Dream Team Cheerleadersin treeneihin lähdetään mielellään
Palvalin on itse DTC:n kasvatti. Hän aloitti seurassa sen perustamisvuonna 1998. Valmentajana vuosia on kertynyt jo 24, seuran hallinnossa 15.
– Tämä on kyllä ihan maailman paras laji, Palvalin kertoo iloisena. – Tässä joukkuelajissa yhteisöllisyys on poikkeuksellisen vahvaa. Ei pelkästään meidän seurassa vaan kaikkialla. Kannustamme kilpailuissa aina kaikkia joukkueita.
Myös DTC:n jäsenet vaikuttavat olevan samaa mieltä. Jäsentyytyväisyyskyselyssä yhden kysymyksen tulos vaikuttaa jopa uskomattoman hyvältä. Väittämän ”minä tai huollettavani lähtee mielellään treeneihin” vastausten keskiarvo asteikolla 1-5 on ollut jo kaksi vuotta peräkkäin 5,0.
– Tämä on meille tärkein mittari, jota seuraamme. Saamme myös kritiikkiä ja kehitysehdotuksia, mikä on hyvä asia. Meillä menee hyvin nyt, mutta emme tyydy siihen, vaan haluamme kehittyä koko ajan.
Palvalin kertoo, että seuran urheilijat ovat iloisia kutsusta Hämeen Urheilugaalaan. Kilpailumenestys on Palvalinin mukaan kruunu sille hyvälle työlle, mitä treenaamisesta nauttivat urheilijat tekevät arjessa.
Menestys motivoi urheilijoita eteenpäin, mutta Palvalinille tunnustus vastuullisuustyöstä on kilpailumenestystä tärkeämpää.
– Menemme aina ihminen edellä. Haluamme aidosti pitää ihmisistä huolta, muu seuraa perässä. Elämme tätä ajatusta arvopohjaisesti ja strategisesti ja se vie meidät kohti visiotamme, ei enempää eikä vähempää kuin universumin parhaaksi urheiluseuraksi. Kiitos vielä kerran Tampereen kaupunki. Palkinto kertoo, että olemme onnistuneet ja se kannustaa meitä jatkamaan työtämme.
Tamperelaisia mukana nuorten MM-kultaa voittaneessa salibandyjoukkueessa
Vastuullisen seuratoiminnan lisäksi kaupunki palkitsi Urheilugaalassa nuorten salibandyjoukkueen tamperelaiset MM-kultamitalistit. Voittajajoukkueessa olivat mukana Tampereen Classicin Viljami Engman, Eino Hannula, Ilmo Leino, Samuli Leppäniemi, Joonas Vettensaari ja Rasmus Nyström. Edellisen kerran suomalaiset voittivat salibandyn nuorten maailmanmestaruuden vuonna 2017.
Hämeen Urheilugaalan järjestää Hämeen Liikunta ja Urheilu ry. Yhteistyökumppaneita olivat tänä vuonna Tampereen kaupungin lisäksi Kauppaneuvos Kalle Kaiharin tukisäätiö, Suomen Jääkiekkoliitto, Hämeen alue, Suomen Salibandyliitto, Suomen Voimisteluliitto, Tampereen Urheilun Edistämissäätiö, TUL Tampereen piiri ja Varalan urheiluopisto.