Tampere Filharmonian Puistokonsertti kutsuu Sorsapuistoon – saavuthan paikalle hyvissä ajoin
Puistokonsertin johtaa jo neljättä kertaa englantilainen Matthew Halls, jolle alkava kausi on viimeinen Tampere Filharmonian ylikapellimestarin ja taiteellisen johtajan roolissa. Konsertin solistina esiintyy tenori Tuomas Katajala. Perinteisen puistokonsertin Sorsapuistossa järjestävät Tampere Filharmonia ja Tampere-talo yhteistyössä Tampereen Energian kanssa.
Tämänvuotisen Puistokonsertin ohjelma juhlistaa 80 vuotta täyttävää Tampereen Oopperaa. Ohjelmassa kuullaan tuttuja sävelmiä oopperan, operetin ja baletin maailmasta. Konsertin ohjelma on julkaistu ja se löytyy Puistokonsertin tapahtumasivulta.
Käytännön tietoa Tampere Filharmonian Puistokonsertista
- Aika: lauantai 8.8.2026
- DJ Juissi: klo 15 alkaen
- Konsertti: klo 18
- Paikka: Sorsapuisto, Tampere
- Vapaa pääsy
Ravintola Tuhto palvelee konserttipäivänä laajennetuin aukioloajoin klo 11–21 (keittiö sulkeutuu klo 20). Game On -kesänäyttely on pidennetysti avoinna klo 9–21, ja Tampere-talon lipunmyynnistä voi ostaa tarjoushintaisia lippuja syksyn tapahtumiin.
Tampere Filharmonian suosittu vapaalippujen metsästys järjestetään jälleen. Tällä kertaa Puistokonsertissa on löydettävissä 30 Faunipassia Faunien iltapäivä -kamarimusiikkisarjan 30‑vuotisjuhlavuoden kunniaksi. Lippuja voi löytää konserttipäivänä 8. elokuuta Sorsapuistosta sekä Tampere-talon tiloista klo 17 alkaen. Lisäksi orkesterin kävijäkyselyn vastaajien kesken arvotaan Tampere Filharmonian konserttilahjakortteja.
Samana lauantaina 8. elokuuta klo 10–16 Tampere-talossa vietetään lapsiperheille suunnattua Muumi – Suuri juhlapäivä -tapahtumaa. Muumijuhla järjestettiin ensimmäisen kerran elokuussa 2025. Silloin Tampere-talossa vieraili noin 8 000 muumien ystävää. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Lämpimästi tervetuloa Sorsapuistoon nauttimaan tapahtumapäivän elämyksistä!