Nelli Piattoeva, professori, kasvatussosiologia, Tampereen yliopisto
Kerro hieman tutkimuksen kohteistasi ja kansainvälisestä toiminnastasi.
Olen kiinnostunut koulutuksen yhteiskunnallisista ja poliittisista yhteyksistä ja tarkastelen koulutusta erityisesti hallinnan välineenä, eli esimerkiksi koulua kansallisen identiteetin rakentamisen väylänä. Tutkimukseni keskittyy tällä hetkellä entisen Neuvostoliiton alueen koulutusjärjestelmiin. Tutkin myös sitä, miten kouluja ja yliopistoja ohjataan ja miten erilaiset ohjaustavat kuten esimerkiksi numeraalisen tiedon käyttö ilmenevät ja vaikuttavat.
Opetuksen ja tutkimustyön lisäksi työni sisältää myös kansainvälistä toimintaa. Olen ollut mukana esimerkiksi EU:n rahoitushauissa ja johdan Transnationaalisuuden tutkimuskeskus TRANSIT:a. Lisäksi valmistelen kasvatustieteiden alan suurinta eurooppalaista European Educational Research Association -konferenssia, joka järjestetään Tampereella elokuussa 2026. Näiden projektien kautta pyrin edistämään globaalien koulutuskysymysten ymmärtämistä ja löytämään ratkaisuja, jotka hyödyttävät koulutusjärjestelmiä ympäri maailmaa.
Pitkän kokemuksesi perusteella, miksi Tampere on erityisen hyvä kongressikaupunki?
Tampereella voi järjestää sekä pieniä että isoja tilaisuuksia, koska kaupunki tarjoaa erikokouksia tiloja. Lisäksi Tampereen hotellit on monipuolisia, monet tosi uusia tai vasta remontoituja. Tampereella on tarjolla rikasta kulttuuriohjelmaa ja konferenssipäivän päätteeksi pääsee helposti luonnon rauhaan sekä saunomaan ja uimaan.
Miten kuvailisit Tamperetta kaupunkina yleisesti, mikä tekee siitä erityisen?
Tampereella yhdistyy kansainvälisen nuoren ja energisen kaupungin urbaanielämä luonnon läheisyyteen. Täältä löytyy mielekkäitä harrastuksia joka lähtöön ja hyvien liikenneyhteyksien ansiosta pääsee joustavasti kulkemaan sekä kaupungin sisällä että ympäri Suomea.