Uuden bussipalvelun ilme julki – myös nimi haussa

Tampereella otetaan vuonna 2028 käyttöön uudenlainen bussipalvelu, jossa hyödynnetään ratikasta tuttuja toimintatapoja. Tavoitteena on yhdistää ratikan sujuvuus bussiliikenteen palveluun. Uusille busseille on suunniteltu oma visuaalinen ilme, joka erottaa ne selkeästi muusta Nysse-liikenteestä. Tähän asti busseista on puhuttu superbusseina, mutta palvelulle etsitään nyt uusia nimiehdotuksia nimikilpailussa.
Violetti-valkoinen nivelbussi Nokia Arenan edessä.
Violetin värityksen ansiosta bussi on helppo erottaa jo pysäkillä. Kaikilla sisäänkäynneillä on lippulaitteet, joten sisään voi mennä mistä ovesta tahansa.

Uuden bussipalvelun keskeisiin uudistuksiin kuuluu ratikasta tuttu maksaminen: kyytiin voi nousta kaikista ovista. Tämä nopeuttaa pysäkkiaikoja ja helpottaa aikataulussa pysymistä.

”Koska toimintatavat poikkeavat nykyisestä, on tärkeää, että uudet bussit erottuvat selkeästi muista Nysse-busseista”, Nyssen asiakkuuspäällikkö Riikka Salkonen toteaa.

Uusille busseille on suunniteltu oma värimaailma, ikonit ja graafiset elementit, jotka näkyvät sekä kokonaisilmeessä että yksityiskohdissa. Pääväriksi on valittu violetti, joka kuuluu Nyssen brändiväreihin ja yhdistää bussiliikenteen sinisen ja ratikan punaisen – aivan kuten uusi palvelu yhdistää näiden kahden järjestelmän parhaat puolet.

Ensimmäiset superbussit aloittavat liikennöinnin vuonna 2028 reiteillä 7 Käräjätörmä–Tesoma–Kalkku–Keskusta–Hakametsä–Linnainmaa ja 8 Haukiluoma–Tesoma–Keskusta–Kaukajärvi–Annala, Kaipanen.

Nimikilpailu käyntiin

Vaikka visuaalinen ilme on jo päätetty, palvelun kutsumanimeen voi edelleen vaikuttaa. Työnimenä on toistaiseksi käytetty ”superbussia”, mutta uusia nimiehdotuksia toivotaan. Nimeä palvelulle voi ehdottaa 8.3.2026 asti Nyssen verkkosivuilla osoitteessa nysse.fi/nimi.

Toivomme nimiehdotusten kuvaavan palvelun erityispiirteitä:

  • Täsmällinen ja luotettava: Bussit liikennöivät tiheästi, joten aikatauluja ei tarvitse vilkuilla.
  • Helppokäyttöinen: Kaikki ovet toimivat sisään- ja uloskäynteinä. Matkan voi maksaa kuten muissakin Nyssen kulkuvälineissä, ja tutut lippulaitteet löytyvät jokaiselta ovelta.
  • Moderni ja mukava: Bussit ovat uusia, tyylikkäitä ja kulkevat sähköllä – ympäristöystävällisesti ja hiljaisesti.
  • Palvelu ennen kaikkea: Bussi on enemmän kuin pitkä nivelbussi. Tavoitteena on sujuva ja miellyttävä joukkoliikennekokemus, joka on helposti saavutettavissa.

Palvelun lopullinen nimi päätetään raadissa, jossa on mukana Nyssen ja Markkinointiosakeyhtiö i2:n edustus. Nimi julkaistaan maaliskuun lopulla. Kaikkien nimikilpailuun osallistuneiden kesken arvotaan viisi 50 euron Nysse-lahjakorttia.

Teksti: Hanne Tamminen
Kuvat: Nysse - Tampereen seudun joukkoliikenne
Jaa sosiaalisessa mediassa