Robottibussi ilman kuljettajaa: uusi aikakausi alkaa Tampereella

Hervantajärven ja Lintuhytin välillä käynnissä oleva robottibussiliikenne linjalla 301 siirtyy kesäkuussa uuteen vaiheeseen: bussit alkavat liikennöidä ilman turvakuljettajaa 24.6.2026. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun robottibussit liikennöivät suomalaisessa kaupallisesti toteutetussa joukkoliikenteessä etävalvotusti.
Robottibussi Hervantajärven pysäkillä. Taustalla ratikka.
Robottibussi Hervantajärven pysäkillä.

Vastaavia täysin autonomisia robottibusseja on kokeiltu maailmalla, mutta pääosin rajatuissa ympäristöissä tai pilottihankkeina. Tampereella robottibussi toimii osana normaalia joukkoliikennettä, liityntäyhteytenä ratikkalinjalle 3.

Robottibusseja on testattu Tampereella todellisissa liikenneympäristöissä. Robottibussi on liikennöinyt linjalla 301 viime marraskuusta lähtien siten, että mukana on ollut turvakuljettaja. Siirtyminen täysin autonomiseen ajoon perustuu kokemuksiin ja testituloksiin, jotka osoittavat, että liikenne voidaan hoitaa turvallisesti myös ilman kuljettajaa bussissa.

Turvallisuus etusijalla

Robottibussiliikenteen turvallisuus perustuu useisiin toisiaan täydentäviin järjestelmiin. Bussit liikennöivät ennalta määritellyllä reitillä ja alhaisella nopeudella, ja ne tarkkailevat ympäristöään jatkuvasti erilaisten sensoreiden avulla.

Jos järjestelmä havaitsee esteen tai poikkeavan tilanteen, bussi pysähtyy automaattisesti ja tarvittaessa hyvin nopeasti. Muiden tielläliikkujien kannattaa pitää robottibussiin hyvä turvaväli.

Vaikka bussissa ei ole kuljettajaa, liikennettä valvotaan jatkuvasti etänä. Ammattilaiset seuraavat robottibusseja reaaliaikaisesti ja voivat tarvittaessa puuttua tilanteisiin. Bussissa on toimintaohjeet matkustajille, ja apua saa tarvittaessa helposti matkustamon hätäpuhelimella. Matkustamosta on myös jatkuva puhe- ja videoyhteys etävalvomoon.

Miten matkustaja toimii robottibussissa?

Matkustajan kannalta näkyvin ero tavalliseen bussimatkaan on turvavyön käyttöpakko. Bussissa täytyy istua matkan aikana. Muuten matkustus sujuu tuttuun tapaan: liput leimataan oven vieressä olevassa lippulaitteessa kaikilla matkoilla. Kyytiin mahtuu enimmillään 12 matkustajaa, ja matkustamossa on tila myös lastenvaunuille.

Robottibussi liikennöi linjatunnuksella 301. Aikataulut löytyvät Nyssen reittioppaasta ja aikataulupalvelusta. Jatkoyhteys ratikkaan 3 on pysäkillä Hervantajärvi.

Teksti: Hanne Tamminen
Kuvat: Tampereen seudun joukkoliikenne
Jaa sosiaalisessa mediassa