Lielahden Kotelotehtaanpuistikkoon monimuotoista luontoa ja luontopolku – tutustu suunnitelmaan

Lielahteen, lähelle Hiedanrantaa on suunniteltu luonnonmukainen Kotelotehtaanpuistikko luonto- ja virkistyskohteeksi asukkaille ja läheisille päiväkodeille ja kouluille. Puistikosta löytyy puutiheikkö ja kosteikko, ja sinne kehitetään myös lehtoa ja niittyä. Luontopolulta pääsee tarkkailemaan paikan monimuotoista luontoa.
Kotelotehtaanpuistikon sijainti kartalla.
Kotelotehtaanpuistikon sijainti kartalla suuntaa antavasti.

Kotelotehtaanpuistikon yleissuunnitelmaluonnos on nähtävänä 30.5.–1.7.2025 verkossa ja maastossa Tehdaskartanonkadun varrella. Siihen voi tutustua myös Tampereen palvelupisteessä näytöltä, osoitteessa Frenckellinaukio 2 B.  Samaan aikaan nähtävillä on Hiedanrannan Tehdaskartanon asuin- ja palvelurakentamisen asemakaavaehdotus, jossa Kotelotehtaanpuistikko on osoitettu lähivirkistysalueeksi. Kotelotehtaanpuistikko rakennetaan 2030-luvulla. 

Tuleva Kotelotehtaanpuistikko sijaitsee Lielahdessa, Hiedanrannan kupeessa.  Puistikko rajautuu Tehdaskartanonkatuun, tehdasrakennuksen tonttiin sekä puiston pohjoisosan Meesapolkuun ja Sellupuiston länsiosaan, Kotelotehtaanpolkuun, jotka myös rakennetaan tulevina vuosina. Kotelotehtaanpuistikon laajuus on noin yksi hehtaari. 

Kotelotehtaanpuistikko on tulossa entisen pellon reuna-alueen ja hiekkatien kohdille. Paikalle on kasvanut puita, ja puusto on paikoin hyvin tiheää. Alue onkin tärkeä puustoinen ekologinen käytävä. 

Monimuotoista kaupunkiluontoa: metsää, niittyä, lehtoa ja kosteikkoa

Puistikossa tuetaan nykyisiä elinympäristöjä, ja sinne luodaan uusia, kuten niittyjä sekä lehto- ja kosteikkoalueita. Metsäalueen lajistoa rikastetaan istutuksilla ja hoidolla: lahoavat puut jätetään joko pystyyn tai kaadetaan maapuuksi. Syntyviin aukkopaikkoihin istutetaan uusia puita. Puulajit valitaan niin, että metsän elinvoimaisuus ja monimuotoisuus kasvaa. 

Luontopolun varrelle kukkivia kasveja houkuttelemaan kävijöitä ja pölyttäjähyönteisiä

Kotelotehtaanpuistikkoa halkomaan on suunniteltu luontopolku, jonka varrella on puistikon luonnosta kertova infotaulu. Luontopolkua ei valaista. Puistikkoon on tulossa luontoleikkejä varten puupöllejä ja runkoja. Puistikon reunalla kulkeva Meesapolku on talvikunnossapidettävä, ja se valaistaan.

Luontopolun molempiin päihin istutetaan luonnonvaraisia kukkia, jotka houkuttelevat niin pölyttäjiä kuin asukkaita polulle.  Luontopolun vartta hoidetaan poistamalla vesakkoa. Polun reuna-alueille istutetaan jalopuita ja kehitetään lehtoa.

Kosteikon ja tiheikön läpi kuljetaan polkua ja pitkospuita

Luontopolulta voi poiketa siltä erkanevaa polkua seikkailulle tiheikköön ja kosteikkoon. Tiheikkö toimii eliöiden piilo- ja suojapaikkana. Se tarjoaa suojaa muun muassa linnuille ja saa säilyä tiivislehvästöisenä.  Kosteikon pääsee ylittämään pitkospuilla. Pysymällä reitillä kulkija ei vahingoita kosteikon eikä kehittyvän lehdon kasvillisuutta. 

Kukkaniitty Meesapolun varteen, heinävaltainen niitty metsän laidalla

Puistikon avoimet alueet on osoitettu niityiksi. Tehdaskartanonkadulta Sellupuistoon johtavan puistoraitin eli Meesapolun varsi rakennetaan paahteiseksi ja kauniisti kukkivaksi niityksi. Metsän laidassa oleva nykyinen niitty on kosteampaa ja varjoisampaa ja lajistoltaan heinävaltaisempaa.  

Lisätietoja

Sanna Karppinen
Hiedanrannan Kehitys Oy: Suunnittelupäällikkö
Puhelin:
040 574 0576
Anna Levonmaa
Tampereen kaupunki: Maisema-asiantuntija
Puhelin:
040 139 9288
Jaa sosiaalisessa mediassa