Tammerkosken ylittävä väliaikainen kävelyn ja pyöräilyn silta avataan liikenteelle tiistaina 7.7.
75 metriä pitkä ja 6 metriä leveä silta kävelylle ja pyöräilylle
Silta yhdistää Vanhankirjastonpuiston ja Koskipuiston Keskiputouksen vesivoimalaitoksen alapuolella. Sillan leveys on 6 metriä ja pituus 75 metriä. Teräksisten verkkokaiteiden korkeus on 1,2 metriä ja kannen pintana on samaa mursketta kuin Koskipuiston ja Vanhankirjaston puiston puistoväylillä. Keskelle siltaa on rakennettu pieni näköalalevennys.
Silta on osa yhdistettyä jalankulun ja pyöräilyn väylää, joka jatkuu sillan itäpuolella Laikun pohjoispuolelta Vanhankirkon puiston ja Keskustorin kautta Puutarhakadulle.
Sillan länsipäästä Koskipuiston läpi on rakennettu erillinen reitti Rongankadun varteen. Etenkin pyöräilijöille suunnattu uusi Koskipuiston läpi johtava reitti pidetään kunnossa myös talvisin.
Valssipadonraitin saneeraus etenee aikataulussa
Väliaikainen silta on paikallaan vuoteen 2028 asti. Se korvaa Frenckellin lävistyksen ja Patosillan kautta kulkevan Valssipadonraitin, joka pysyy suljettuna raitin leventämistöiden ajan aina kesään 2028 asti.
Valssipadonraitin leventämisurakka etenee aikataulussa. Molemmat vanhat lävistykselle johtaneet sillat, Pihasilta ja Puutarhakanavasilta on nyt purettu ja työt Frenckellin lävistyksen leventämiseksi ja vahvistamiseksi ovat käynnissä. Uudet lävistykselle johtavat sillat valmistuvat tämänhetkisen arvion mukaan marraskuussa 2026.