Ekokumppanien ja Blokgardenin kehittämä Kivikasviseinä voitti luonnon monimuotoisuuden innovaatiohaasteen
Haasteen toimeksiantajana oli VAV-konserni, joka etsi kerros- ja rivitalopihoille luonnon monimuotoisuutta lisääviä ratkaisuja.
Voittajaksi valittu Kivikasviseinä on kierrätysmateriaaleista rakennettu yhdistelmä luonnonkiviä, kotoperäisiä kasveja ja kaupunkiympäristöstä tuttua kivikorirakennetta. Se antaa huoltovapaata vihreyttä ja lisää luonnon monimuotoisuutta alueilla, joissa luontoa on muuten hyvin niukasti.
KIRA-innovaatiohaasteen ratkaisuissa oli tärkeää huomioida toimiva ylläpito ja asukkaiden viihtyminen. Ekokumppanien ympäristöasiantuntija Pyry Rinkisen mukaan Kivikasviseinän suunnittelussa on alusta asti huomioitu ratkaisun kokonaiskestävyys eli toteutuksessa huomioidaan ekologisen kestävyyden lisäksi myös sosiaalinen ja taloudellinen kestävyys.
– Olemme kiitollisia, että VAV-konserni valitsi Kivikasviseinän voittajaratkaisuksi monen upean ratkaisun joukosta. Saimme pisteitä etenkin sosiaalisen kestävyyden huomioimisesta. Taloyhtiöiden asukkaat pääsevät osallistumaan mukaan rakennustalkoisiin, kierrättämään kiuaskivensä rakennusmateriaaleiksi ja seuraamaan iNaturalist-sovelluksen avulla Kivikasviseinän kasvien ja muiden eliölajien lajirikkautta, Rinkinen kertoo.
Kivikasviseinä rakennetaan 100 prosenttisesti kierrätysmateriaaleista. Paras rakennusajankohta on syksy, jolloin kasvit pääsevät talvehtimaan Kivikasviseinässä ennen kevään kasvukauden alkamista.
– Emme ole kehittäneet uusia rakennustekniikoita, vaan hyödynnämme tuttuja ja toimivia ratkaisuja, kuten kivikoreja. Niitä löytyy monilta piha-alueilta, mutta ne voisivat tukea luonnon monimuotoisuutta huomattavasti paremmin. Kivikasviseinä tuo tuttuihin aitarakennelmiin mukaan asiantuntijan paikallisesti räätälöimän pienekosysteemin esimerkiksi keskelle asvalttipihaa. Kivikasviseinät suorastaan kutsuvat luokseen tutkimaan, mitä kaikkea elämää pieneltä pinta-alalta löytyykään, Rinkinen iloitsee.
Haasteen järjestivät Green Building Council Finland ja KIRA-kasvuohjelma. Kumppanina oli Nrep. Innovaatiohaasteet antoivat A-Kruunu, Lahden kaupunki ja VAV.
Ekokumppanit Oy on osa Tampereen kaupunkikonsernia ja toiminta keskittyy Tampereen kaupunkiseudulle ja Pirkanmaalle. Ekokumppanit Oy:n omistavat Tampereen kaupunki, Pirkanmaan Jätehuolto Oy sekä Tampereen Energia Oy.