Liikkuminen kuuluu kaikille – monenlaiset toimintavälineet esillä Liikennepuistossa 17.5.

Lauantaina 17.5. Tampereen liikennepuistossa järjestetään tapahtuma, jossa vaikeasti vammaiset lapset pääsevät polkuautoilemaan ja kokeilemaan erityispyöriä, kuten peräkkäin ja rinnakkain ajettavia tandempyöriä.

Tapahtuman järjestävät Kehitysvammaisten Tukiliiton Malike-toiminta ja Invalidiliiton Sisä-Suomen aluetoiminta yhteistyössä Tampereen kaupungin ja Camp Mobilityn kanssa. 

Tukiratkaisuja ja apuvälineitä liikkumiseen 

Malike tuo paikalle tukiratkaisuja, joiden avulla vaikeasti vammaiset lapset pääsevät polkuautojen kuskeiksi. Keskivartalon tukea tarvitseville on käytössä erillisiä istuintukia. Jalkojen hallintaa helpottavat polkimiin kiinnitettävät poljinkaukalot. Jos ratista kiinni pitäminen on haastavaa, voidaan avuksi ottaa tarroilla kiinnitettävät hemihanskat. 

Tapahtumassa pääsee kokeilemaan erilaisia luonnossa liikkumisen apuvälineitä, kuten maastopyörätuoleja, maastorattaita sekä erityispolkupyöriä, joista hyötyvät niin liikunta- kuin näkövammaiset lapset. Testattavana on myös tavara- ja laatikkopyöriä, jotka mahdollistavat myös isompien lasten kyyditsemisen pyörällä.

– Tapahtuman tavoitteena on tarjota lapsille uusia elämyksiä, mutta myös levittää tietoa osallisuutta edistävistä toimintavälineistä ja sitä kautta edistää välineiden saatavuutta alueellisesti. Yleisesti haasteena on, ettei näistä välineistä ole riittävästi tietoa eikä niitä ole saatavilla, sanoo Jenny Turunen Kehitysvammaisten Tukiliiton Malike-toiminnasta.

Oikeus omannäköiseen elämään 

Vaikeasti vammaisilla lapsilla ja nuorilla on lähes poikkeuksetta muita ikäisiään huonommat mahdollisuudet osallistua oman lähiyhteisönsä toimintaan ja tehdä itselleen merkityksellisiä asioita. Yhdenvertaiseen ja omien arvojen mukaiseen elämään kuuluu esimerkiksi mahdollisuus valita, miten liikkuu omassa arkiympäristössään.

Valtakunnallisen Pyöräilyviikon vuoden 2025 teema on Pyöräily kuuluu kaikille. Teemalla halutaan tuoda esille pyöräilyä eri väestöryhmistä käsin. Invalidiliiton vuosittaista Helppo liikkua -viikkoa vietetään heti Pyöräilyviikon jälkeen 12.–18. toukokuuta. 

Liikkumisen apuna käytettävät toimintavälineet ovat yksi tapa lisätä yhdenvertaisuutta.

Liikennepuisto

Aivan uintikeskuksen ja maauimalan vieressä sijaitseva liikennepuisto tarjoaa liikennekasvatusta ikätason mukaisesti. Puistossa viihtyvät niin lapset kuin nuoretkin.
Lisätiedot:

Osoite: Joukahaisenkatu 10, 33540 Tampere

Lisätietoja

Jenny Turunen
Tapahtuma ja toimintavälineet Malike-toiminnan puolesta
Puhelin:
040 680 4597
Sanna Ovaska
Pyöräilyviikko
Puhelin:
040 801 3125
Teksti: Emilia Kuoppala, Sanna Ovaska
Kuvat: Malike / Laura Vesa
Jaa sosiaalisessa mediassa