Laikun kesänäyttelyt lupaavat tulta ja inhoa
Laikun Gallerian valtaa Taidegrafiikan Biennaali Chemnitzistä, joka on yksi vuoden 2025 Euroopan kulttuuripääkaupungeista ja Tampereen saksalainen ystävyyskaupunki.
Biennaalin teema on Tulta, tulta! Emme voi enää paeta maailman konflikteja, haasteet vaanivat rauhaan tottuneita ihmisiä kulman takana. Kaikki huomaavat vähitellen, kuinka kuumaksi maa jalkojen alla käy. Hyvää tulevaisuutta ei enää pysty ostamaan rahalla. Toistaiseksi välinpitämättömyydestä ei rangaista, lentokoneet lentävät ja autot ajavat mielin määrin. Kaupunkiemme keskustoissa kasvaa vielä puita. Mutta ne, jotka näkevät, voivat jo aistia tulevat uhkakuvat. Leikimme tulella.
Biennaali haluaa suunnata huomion myös sosiaalisen kanssakäymisen yhä tulehtuneempiin prosesseihin. Luonnon kaltoin kohtelun rinnalla nykyajan sosiaaliset konfliktit johtavat yhä kovempiin yhteenottoihin. Lausunnot korvaavat dialogin. Yhteisen sävelen löytäminen käy yhä vaikeammaksi. Kulttuurista tulee yhä tärkeämpi väylä keskustelulle ja siten myös ratkaisuille.
Saksilaisille grafiikan ammattilaisille järjestettyyn kilpailuun lähetettiin 355 teosta, joista Uuden Saksilaisen Gallerian tuomaristo valitsi 100 näyttelyyn. Kilpailussa sijoittuivat palkintosijoille Kai Spade, Bettina Haller, Stephanie Marx, Stefan Knechtel, Juana Anzellini, Susanne Werdin.
Elämme klassisten tekniikoiden renessanssia; linopainanta nousi tänä vuonna käytetyimmäksi painotekniikaksi. Taidegrafiikan tekemisessä digitaaliset tekniikat pysyvät vielä taustalla.
Näyttely toteutetaan yhteistyössä Tampereen Saksalaisen kulttuurikeskuksen, chemnitziläisen Neue Sächsische Galerie -gallerian ja Kulttuuritalo Laikun kanssa.

Laikun Studiossa nähdään Yu-Hsuan Yaon kolme teosta, joissa yhdistyvät performanssi, luominen ja linssipohjainen näkökulma. Yao etsii ulospääsyä olemassaolon merkityksestä taiteilijana, samalla kulkien kohti tuntematonta.
Yao on Suomessa asuva taiwanilainen kuvataiteilija, joka valmistui Tampereen ammattikorkeakoulusta 2023. Yao työskentelee pääasiassa liikkuvan kuvan, valokuvan ja uusien medioiden parissa. Hänen taiteensa tutkii kulttuurierojen yhdistymistä, käsittelee kestävää kehitystä ja keskustelee katsojien kanssa.
”Inho on yksi oudoimmista kirjoista, joita olen lukenut. Silti se on pysynyt mielessäni kaikki nämä vuodet ja vaikuttanut minuun yllättävillä tavoilla. Ehkä se heijastaa sitä, miten olemme olemassa – emme tietämällä miksi, mitä, milloin, vaan miten: tekemisen ja jatkamisen kautta. Olen näiden tilojen välissä ja kamppailen luomisen perusolemuksen ja sen vaikeasti tavoitettavan suunnan kanssa. Valkoisen työtilan tyhjyydessä etsin toisenlaista ajattelutapaa: Mikä se on? Milloin se on? Miten se on? Missä se on? Vastausten puuttuessa ainoa vaihtoehto oli jatkaa”, Yao kertoo.
Studion näyttely saa Museoviraston tukea. Taiteilija kiittää tuesta myös Suomen Kulttuurirahastoa ja Aalto Media Labia.
Galleriassa Die Grafikbiennale Der Neuen Sächsischen Galerie Chemnitz: FEUER, FEUER
Studiossa Yu-Hsuan Yao: Inho
Näyttelyt ovat esillä 28.6.–3.8.2025.
Näyttelyihin on vapaa pääsy.
Kesän aukioloajat 3.8. saakka:
ti-la klo 10–18.
Kulttuuritalo Laikku
Keskustori 4, Tampere