Lielahti-Ylöjärvi -raitiotien sidosryhmätyöpaja herätti laajaa kiinnostusta – osallistujilta saatiin evästystä suunnitteluun

Tampereen kaupunki, Ylöjärven kaupunki ja Tampereen Raitiotie Oy järjestivät 29.1.2026 Lielahti-Ylöjärvi -raitiotien suunnittelun kehittämistyöpajan, johon osallistui kutsuttuna 75 eri sidosryhmien edustajaa. Tilaisuudessa pääsi kommentoimaan pysäkkien ja lähialueiden suunnitteluratkaisuja. Seuraavaksi yleisö pääsee osallistumaan suunnitteluun kaikille avoimissa maastokävelyissä keväällä, yleisötilaisuuksissa ja karttapalautekyselyllä syksyllä.
Kartta, jossa Ylöjärven suuntaan suunniteltu raitiotie
Lielahti - Ylöjärvi -raitiotien reitti, pysäkit ja pysäkkivaraukset (pysäkkinimet alustavia).

Lielahti-Ylöjärvi -raitiotien suunnitteluun liittyvässä sidosryhmätyöpajassa Ylöjärven kaupungintalolla oli mahdollista kommentoida Tampereen Lielahtikeskuksen ja Myllypuronkadun sekä Ylöjärven Teivon, Mäkkylän, Soppeenmäen ja Leijapuiston pysäkkien ja niiden lähialueiden raitiotiesuunnitelmia.

- Oli hienoa nähdä, että Ratikan suunnittelu kiinnostaa sidosryhmiä. Keskusteluja käytiin hyvässä hengessä, ja saimme runsaasti erilaisia näkemyksiä suunnitelmista. Saimme monipuolista evästystä hankesuunnitelman jatkokehittämiseen, kommentoi kehitysjohtaja Ville-Mikael Tuominen Tampereen Raitiotie Oy:stä työpajan tuloksia.

Kehittämistyöpajaan oli kutsuttu laajasti eri sidosryhmien, kuten kiinteistönomistajien ja asukasyhdistysten, edustajia.

Soppeenmäen suunnitelmat kiinnostivat eniten, puut tärkeitä reitillä

Soppeenmäkeen suunniteltu pysäkki on keskeinen vaihtopysäkki bussien ja ratikan välillä, ja Soppeenmäen piste oli työpajan suosituin. Soppeenmäen kohdalta oli esillä kolme erilaista vaihtoehtoa. Niissä raitiotie oli sijoitettu joko Mikkolantien keskelle, sen laidoille tai pohjoispuolelle. Osallistujille mieluisin vaihtoehto oli raitiotie kadun keskellä, sillä siinä oli eniten vihreää eikä rata veisi tonteilta niin paljoa tilaa. Tässä oli osallistujien mielestä myös turvallisimman tuntuiset tienylitykset jalankulkijoille.

- Palautteet auttavat huomioimaan eri näkökulmia vaihtoehtoja tarkasteltaessa. Näin voimme saada ylöjärveläisiä parhaalla mahdollisella tavalla palvelevan Ratikan, kehityspäällikkö Mari Ruissalo Ylöjärven kaupungilta kiteyttää.
Osallistujat korostivat katupuiden merkitystä koko suunnitteluvälillä. Katupuut vähentävät paahteisuutta ja lisäävät yleistä viihtyisyyttä. Puita toivottiin sijoitettavan jalankulun sekä pyöräliikenteen ja ajoradan välille, jotta puut ovat lähellä ihmisiä.

Myllypuronkadun pysäkille kannatusta, jalankulun yhteyksiin huomiota

Tampereen Turvesuonkadulla Myllypuronkadun risteyksen läheisyydessä sijaitsevasta ratikkapysäkkivarauksesta oli työpajassa esillä kolme eri vaihtoehtoa. Ratikkapysäkkivaraus sijoittuisi joko Myllypuronkadun etelä- tai pohjoispuolelle tai pysäkkiä ei toteutettaisi heti radan rakentamisen yhteydessä. Työpajaan osallistuneet kannattivat Myllypuronkadulle pysäkkivarausta. Suurempi osa työpajan osallistujista kannatti kadun pohjoispuolelle sijoittuvaa pysäkkivaihtoehtoa, joka vähentäisi jalankulun katujen ylityksiä.

Koko reitin varrella osallistujat pitivät jalankulun ja pyöräilyn yhteyksiä tärkeinä. Ne palvelevat työ- ja koulumatkojen lisäksi myös harrastusmatkoilla. Raitiotien rinnalla kulkee pyöräilyn seudullinen pääväylä, joten kommenteissa korostettiin, että sen tulee olla laadukas, jalankulku ja pyöräliikenne eroteltuna.

Autoliikenteen osalta osallistujilla oli huolia autoliikenteen ruuhkautumisesta, liikennevalojen lisääntymisestä ja tonteille ajon hankaloitumisesta. Yrityskiinteistöjen asiakasliikenteen sujuvuus ja huoltoliikenteen tilantarpeiden huomioiminen tonttiliittymissä nostettiin esille erityisesti Lielahdessa ja Soppeenmäessä. Karttojen äärellä keskusteltiin myös mm. Soppeenmäen yhtenäiskoulun ympäristön kulkureiteistä.

Suunnitteluun on mahdollista osallistua usealla tavalla

Lielahti-Ylöjärvi -raitiotien suunnittelusta järjestetään keväällä kaikille avoimet maastokävelyt. Alkusyksyllä suunnitelmaluonnoksia esitellään yleisötilaisuuksissa ja niistä on mahdollista antaa palautetta karttakyselyssä. Tulevista tapahtumista tiedotetaan Tampereen kaupungin, Ylöjärven kaupungin ja Tampereen Ratikan verkkosivuilla. Hankesuunnittelun etenemistä voi seurata Tampereen Ratikan sivuilta tampereenratikka.fi/suunnittelu/lielahti-ylojarvi/. Siellä voi tutustua muun muassa työpajan alun esityksiin sekä työpajan muistioon saadusta palautteesta.

Lielahti–Ylöjärvi -raitiotiestä 


Lielahti-Ylöjärvi -raitiotiestä laaditaan parhaillaan hankesuunnitelmaa, jonka valmistuu huhtikuussa 2027. Hankesuunnitelman jälkeen valtuustot voivat päättää toteutussuunnittelun aloittamisesta. Mahdollisen toteutussuunnitelman pohjalta valtuustot voivat päättää rakentamiseen ryhtymisestä. 

Arvioitu jatkoaikataulu: 


-  Toteutussuunnittelu vuosina 2029–2031 
-  Rakentaminen vuosina 2032–2035 
-  Raitiotien liikennöinti vuodesta 2036 alkaen


Tampereen Raitiotie Oy on Tampereen kaupungin omistama yhtiö, jossa osakkaina ovat myös Kangasalan kaupunki, Pirkkalan kunta ja Ylöjärven kaupunki. Yhtiö vastaa tilaajana Tampereen raitiotieinfrastruktuurin rakentamisesta, kalustohankinnasta ja rahoituksen järjestämisestä sekä raitiotiejärjestelmän toimivuudesta. Tampereen Raitiotie Oy kehittää raitiotiestä tulevaisuuden liikennejärjestelmää, joka tukee kaupunkiseudun kasvua. 

Jaa sosiaalisessa mediassa