maailmanlaajuiseen käyttöön.
Me täällä Tampereella suunnittelemme jo seuraavaa käyttötapausta, johon agenttirakennetta voi soveltaa. Olemme innoissamme siitä, että voimme jatkaa näin mielenkiintoista projektia. Tämä on ollut meille mieletön mahdollisuus oppia ja kehittyä, sekä tietysti osoittaa kynsiämme siitä, mitä meillä kaupungilla on sisäisesti mahdollista tehdä ja toteuttaa kaupunkilaisten parhaaksi.
Jätä kommentti