Tohlopin etelärannan rantapuistossa kaupunkilaiset pääsevät veden äärelle – tutustu suunnitelmaan ja anna palautetta

Kaupunkilaisten mahdollisuudet nauttia Tohloppijärvestä paranevat uuden Tohlopin etelärannan rantapuiston myötä. Puiston ilme on vehreä ja kaupunkimainen, ja sen kautta kulkee viihtyisä kävely- ja pyöräreitti. Tohlopin etelärannan suunnitelman lisäksi nähtävillä ovat Mediapoliksen ja järven välisten viheralueiden suunnitelmat.

Tohlopin rannan viheralueet ovat arvokkaita niin maiseman, kaupunkikuvan kuin luonnon monimuotoisuuden kannalta. Puistoalueiden suunnitelmaluonnos on nähtävillä 13.11.–27.11.2025 netissä, maastossa ja Tampereen palvelupisteessä, jossa siihen voi tutustua näytöllä.

Lisää puustoa, pensaita, niittyjä ja lahopuuta

Tohlopin etelärannan kapea puistoalue sijoittuu Tohlopinrantaan rakentuvan asuinalueen ja järven väliselle alueelle. Tällä hetkellä puiston paikalla on vanha Tohlopinranta-katu, joka palvelee talon- ja infrarakentamista ja kevyttä liikennettä. Uusi katu on siirretty radan varteen vapauttamaan rantaa puistoalueelle ja rantaraitille. Rantapuistosta muodostuu uudenlaista ympäristöä, jossa on mahdollista liikkua, oleskella ja nauttia järvimaisemista.

Luonnon monimuotoisuutta lisätään nykyisestä puu- ja pensasistutuksin, monipuolisilla lajivalinnoilla ja perustamalla uusia niittyjä. Luonnon monimuotoisuutta lisäävät myös vesirajaan sijoittuvat kivikot ja puistoon tuotava lahopuuaines. Nykyisiä rannan puita poistetaan, mutta tilalle istutetaan uusia.

Viheraluetta laajennetaan muotoilemalla rantaviivaa asemakaavan mukaisesti. Rantaa täytetään osittain; enimmillään leveys on noin 15 metriä nykyisestä rantaviivasta, ja suurelta osin vain muutamia metrejä. Näin puistolle ja sen istutuksille saadaan lisää tilaa. Rannan vesistötäytölle haetaan vesilupa. Kasvillisuus tarkentuu vielä jatkosuunnittelussa.

Jalankulun ja pyöräilyn reitti kulkee järvimaisemissa

Tohlopin rantaraitti kulkee rantapuiston halki kerrostalokortteleiden edustalla. Kävelyn ja pyöräilyn raitti valaistaan, ja se on talvikunnossapidetty. Viihtyisän reitin varrelta avautuu näkymiä järven suuntaan. Väylällä on huomioitu kerrostalojen pelastustiet ja -paikat.

Laituri ja pöytäryhmät lisäävät viihtyisyyttä

Puistoon rakennetaan esteetön laituri oleiluun. Talvella laituri helpottaa jäälle pääsyä. Laiturille pääsee kapeampaa esteetöntä puistokäytävää pitkin. Laiturille ja rantaraitin varrelle tulee penkkejä, ja pöytäryhmät laiturin vieressä tarjoavat mahdollisuuden rentoutumiseen veden äärellä.

Ransunpuistoa hoidetaan laidunnuksella

Ransunpuisto sijaitsee Mediapoliksen vieressä, ja se on vanhaa kulttuurimaisemaa. Puistossa on ollut kesäisin lammaslaidun, ja aluetta on jatkossakin tarkoitus hoitaa laiduntamalla erillisen laidunnussuunnitelman mukaan. Laidunnus lisää vähitellen Ransunpuiston kasvillisuuden monimuotoisuutta ja muokkaa maisemakuvaa perinteiseksi kulttuurimaisemaksi. Ransunpuisto on nimetty Pikku Kakkosen Ransu-koiran mukaan.

Harjun pappilanrannassa vaalitaan rantalehtoja

Harjun pappilanrannassa vaalitaan rantalehtojaHarjun pappilanranta sijaitsee Ransunpuiston ja Tohloppijärven välissä. Rannan rehevät lehtimetsät ja rantalehdot ovat merkittäviä elinympäristöjä, joiden annetaan kehittyä luonnontilaisiksi. Ainoastaan reittien varresta poistetaan vaarallisia puita. Lisäksi pappilanrannassa on tarkoitus lisätä monimuotoisuutta kuolevia pystypuita, keloja, pökkelöitä ja maapuita säilyttämällä.

Suunnittelualueen länsipäässä, Mediapoliksen ja Ransunraitin alikulun tuntumassa, on pohjois–eteläsuuntainen seudullisesti merkittävä ekologinen yhteys ja mahdollinen liito-oravan kulkureitti. Yhteyttä tulee vahvistaa uusin puuistutuksin.

Lisätietoja

Kaisa Rantee
Maisema-asiantuntija
Puhelin:
040 487 0900
Kuvat: Ramboll
Jaa sosiaalisessa mediassa