Teivon ja Lamminpään kävely
Teivon ja Lamminpään kävelyn aluksi kokoonnutaan Teivon raviradan eteläisen sisäänkäynnin luona (Velodromintie 2) torstaina 16.4.2026 klo 17. Sieltä kävellään ensin Ylöjärven suuntaan tutustumaan Teivon raitiovaunupysäkin kulkureittien suunnitelmiin, kuten Ravitien laidan kävely- ja pyörätieyhteyksiin, jotka johtavat Mikkolantieltä kantatien alikululle ja nykyiseen metsikköön sijoittuvalle raitiotiepysäkille.
Sitten palaamme tutustumaan kävely-yhteyksiin Tampereen Lamminpään ja Nauhatehtaan alueen suuntaan. Samalla tarkastellaan kantatien ja raitiotien viereen suunniteltua kävely- ja pyörätieyhteyttä sekä kantatien ylittävän raitiotiesillan paikkaa.
Matkalla pysähdymme keskustelemaan. Teivon kohdan suunnitelmakarttaa voi tutkia hankkeen verkkosivuilla maastokävelypäivänä.
Kävelyreitin pituus on kaikkiaan noin 1,5 km yhteen suuntaan. Kävelyn arvioitu kestoaika on noin 1,5 h. Kävelyllä kuljetaan pääosin kävelyteillä, joten se on esteetön.
Soppeenmäen kävely
Soppeenmäen kävelyn aluksi kokoonnutaan Soppeenmäen yhtenäiskoulun viereisellä pyöräpysäköintialueella (Koulupuisto 2) keskiviikkona 1.4.2026 klo 17. Sieltä kävellään suunniteltua raitiotiereittiä mukaillen Tampereen suuntaan Hartuntietä, Soppeentietä ja Mikkolantietä Sauriontien liittymään pysähtyen välillä keskustelemaan.
Maastokävelyllä tutustutaan muun muassa raitiotien myötä muuttuviin yhtenäiskoulun ja urheilutalon kulkuyhteyksiin sekä Soppeenmäen raitiovaunupysäkin kolmeen suunnitelmavaihtoehtoon. Niissä raitiotie on sijoitettu Soppeenmäen vaihtopysäkin kohdalla joko Mikkolantien keskelle, Mikkolantien laidoille tai Mikkolantien pohjoispuolelle. Vaihtoehtojen toimivuutta arvioidaan muun muassa raitiotie- ja bussipysäkkien, autoliikenteen, joukkoliikennematkustajien, jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden sekä lähimpien kiinteistöjen kannalta. Soppeenmäen vaihtoehtojen suunnitelmakarttoja ja havainnekuvia voi tutkia myös hankkeen verkkosivuillamaastokävelypäivänä.
Soppeenmäen kävelyllä kuljetaan pääosin kävelyteillä, joten se on esteetön. Kävelyreitin pituus on kaikkiaan noin 800 m yhteen suuntaan. Kävelyn arvioitu kestoaika on noin 1,5 h.
Tarkempiin katukohtaisiin suunnitelmiin pääsee tutustumaan syksyllä
Lielahti-Ylöjärvi -raitiotien suunnitelmaluonnoksia esitellään alkusyksystä yleisötilaisuuksissa ja niistä on mahdollista antaa palautetta karttakyselyssä. Tulevista tapahtumista tiedotetaan Tampereen kaupungin, Ylöjärven kaupungin ja Tampereen Ratikan verkkosivuilta. Hankesuunnittelun etenemistä voi seurata Tampereen Ratikan verkkosivuilla.
Lielahti–Ylöjärvi -raitiotiestä
Lielahti-Ylöjärvi -raitiotiestä laaditaan parhaillaan hankesuunnitelmaa, joka valmistuu huhtikuussa 2027. Hankesuunnitelman jälkeen Tampereen ja Ylöjärven kaupunginvaltuustot voivat päättää toteutussuunnittelun aloittamisesta. Mahdollisen toteutussuunnitelman pohjalta kaupunginvaltuustot voivat päättää rakentamiseen ryhtymisestä.
Arvioitu jatkoaikataulu:
- Toteutussuunnittelu vuosina 2029–2031
- Rakentaminen vuosina 2032–2035
- Raitiotien liikennöinti vuodesta 2036 alkaen