Tampereen kouluissa panostetaan tulevaisuuden digiosaamiseen

Digitaalisen osaamisen digimalleilla pyritään kasvattamaan niin oppilaiden kuin henkilöstön digitaitoja tulevaisuuden tehtäviä varten.
Aleksi Huttu opastaa pöydän ääressä olevaa kahta oppilasta Digimallien käytössä.
Lielahden koulun opettaja Aleksi Huttu on yksi digitaalisen osaamisen polun tekijöistä. Oppilaat Eelis Koponen (vas.) ja Tomas Sewell pureutuvat juuri 6. luokkalaisille tarkoitettuun digimalliin.

Digitaalisen osaamisen polku on työväline, joka tukee digitaalisten taitojen opettamista ja oppimista. Polku on vapaasti saatavilla verkosta ja koostuu vuosiluokkien 1–9 omista erillisistä digimalleista.

Digimallit sisältävät jokaiselle vuosiluokalle soveltuvia tehtäviä, joilla pyritään parantamaan digitaalista osaamista, ohjelmointiosaamista ja mediataitoja. Digimallien tehtävät linkittyvät eri oppiaineiden tavoitteisiin ja arviointikriteereihin. Digitaalisen osaamisen polun käyttöönottoa on odotettu innolla.

– Oppilas voi digimallien avulla edetä tehtävissä, seurata oppimistaan ja huomata konkreettisesti oman osaamisensa kehittymisen. Tästä syntyy digitaalisen osaamisen polku, sanoo Lielahden koulun tunti- ja tutoropettaja Aleksi Huttu.

Tavoitteena tulevaisuuden taitojen harjoittaminen

Digimallit syntyivät tarpeesta vastata oppilaiden vaihteleviin taitotasoihin laitteiden ja digitaalisten työkalujen käytössä. Erityisesti toisen koulutusasteen suunnasta esiintyi pedagogista huolta siitä, että millaisilla digitaidoilla oppilaat siirtyvät peruskoulusta eteenpäin. 

Oppilas Tomas Sewell pelaa 6.luokkalaisille tarkoitettua Digimalli-peliä tietokoneella.
Digitaalisen osaamisen polku on vapaasti saatavilla verkosta sisältäen yhdeksän digimallia jokaista koululuokkaa kohti. Tomas Sewell tutkii seuraavan digimallin rakennetta ja oppimistavoitteita.

Malli etenee digitaitoihin tutustumisesta aina syventämiseen ja lopulta digitaitojen soveltamiseen asti. Alkuvaiheessa tehtäviä tehdään opettajan ohjauksessa, mutta oppilaan edetessä digimalleista seuraavaan myös oma kokeileminen ja itsenäinen työskentely lisääntyy. Lisäksi sekä 6.- että 9.-luokilla oppilaat tekevät itsearvioinnin omasta osaamisestaan.

– Tavoitteena on, että jokainen oppilas saavuttaa vähintään perusosaamisen tärkeimmistä digitaidoista.

Digitaalisen osaamisen polku on tehty laajassa yhteistyössä muiden tamperelaisten opettajien kanssa, ja digimallien tavoitteet perustuvat opetussuunnitelman asettamiin tavoitteisiin. Digimallit on suunniteltu opettajien tueksi ja tekemään digitaalisten taitojen oppimisesta luontevan osan koulun jokapäiväistä toimintaa. Digimallien käyttöönottoon on hyvä varata yhteistä suunnitteluaikaa, jolloin opettajilla on mahdollisuus perehtyä digimalleihin esimerkiksi koulun Digitutor-opettajien kanssa.

– Digitaalisen osaamisen polku on tarkoitettu sekä oppilaille että henkilöstölle. Tarkoituksenmukainen käyttö ja harjoittelu kasvattaa tulevaisuuden digitaitojen osaamista, summaa Huttu.

Aleksi Huttu opastaa pöydän ääressä olevaa kahta oppilasta.
Digimallit perustuvat suoraan opetussuunnitelman määrittämiin tavoitteisiin. Opettaja Huttu hyödyntää myös taustalla näkyvää isompaa digitaalista näyttöä omassa opetuksessaan.

Lisätietoja

Aleksi Huttu
Tuntiopettaja
Puhelin:
040 562 1716
Teksti: Aleksis Villanen
Kuvat: Aleksis Villanen
Jaa sosiaalisessa mediassa