Kirjastojen joulun ja vuodenvaihteen aukioloajat 2025-2026

Joulu, uusivuosi sekä loppiainen vaikuttavat kirjastojen aukioloihin.

Joulu

Jouluaaton aattona tiistaina 23.12. kirjastot suljetaan viimeistään kello 17, tai normaaliin sulkemisaikaan, jos se on tätä aikaisempi. Kirjastoautot lopettavat ajon kello 16. Omatoimikirjastot (ei Vuores) ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Jouluna 24.-26.12. kirjastot ovat kiinni ja kirjastoautot pois ajosta. Omatoimikirjastot (ei Lielahti ja Vuores) ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Uusivuosi

Uudenvuodenaattona keskiviikkona 31.12. kirjastot suljetaan viimeistään kello 17, tai normaaliin sulkemisaikaan, jos se on tätä aikaisempi. Kirjastoautot lopettavat ajon kello 16. Omatoimikirjastot (ei Vuores) ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Uudenvuodenpäivänä 1.1. kirjastot ovat kiinni ja kirjastoautot pois ajosta. Omatoimikirjastot (ei Lielahti ja Vuores) ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Loppiainen

Loppiaisaattona maanantaina 5.1. kirjastot suljetaan viimeistään kello 17, tai normaaliin sulkemisaikaan, jos se on tätä aikaisempi. Kirjastoautot lopettavat ajon kello 16. Omatoimikirjastot ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Loppiaisena 6.1. kirjastot ovat kiinni ja kirjastoautot pois ajosta. Omatoimikirjastot (ei Vuores) ovat auki normaalein omatoimiaukioloin. 

Tarkista alla olevasta linkistä oman kirjastosi aukioloajat.

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta!

Jaa sosiaalisessa mediassa