Posteljooninpuistoon lähelle Rautatienkadun ja Itsenäisyydenkadun risteystä on vuonna 1984 pystytetty Olavi Virran muistomerkki "Elämän virta”. Kadunnimitoimikunta on päättänyt, että Posteljooninpuiston kävelytien, Itsenäisyydenkadun ja Rautatienkadun rajaama osuus puistosta nimettäisiin uudelleen Olavi Virran puistoksi.
Perusteluissa todetaan, että monet pitävät edelleen Olavi Virtaa Suomen kaikkien aikojen parhaana iskelmälaulajana. YLE Radio Suomi esimerkiksi järjesti vuonna 2006 äänestyksen Suomen kaikkien aikojen iskelmästä, ja kuuntelijat valitsivat voittajaksi Hopeisen kuun Olavi Virran tulkitsemana, 21,9 prosentin ääniosuudella.
Olavi Virran syntymästä tuli kuluneeksi 110 vuotta 27.2.2025. Virta syntyi Sysmässä, ja vietti elämänsä viimeiset kahdeksan vuotta Tampereella, jossa hän kuoli 1972. Olavi Virran syntymän 110-vuotisjuhlan kunnioittamista on toivottu kadunnimitoimikunnalta. Muistaminen tehdään nyt nimeämällä Olavi Virran mukaan paikka Tampereella.
Kadunnimitoimikunnan päätös oli kahden viikon ajan yleisesti nähtävillä mielipiteiden saamista varten. Asiasta ei saatu yhtään mielipidettä, ja asia tuotiin yhdyskuntalautakunnan vahvistettavaksi.
Muutos ei vaikuta osoitteisiin. Aiemman pääpostin talon puolella oleva puiston osa on edelleen niemeltään Posteljooninpuisto.