Tampere rakentaa yhtenäisen digitaitojen opinpolun varhaiskasvatuksesta toiselle asteelle

Tampereen kaupungin tavoitteena on tarjota yhdenvertaista digitaitojen opetusta jokaiselle oppijalle. Kasvatuksen ja opetuksen digivision mukaan digitalisuutta hyödynnetään oppimisessa perustellusti.

Tampereen kaupungin ensimmäinen kasvatuksen ja opetuksen digivisio linjaa kehittämisen suuntaa vuoteen 2035 saakka. Digivisio kuuluu: ”Opimme ja hyödynnämme digitalisaatiota älykkäästi ja yhdessä – yksilöllisesti, yhteisöllisesti ja yhdenvertaisesti.” 

Digivisio kattaa tamperelaisten lasten ja nuorten opinpolun varhaiskasvatuksesta lukioon tai ammattiopintoihin saakka. Tampereen kaupunki määrittelee jokaiselle ikäryhmälle digitaidot, joita kullakin koulutusasteella opetetaan. Näin varmistetaan tasavertaiset oppimisen mahdollisuudet ja sujuvat siirtymät nivelvaiheissa. 

Opetusjohtaja Simo Turtiainen muistuttaa, että vaikka monet lapset ja nuoret käyttävät digitaalisia palveluja päivittäin, he tarvitsevat ohjausta esimerkiksi digitaaliseen lukutaitoon, tiedon arviointiin, turvalliseen toimintaan verkossa ja erilaisten järjestelmien käyttöön. 

– Lapset ja nuoret elävät monipuolisemmassa digitaalisessa ympäristössä kuin koskaan ennen historiassa. Haluamme opettaa heille taitoja, joilla he pystyvät toimimaan turvallisesti ja oppimaan uutta, Turtiainen lisää.

Pedagoginen tarkoituksenmukaisuus lisää oppimisen iloa

Tampereen kasvatuksen ja opetuksen digivision lähtökohta on oppiminen. Digitaalisuus tarjoaa ammattilaisille työkaluja eriyttämiseen, vuorovaikutukseen ja osallisuuden tukemiseen. Samaan aikaan inhimillinen kohtaaminen säilyy edelleen kasvatuksen ja opetuksen ytimenä. Tavoitteena on, että teknologiaa ei käytetä enemmän, vaan viisaammin.

– Digitaalisuutta hyödynnetään esimerkiksi yksilöllisten oppimispolkujen rakentamiseen sekä oppimisen tukena erilaisissa oppimisen haasteissa. Oppimisen ilo kuuluu jokaiselle, sanoo Turtiainen.

Opetusjohtaja muistuttaa, että perinteistä luku- ja kirjoitustaitoa ei pidä asettaa vastakkain digitaalisten taitojen kanssa. 

– Lapset ja nuoret tarvitsevat sekä vahvaa perinteistä lukutaitoa että hyvää digitaalista lukutaitoa. Ne tukevat toisiaan.

Ensimmäiset toimenpiteet käynnistyneet

Digivisio hyväksyttiin kasvatuksen ja opetuksen palveluryhmissä keväällä 2026 ja nyt digivisiota on jo ryhdytty toteuttamaan. Varhaiskasvatuksessa ja esiopetuksessa henkilöstön digitaalista osaamista on jo kehitetty viime vuosina, ja kehittämistä jatketaan digivision mukaisesti. Perusopetuksessa on otettu käyttöön digimallit, joissa määritellään ne digitaidot, jotka oppilaiden tulisi jokaisella vuosiluokalla oppia. Ala- ja yläkouluissa kerrataan oppilaille keskeisiä digitaitoja ja yhteisiä toimintatapoja. Kouluissa tullaan myös opettelemaan tekoälyn käyttöä ja siihen liittyviä valmiuksia eri vuosiluokilla. Myös henkilöstön digiosaamista vahvistetaan. 

Lisätietoja

Simo Turtiainen
Perusopetus Opetusjohtaja
Pia Kuisma
Varhaiskasvatus ja esiopetus Kehittämispäällikkö
Mari Aalto
Lukiokoulutus Lukiokoulutuksen johtaja
Kirsi Viskari
Ammatillinen koulutus Johtaja, ammatillinen koulutus
Teksti: Hanna Porrassalmi
Kuvat: Hanna Porrassalmi
Jaa sosiaalisessa mediassa