PIKI-kirjastot julkaisivat selkokielisen verkkokirjaston
Selko-PIKI-verkkokirjasto on tarkoitettu kaikille, jotka haluavat käyttää selkeää ja helposti hahmotettavaa verkkokirjastoa. Selkokieltä voivat tarvita esimerkiksi suomea uutena kielenä opiskelevat sekä ihmiset, joille lukeminen, hahmottaminen tai kielen ymmärtäminen on vaikeaa.
Selkokielinen verkkokirjasto tekee kirjaston palveluista helpompia ymmärtää ja käyttää. Monilla kirjastoilla on yksittäisiä selkokielisiä sivuja, mutta Selko-PIKI-verkkokirjasto on uudenlainen avaus.
– Selko-PIKI on Suomen ensimmäinen kokonaan selkokielinen verkkokirjasto. Palvelu on tärkeä, koska arviolta 11–14 prosenttia Suomessa asuvista tarvitsee selkokieltä. Keräämme syksyn aikana asiakkaiden kokemuksia Selko-PIKI-verkkokirjastosta ja kehitämme sivustoa palautteen perusteella, sanoo työryhmän vetäjä Maria Rissanen.
Selko-PIKI-verkkokirjastossa voi hoitaa tavalliset kirjastoasiat
Selko-PIKI-verkkokirjastoa voi käyttää osoitteessa piki.fi/selko. Palveluun pääsee myös yleiskielisen PIKI-verkkokirjaston etusivulta. Selkokielisessä verkkokirjastossa on kaikki verkkokirjaston perustoiminnot. Selko-PIKI-verkkokirjastossa voi esimerkiksi tehdä hakuja ja varauksia, uusia lainoja, maksaa kirjastomaksuja ja tutustua e-aineistoihin. Palvelussa on vähemmän kuvia ja aineistosuosituksia kuin yleiskielisessä PIKI-verkkokirjastossa. Tekstit, rakenne ja ulkoasu on tehty mahdollisimman selkeiksi.
Yleiskielinen PIKI-verkkokirjasto säilyy käytössä
Nykyinen yleiskielinen PIKI-verkkokirjasto jatkaa toimintaansa entiseen tapaan. Asiakas voi valita, käyttääkö hän nykyistä verkkokirjastoa, Selko-PIKI-verkkokirjastoa vai molempia. Asiakkaan lainat, varaukset, maksut ja tiedot näkyvät molemmissa verkkokirjastoissa.
Päivitys 1.10.: klo 11.59: Vaihdettu uutisen kuva.