Sisko Petäjän vahingoitettu veistos siirretään Nekalasta Tampereen museoiden kokoelmakeskukseen

Nekalan lastentalon pihamaalla sijaitsevaa Sisko Petäjän veistosta on vahingoitettu, ja se siirretään Tampereen museoiden kokoelmakeskukseen. Yksi veistoksen kolmesta kalasta on viety, ja teosta hallinnoiva Tampereen taidemuseo on tehnyt vahingonteosta rikosilmoituksen.
Kaksi kalaveistosta kiinnitettynä luonnonkiveen.
Vahingoitettu veistos on Nekalan lastentalon pihalla.

Sisko Petäjän (1917–1980) suihkukaivoveistos valmistui Nekalan lastentalon pihamaalle vuonna 1954. Alun perin teoksessa kulki vesi kolmen pronssisen kalan kautta vesialtaaseen. 1990-luvulla rakennuksen peruskorjauksen yhteydessä teokseen kuulunut vesiallas poistettiin, ja kalat kiinnitettiin pihalle tuotuun luonnonkiveen. Samassa yhteydessä Petäjän teos sai nimen Leikkivät kalat.

Koska teos ei ole nykyisellään edustava, jäljellä olevat teososat irrotetaan ja siirretään Tampereen museoiden kokoelmakeskukseen keskiviikkona 13.5.2026. Tampereen taidemuseo tutkii mahdollisuutta ennallistaa teos teettämällä jälkivaloksen kadonneen kalan tilalle. Tällöin teos on mahdollista sijoittaa uuteen kohteeseen.
 

Lisätietoja

Teksti: Kati Lehtinen
Kuvat: Tampereen taidemuseo
Jaa sosiaalisessa mediassa