Tampereen kaupunkipyöräkausi päättyi – matkoja tehtiin ennätysmäärä

Tampereen kaupunkipyörät ovat jääneet talvitauolle. Kauden 2026 aikana pyörillä tehtiin 280 000 matkaa, mikä on 19 % enemmän kuin vuonna 2025. Myös kertamaksujen ja koko kauden käyttöoikeuksien myynti kasvoi.

Asemaverkosto laajeni ja käyttö kasvoi

Kaupunkipyörillä tehtiin kauden aikana ennätykselliset 280 000 matkaa. Yhdellä pyörällä ajettiin keskimäärin kaksi matkaa päivässä. Suosituin kuukausi oli elokuu, jolloin matkoja kertyi yhteensä yli 50 000. Se on kaupunkipyöräpalvelun tähänastinen kuukausiennätys. Palvelun historian aikana Tampereen kaupunkipyörillä on nyt tehty yli miljoona matkaa. 

Käyttöoikeuksia myytiin yhteensä yli 17 000 kappaletta. Eniten kasvoi yhteen matkaan oikeuttavien kertamaksujen ja koko kauden käyttöoikeuksien myynti. Kertamaksuja myytiin 8 400 eli 18 % enemmän kuin vuonna 2025 ja koko kauden käyttöoikeuksia 3 400 eli 17 % enemmän. Vuorokauden käyttöoikeuksia myytiin 3 000 ja kuukauden käyttöoikeuksia 2 400 kappaletta.

Vilkkaimmin käytetyt kaupunkipyöräasemat sijaitsivat keskustan ja Kalevan alueella. Näille alueille avattiin noin 60 uutta asemaa. 

- Asemaverkoston laajentaminen keskustan ja Kalevan alueella oli tämän kauden merkittävin uudistus. Samalla kaupunkipyörien käyttö ja käyttöoikeuksien myynti kasvoivat sekä käyttäjien tyytyväisyys palveluun säilyi korkealla tasolla. Kaupunkipyörät ovat vakiinnuttaneet paikkansa osana Tampereella liikkumista, joukkoliikennejohtaja Mika Periviita sanoo.

Asemaverkoston laajeneminen näkyi asiakastyytyväisyydessä

Kaupunkipyöräpalvelu saa käyttäjiltään erinomaiset arviot. Lokakuussa toteutetun asiakastyytyväisyyskyselyn mukaan tyytyväisyys palveluun pysyi samalla tasolla kuin kaudella 2025. Asemaverkoston laajeneminen näkyi kyselyn tuloksissa. Käyttäjät olivat aiempaa tyytyväisempiä kaupunkipyöräasemien sijainteihin. Tyytyväisyys pyörien saatavuuteen kuitenkin laski. Eniten kiitosta saivat käyttömaksujen kohtuullisuus ja selkeys.

Kaupunkipyöräpalvelun suositteluhalukkuus pysyi korkealla tasolla (NPS 55).

Kyselyyn vastasi 136 henkilöä. Heistä 57 prosenttia oli ostanut jonkin käyttöoikeuden kaudella 2026.

Seuraava kaupunkipyöräkausi alkaa 15.4.2027.

Teksti: Elina Mäki
Kuvat: Anna Mäkinen
Jaa sosiaalisessa mediassa