Paasikivenkadun liikennejärjestelyt muuttuvat

Mustanlahden satama-altaan edusta suljetaan pyöräilyltä ja kävelyltä Paasikivenkadulla. Ranta-Tampellan suunnasta tulevien ja sinne menevien korvaava yhteys kulkee jatkossa ratasillan ali Näsijärvenkadun kiertoliittymän kautta Paasikivenkadun eteläreunalle.
Liikkumisen muutokset koskevat kuvassa oikealla näkyvää satama-altaan edustaa ja vaikuttavat pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden reitteihin

Uudet järjestelyt otetaan käyttöön maanantaina 25.8. Satama-altaan edustalla rakennetaan huleveden purkua ja valmistellaan tukimuurin asentamista.  

Mustanlahden sataman kohdalta Sepänkadun suuntaan kävelyn ja pyöräilyn reittinä hyödynnetään kesän aikana rakennettua uutta jalankulkuväylää Paasikivenkadun eteläreunalla, eli junaradan puolella. Myös autoliikenne on siirretty kulkemaan eteläpuolen kaistoille. Yhteys Särkänniemeen on edelleen Paasikivenkadun ja Laiturikadun risteyksessä olevan väliaikaisen kiertoliittymän kautta.  

Sekä ajoneuvojen että kävelyn ja pyöräilyn kulkuyhteydet säilytetään Paasikivenkadun suuntaisesti koko kadun saneerauksen ajan. 

Uusi pyöräilyn pääväylä ja kevyen liikenteen reitti  

Paasikivenkadun työt aloitettiin huhtikuussa 2025 Onkiniemestä. Urakassa uusitaan kadulle kaukolämpölinjaa, hulevesiviemäreitä, vedenjakeluverkostoa sekä parannetaan kävelyn ja pyöräilyn yhteyksiä Sepänkadun ja Näsijärvenkadun välillä. Hanke liittyy Särkänniemen alueen kehittymiseen ja sen pääurakoitsijana toimii Ylöjärven Kiviset Oy.  

Kevään ja kesän aikana on tehty kaukolämmön valmistelevia töitä, hulevesitöitä sekä Sepänkadun ja Onkiniemenkulman liittymän välisiä pintatöitä. Lisäksi Sepänkadun ja Onkiniemenkulman välisellä alueella viimeistellään pintoja odottamaan vihertöitä. Seuraavaksi aloitetaan Särkänniemen uuden liittymän työt, joihin liittyvä ajoradan nosto aiheuttaa lähiaikoina muutoksia myös ajoneuvoliikenteeseen.  

Paasikivenkadun rakentaminen etenee aikataulussa.  

Käynnissä myös muita hankkeita  

Särkänniemen alueen kehittäminen etenee myös Mustanlahden sataman toisella puolella. Sataman ja maisemansillan välissä sijaitsevan rantakaistaleen, eli Mustanlahdentörmän vihertyöt on saatu kesän aikana valmiiksi. Näsijärven rantaan rakennetun laiturireitin ja asfalttipintaisen kävelyreitin välissä sijaitsee nyt viihtyisä viheralue istuskelupaikkoineen ja pöytäryhmineen.  

Myös ratasiltojen alta sekä Mustanlahden että Nääshallin puolelle ulottuva Näsiaukeen tori on valmistunut kesän aikana. Siltojen alle on lisätty penkkejä, istuimia, pyörätelineitä sekä skuuttipaikka. Kesällä istutettujen koivujen, pihlajien ja tammen lisäksi syksyn aikana puistoon tulee vielä sipuli-istutuksia.  

Alueen keskellä sijaitsevalla Särkänsillalla tehdään parhaillaan kannen laudoitus- ja raudoitustöitä. Alkusyksystä siltaan valetaan kansi, minkä jälkeen päästään aloittamaan sillan pintatyöt. Särkänsillan on arvioitu valmistuvan kävelijöille kesällä 2026.

Lisätietoja Paasikivenkadun rakennushankkeesta:

Joonas Kilpinen 
Vastaava työnjohtaja 
Ylöjärven Kiviset Oy 
044 5590122 
[email protected] 

Lisätietoja

Anne Ravaska
Paasikivenkadun työt: Rakennuttajainsinööri
Puhelin:
040 806 3906
Raija Tevaniemi
Särkänsillan rakentaminen: Rakennuttajainsinööri
Puhelin:
050 523 2052
Teksti: Hanna Huotarinen
Kuvat: Marko Kallio / Skyfox
Jaa sosiaalisessa mediassa