Tampereen toisen asteen koulutuksen uudistuksilla turvataan tulevaisuuden tarpeita
Tampereen kaupunginvaltuuston päättämällä talouden tasapaino-ohjelmalla ja siihen liittyvillä säästötoimenpiteillä on vaikutuksia myös toisen asteen koulutuksen järjestämiseen. Lukiokoulutuksen ja Tampereen seudun ammattiopisto Tredun säästötoimet ovat herättäneet tulkintoja, joita elinvoiman palvelualueen johtaja Pekka Salmi haluaa selventää: Kaikki oppilaitokset säilyvät jatkossakin itsenäisinä yksikköinä, ja opetustyö jatkuu nykyisellään.
– Organisaatiouudistuksilla turvaamme tulevaisuuden tarpeita ja laadukkaan koulutuksen kehittämistä. Muutoksista huolimatta Tampereen kaupungin lukiokoulutuksessa toimii jatkossakin kuusi päivälukiota ja yksi aikuislukio, Pekka Salmi painottaa.
Lukiokoulutuksessa palveluryhmän toimintoja järjestellään siten, että Sammon keskuslukio ja Tampereen aikuislukio yhdistetään hallinnollisesti 1.7.2026 alkaen. Myös Pyynikin lukion ja Lyseon lukion hallinnot yhdistyvät ensi heinäkuusta alkaen.
Toimintojen uudelleenjärjestelyn myötä kaksi rehtorin virkaa lakkautetaan ja kahden rehtorin virantoimitusvelvollisuus muuttuu. Salmen mukaan muutoksessa on kyse lähekkäin sijaitsevien lukioiden hallinnon yhtenäistämisestä vastaamaan tulevaisuuden tarpeita.
– Uudistuksen tavoitteena on vahvistaa lukioiden välistä yhteistyötä, tehostaa resurssien käyttöä sekä luoda entistä monipuolisempi ja joustavampi oppimisympäristö opiskelijoille, Salmi kertoo.
Suunnitelman mukaan Pyynikin ja Lyseon lukiot tulevat muodostamaan yhdessä kampusmaisen kokonaisuuden. Uudistus mahdollistaa laajemmat kurssitarjonnat, yhteiset palvelut sekä modernit oppimisratkaisut, jotka tukevat opiskelijoiden hyvinvointia ja oppimisen laatua.
– Saamme näin opiskelijoille entistä paremmat mahdollisuudet hyödyntää eri lukioiden vahvuuksia ja erikoistumisalueita, lukiokoulutuksen johtaja Mari Aalto sanoo.
Hänen mukaansa hallinnon yhtenäistäminen luo selkeämmät rakenteet ja tukee pitkäjänteistä kehittämistä, jotta kaupungin lukiokoulutus vastaa tulevaisuuden osaamistarpeisiin.
Tredu uudistaa johtamisjärjestelmäänsä
Elinvoiman palvelualueen johtaja Pekka Salmen mukaan myös Tampereen seudun ammattiopisto Tredun organisaatiota ja johtamisjärjestelmää uudistetaan talouden tasapainottamistoimenpiteiden yhteydessä. Tredun uusi johtamismalli astuu voimaan 1.5.2026.
Ammatillisen koulutuksen johtaja Kirsi Viskari painottaa, että Tredun toiminta Tampereella ja seutukunnissa jatkuu nykyisellään, eivätkä muutokset vaikuta esimerkiksi koulutustarjontaan.
Nykyiset Opiskelijapalvelujen ja Yhteisten koulutuspalvelujen toiminnot ja tehtävät sijoitetaan muille osaamisaloille ja matriiseihin. Samalla kaksi johtajan tehtävää lakkaa.
Lisäksi kaksi osaamisalaa yhdistyy uudeksi Teollisuus ja rakennettu ympäristö -osaamisalaksi ja samalla vähennetään yksi osaamisalajohtajan tehtävä.
Toimintojen uudelleenjärjestelyiden myötä nykyisten 5 osaamisalan ja 3 matriisin tilalle tulee 3 osaamisalaa ja 2 matriisia. Kaikkiaan kolme johtajan tehtävää sekä kolme päällikkötehtävää lakkautetaan.
Syksyn yhteistoimintamenettelyssä päätettyjen toimenpiteiden toimeenpano käynnistyi 11.11.2025 kaupunginvaltuuston hyväksyttyä ensi vuoden talousarvion. Toimeenpanovaiheessa on pystytty vähentämään irtisanottavien määrää. Osa tehtävistä lakkaa eläköitymisten tai työntekijän oman irtisanoutumisen johdosta.