Vihiojanpuistossa viivytetään ja puhdistetaan hulevesiä - tutustu suunnitelmiin
Vihiojanpuiston Oras-puistoon Pirkkalansillanraitin ja Oraskujan läheisyyteen rakennetaan hulevesiallas ja Pelipuiston kohdalle Vihiojan varrelle tulva-alueita. Näin varaudutaan ilmastonmuutoksen myötä kasvaviin vesimääriin, vähennetään eroosiota, puhdistetaan hulevesiä ja ehkäistään kaupunkitulvia. Uudistukset myös parantavat luonnon monimuotoisuutta ja rikastavat kaupunkimaisemaa.
Veisussa, Pelipuiston alueella Vihiojan varren eroosiosuojausta parannetaan maakivillä ja kasvillisuudella.
Suunnitelmaluonnokset ovat nähtävänä ja kommentoitavana 8.– 22.9.2025. Niihin voi tutustua netissä ja näytöllä Tampereen palvelupisteessä, Frenckellinaukio 2 B:ssä. Rakennustyöt on tarkoitus tehdä vuonna 2026.
Uudistukset tulevat puistoon Veisun ja Korkinmäen kohdille
Vihiojanpuisto sijaitsee Vihiojan varrella Korkinmäen, Muotialan, Veisun ja Nekalan alueilla. Hulevesiallas on suunniteltu Korkinmäkeen Vihiojanpuiston Oras-puistoon alueelle, joka rajoittuu Vihiojan varren puistoreittiin, Pirkkalansillanraittiin, asuinkortteleihin ja Hallilantiehen. Tulva-alueet tulevat Veisuun Vihiojanpuiston Pelipuistoon. Ne toteutetaan Vihiojan ympärille, uoman Jokipohjantien ja Näppäläisenkadun väliselle osuudelle. Pelipuistossa on frisbeegolfrata, pelikenttä ja leikkipaikka
Hulevesiä viivytetään hulevesialtaassa ja tulvatasanteilla
Oras-puistossa, Oraskujan länsipuolella virtaa oja, joka päätyy Vihiojaan. Oja kerää hulevesiä noin 20 hehtaarin valuma-alueelta Korkinmäestä. Viheralueelle rakennetaan hulevesiallas, joka pienentää ojan virtaamia sekä tasaa Vihiojaan päätyviä vesimääriä ja eroosiota. Altaalla varaudutaan ilmastonmuutoksen myötä kasvaviin vesimääriin. Altaassa pyritään ylläpitämään pysyvä, matala vesipinta. Myös ojan Vihiojanpuiston puistoreitin alittava rumpuputki uusitaan ja ojaan tehdään eroosiosuojauksia.
Vihioja kerää vedet suurelta alueelta aina Kangasalan puolelta saakka ja laskee Pyhäjärven Vihiojanlahteen. Veisussa, Pelipuiston alueella Vihiojan luiskien eroosiosuojausta parannetaan maakivillä ja kasvillisuudella. Vihiojan varrelle tehdään kosteikkoja, joihin vesi pääsee tulvatilanteissa nousemaan. Uoman linjaus säilyy pääosin nykyisellään. Uoman eteläpuolella olevaa vanhaa uomaa kunnostetaan, jotta sitä voidaan jatkossa hyödyntää tulva-alueena.
Frisbeegolfväylien kulkureittien pintarakenteita parannetaan, esimerkiksi kivipoluilla. Frisbeegolfväylien läheisyyteen on myös tarkoitus lisätä uusia kevytrakenteisia siltoja Vihiojan yli. Kivipoluilla ja silloilla vähennetään kulumista ja eroosiota uoman luiskissa.
Alueesta entistä monimuotoisempi ja viihtyisämpi
Oras-puistossa hulevesialtaan pohjalle istutetaan vesikasvillisuutta ja asennetaan isoja maakiviä. Altaan reunamille kylvetään niittykasveja, jotka houkuttelevat perhosia ja erilaisia pölyttäjiä. Niittyalueet tarjoavat elinympäristön myös linnuille ja pieneläimille. Altaan länsireunalle sijoitetaan lahopuita lisäämään luonnon monimuotoisuutta. Hulevesialtaan liepeille lisätään puita. Altaasta tulee loivapiirteinen, ja viheralue säilyy puoliavoimena ja niittymäisenä. Altaan läheisyyteen pääsee kulkemaan niitettävää polkua pitkin. Polun varteen lisätään penkki levähdyspaikaksi.
Pelipuistossa Vihiojan luiskien eroosiosuojausta parannetaan kasvillisuudella. Luiskiin istutetaan monivuotisia perhos- ja hyönteisystävällisiä luonnonperennoja ja kylvetään niittykukkia. Vihiojan reunalle puiston puolelle istutetaan puustoa varjostamaan ojaa. Varjostus pitää veden suotuisan viileänä kaloille.
Rakennustöiden kaivumaat pyritään sijoittamaan paikan päälle, puistoalueille, jolloin vähennetään hankkeen päästöjä ja kustannuksia. Kaivumaat muotoillaan ja maisemoidaan niityiksi.
Viheralueilta poistetaan rakennustöiden yhteydessä vieraslajeja, esimerkiksi jättipalsamia ja viitapihlaja-angervoa.
Molemmille puistoalueille sijoitetaan alueen hulevesistä sekä luonto- ja maisema-arvoista kertovat infotaulut.
Uutista päivitetty 10.9. puiston nimen osalta. Oraspuisto korjattiin Oras-puistoksi. Puiston virallinen nimi on Vihiojanpuisto-Oras.