Hiedanrannan liityntäpysäköinnissä on nyt yli 200 paikkaa
Hiedanrannan liityntäpysäköintialue on ollut suosittu, ja pysäköintipaikkojen määrä on ajoittain ollut riittämätön kysyntään nähden. Heinäkuussa valmistunut laajennus vastaa kasvaneeseen tarpeeseen ja parantaa mahdollisuuksia yhdistää henkilöautoilu joukkoliikenteeseen.
Laajennus toteutettiin samalle puolelle Possiojankatua kuin nykyinen pysäköintialue. Uusi pysäköintialue sijaitsee Enqvistinkadulta tultaessa ennen nykyistä pysäköintialuetta, ja sieltä on suora kulkuyhteys ratikka- ja bussiterminaalialueelle. Pysäköintialueen rakenteissa on hyödynnetty kierrätyssoraa.
Liityntäpysäköintialue on väliaikainen ratkaisu, kuten nykyinenkin pysäköintialue ja raitiotien terminaalialueeseen liittyvät liikennöidyt alueet. Alueen tulevaan rakentumiseen vaikuttaa Hiedanrannan aluekehityksen eteneminen. Rakennustöiden urakoitsijana toimi Pimara Maanrakennus Oy.