Tampereen taivaalla näkyy ilmalaivaa muistuttavia kuvausaluksia – kyse on keskustan 3D-mallinnuksesta

Ilmalaivaa muistuttavia kuvausaluksia purjehtii lähipäivinä Tampereen yllä. Kyseessä on kotimaisen Kelluu-yrityksen kuvaustyö, joka toteutetaan osissa välillä 28.4.–9.5.2025. Kuvausten tuloksena kaupungista saadaan tarkka 3D-malli, jota hyödynnetään esimerkiksi kaupunkisuunnittelussa.
Ilmalaiva kelluu Joensuun keskustan yllä.
Ilmalaivoja muistuttavat alukset ovat Kelluu-nimisen yrityksen kuvauskalustoa. Niiden avulla kaupungista voidaan tehdä kaupunkisuunnittelun tueksi tarkka 3D-mallinnus. Kuva Joensuun kuvauksista.

Ilmalaivaa muistuttavat alukset liikkuvat noin sadan metrin korkeudessa Tampereen  keskustan yllä, ja kuvaukset alkavat sään salliessa ensi viikon maanantaina. Ajankohtaan liittyy säävaraus, sillä huono sää saattaa siirtää tai pitkittää kuvauksia. Tampereen kaupunki on tilannut kuvaukset 3D-mallinnuksia tekevältä Kelluu  Oy:lta ja kuvauksia varten on hankittu erityislupa. 

– Suuret alukset voivat herättää kaupunkilaisissa ihmetystä ja uteliaisuutta. Kuvausten avulla kaupungista saadaan tarkka 3D ”virtuaalimalli”, josta on paljon hyötyä tulevaisuuden palvelujen suunnittelussa. 3D-mallin avulla voimme esimerkiksi suunnitella jatkossa paremmin kunnostustarpeita, osallistaa kaupunkilaisia suunnitteluun ja hahmottaa muuttuvan kaupungin kehitystä, sillä mallin avulla voimme hahmottaa ympäristöä moniulotteisesti, kertoo kilpailukyky- ja innovaatioryhmän johtaja Teppo Rantanen Tampereen kaupungilta.

Kuvaukset toteutetaan anonymisoidusti, eli kuvista ei voi tunnistaa ihmisiä.   Kuvauksissa noudatetaan aluevalvontalain säädöksiä. 

– Ilmalaivamme keräävät dataa, joka lähetetään tieturvallisesti pilvipalveluihimme. Vaikka data tarjoaa tarkan analyysin ihmismassoista, ei siinä näy tunnistettavasti ihmisiä. Korkearesoluutioiset kameramme tallentavat kyllä hyvin ympäristön, mutta niihin tallentuva materiaali ei tule julkiseen käyttöön vaan käytetään digitaalisen kaksosen muodostamiseen, Kelluun järjestelmäarkkitehti Pauli Järviluoto kertoo. 

Kuvausalukset ovat hiljaisia, joten kuvauksista ei koidu meluhaittaa. Lisäksi alukset ovat päästöttömiä. 

Kuvausten avulla kaupungista muodostetaan digitaalinen kaksonen kaupunkisuunnittelun avuksi  

Digitaaliset kaksoset ovat 3D-kuvamallinnuksia, jotka muodostavat virtuaalisen kopion kaupungista.  Tampereen kaupunki haluaa hyödyntää  uusia teknologioita innovatiivisesti muun muassa kaupunkisuunnittelussa ja kaupunkilaisten osallistamisessa. 

– Kaupungin kasvu ja kehitys haastavat  meidät etsimään uusia, käytännönläheisiä keinoja kaupunkilaisten arjen parantamiseksi. Tarkan 3D-mallin luonti keskustasta palvelee konkreettisesti tulevaisuuden palveluiden kehittämistä sekä elämyksellisten, elinvoimaisten kaupunkiympäristöjen luomista niin asukkaille, yrityksille kuin vierailijoille, toteaa Tampereen kaupungin innovaatiojohtaja Irene Impiö Tampereen kaupungilta.  

Digitaalisten kaksosten avulla aiotaan tukea  kaupungin elinvoimaa, esimerkiksi tarjoamalla yrityksille ja kaupunkilaisille tietoa ruuhkien ennakoinnista ja mallintamaan kaupungin ihmisvirtoja. Kaupunkien virtuaalisen ja fyysisen maailman limittymistä kutsutaan citiverseksi.
 

– Digitaaliset kaksoset tarjoavat uusia mahdollisuuksia vuorovaikutteiseen kaupunkisuunnitteluun ja esimerkiksi melun, liikenteen ja ilmanlaadun simulointiin päätöksenteon tueksi. Tulevaisuudessa kaupungin palvelut voivat olla laajasti saavutettavissa digitaalisesti citiversessä, toteaa kaupunkiympäristön kehittämispäällikkö Matias Ansaharju.

Laajoja alueita pystytään kuvaamaan tarkasti ja tietoturvallisesti 

Kelluun ratkaisu hyödyntää uusimpia algoritmeja ja mahdollistaa laajojen alueiden mallintamisen korkealla resoluutiolla tarkasti ja tietoturvallisesti.
Kelluu on toteuttanut vastaavan mallinnuksen Joensuun keskustasta. 

– Digitaaliset kaksoset ovat avainasemassa, kun kaupunkeja kehitetään älykkäästi.   Tampere on jo nyt etulinjassa citiverse-ajattelussaan ja meidän korkearesoluutioinen data mahdollistaa loikan Tampereen virtuaalisessa ekosysteemissä. Kokonaisuudesta tulee varmasti myös kansainvälisesti kiinnostava, sanoo Kelluun myyntijohtaja Jiri Jormakka.


Lisätietoa: 


Irene Impiö
Innovaatiojohtaja
0505392943
[email protected]
 

Teksti: Elina Uusitalo
Jaa sosiaalisessa mediassa