Senioreille tarjolla liikuntaa
Tampereella on tarjolla monipuolisia mahdollisuuksia liikkumiseen ja uusien harrastusten löytämiseen senioreille. Säännöllinen liikunta auttaa ylläpitämään toimintakykyä, edistää hyvinvointia ja tuo arkeen uusia sosiaalisia kontakteja.
Ikäihmiset liikkeelle
Ikäihmiset liikkeelle -hanke kokoaa yhteen seuroja, yhdistyksiä ja muita toimijoita, jotta liikunnan pariin olisi helppo tulla iästä tai aiemmasta harrastustaustasta riippumatta. Syksyn tarjonnassa on useita matalan kynnyksen kursseja ja liikuntaryhmiä, kuten Baletti 60+, HYROX Senior, Easy Dance Club, kävelyfutis, mölkky, seniorisulkapallo, luistelu sekä erilaisia kuntosali-, liikkuvuus- ja tasapainoryhmiä. Ryhmät tarjoavat mahdollisuuden kokeilla uusia liikuntamuotoja turvallisesti ja omaan tahtiin.
Ikäihmiset liikkeelle -hanke tarjoaa myös ohjaajakoulutusta senioriliikuntaa ohjaaville tai ohjaamisesta kiinnostuneille. Maksuttomassa koulutuksessa saa tutkittuun tietoon perustuvia ja käytännönläheisiä valmiuksia ikäihmisten liikunnan ohjaamiseen. Tampereen kaupungin liikuntapalveluiden ja UKK-instituutin yhteistyössä toteutettava koulutus tukee hankkeen tavoitteita edistää ikääntyneiden hyvinvointia, toimintakykyä ja aktiivista arkea sekä vahvistaa osaamista senioriliikunnan ohjaamisessa.
Maksuttomat seniorijumpat
Lisäksi Tampereella järjestetään syyskaudella 31.8.-13.12.2026 useita maksuttomia seniorijumppia eri puolilla kaupunkia. Tarjolla on muun muassa tuolijumppaa, kuntopiirejä, kuntotanssia, venyttelyä, kehonhuoltoa sekä voimaa ja tasapainoa kehittäviä ryhmiä. Toimintaa järjestetään esimerkiksi lähitoreilla, palvelukeskuksissa, seurakuntataloissa ja liikuntatiloissa eri puolilla Tamperetta.
Liikuntaryhmät sopivat sekä liikuntaa aloittaville että jo aktiivisesti liikkuville senioreille. Uusi harrastus voi tukea hyvinvointia, lisätä yhteisöllisyyttä ja tuoda iloa arkeen samalla vahvistaen toimintakykyä tuleville vuosille.