Popkanteletar Ida Elinan musiikki soi ensi kertaa sinfoniaorkesterin sävyissä Tampereella
Audiovisuaalinen spektaakkeli
Kalevalan 190-vuotisjuhlan kunniaksi toteutettu Kaikuja Kalevalasta ei ole pelkkä musiikkielämys – se on kokonaisvaltainen audiovisuaalinen matka myyttiseen Pohjolaan. Esityksen visuaalinen puoli rakentuu lyhytelokuvasta Under the Northern Skies, joka kertoo Lemminkäisen tarinan ilman dialogia, nojaten kainuulaisiin maisemiin, savuisiin syysmetsiin ja Ida Elinan musiikkiin. Elokuvan kohtauksia projisoidaan konserttisalin valkokankaalle, rytmittäen musiikkia ja syventäen sen tunnelmaa.
– Lemminkäis-musiikki on niin voimakasta ja intensiivistä, että yleisölle on annettava hetkiä hengähtää, Ida Elina kertoo.
Konsertissa kuullaan hänen uuden albuminsa kaikki kappaleet Erno Tiittasen orkesterisovituksina, ja mukana on myös live-elektroniikkaa, ääniefektejä ja luupperin avulla rakennettuja äänikerroksia.
Ida Elinan ensiesiintyminen sinfoniaorkesterin solistina
Vaikka Ida Elina, oikealta nimeltään Päivi Kujanen, on esiintynyt yli 20 maassa ja soittanut useiden orkesterien kanssa, Tampereen konsertti merkitsee hänen ensimmäistä esiintymistään täysikokoisen sinfoniaorkesterin solistina.
– Kyllä se herättää laajan skaalan tunteita. Konsertissa on monenlaisia haasteita, kuten live-elektroniikkaa, videota, ääniefektejä, ja sinfoniaorkesteri. Siinä ollaan aivan eri mielentilassa kuin normaalisti. Etenkin konsertin kappaleet vievät tunteiden äärilaidoille, hän myöntää.
Konsertti on myös Ida Elinan pitkäaikaisen Kalevala-projektinsa huipentuma – teos sai ensiesityksensä Hyvinkääsalissa helmikuussa 2025, mutta orkesteriversiona se kuullaan ensimmäistä kertaa Tampereen konsertissa.
Katso Ida Elinan musiikkivideo Under the Northern Skies YouTubesta.
Tampere Filharmonian konsertti
Kaikuja Kalevalasta
Pe 3.10.2025 klo 19, Tampere-talo, Iso sali
Dimas Ruiz Santos, kapellimestari
Ida Elina, kantele
Tampere Filharmonia
Ajantasaiset konsertti- ja lipputiedot orkesterin verkkosivuilta tamperefilharmonia.fi.