Koulutus on suunnattu työttömänä oleville ja määräaikaisissa työsuhteissa työskenteleville kasvatustieteen kandidaateille ja maistereille, joilla ei ole varhaiskasvatuksen opettajan kelpoisuutta. Työvoimakoulutus on osallistujille maksutonta ja työttömällä työnhakijalla on mahdollisuus saada koulutuksen ajalta työttömyysturvaa. Tavoitteena on tarjota koulutukseen osallistuville sujuva väylä opettajakelpoisuuden hankkimiseen ja työllistymiseen varhaiskasvatuksen tehtäviin.
Varhaiskasvatuksen opettajat vastaavat päiväkodeissa ja esiopetuksessa lasten pedagogisesta opetuksesta, kasvatuksesta ja hoidosta. He suunnittelevat, toteuttavat, arvioivat ja kehittävät toimintaa varhaiskasvatussuunnitelman mukaisesti yhdessä lapsiryhmän lastenhoitajien ja sosionomien kanssa. Opettajan tulee huomioida pedagogisessa toiminnassa myös lasten tuen tarpeet ja tiivis yhteistyö huoltajien kanssa.
– Varhaiskasvatuksen opettajilla on keskeinen rooli lasten oppimisen, kasvun ja hyvinvoinnin tukemisessa. Koulutuksen kautta hankittava kelpoisuus avaa mahdollisuuden rakentaa pitkäjänteistä työuraa varhaiskasvatuksessa, sanoo Tampereen kaupungin varhaiskasvatusjohtaja Elli Rasimus.
Työhön jo opintojen aikana
Rekrytoiva työvoimakoulutus sisältää varhaiskasvatuksen opettajan kelpoisuuden tuottavat 70–75 opintopisteen erillisopinnot. Opiskelu yhdistää lähiopetusta, etäopiskelua, itsenäistä opiskelua sekä käytännön oppimista varhaiskasvatusyksiköissä. Opintojen suunniteltu kesto on noin 15 kuukautta.
Tavoitteena on, että osallistujat työllistyvät määräaikaisiin varhaiskasvatuksen tehtäviin jo noin neljän kuukauden kuluttua opintojen alkamisesta. Opettajakelpoisuuden hankkimisen jälkeen osallistujilla on mahdollisuus vakinaistua varhaiskasvatuksen tehtäviin. Kasvatustieteen maistereille opinnot tuottavat lisäksi kelpoisuuden päiväkodin johtajan tehtäviin.
Tampereella tarve uusille osaajille
Varhaiskasvatuksen opettajien tarve kasvaa Tampereella tulevina vuosina merkittävästi.
– Tarve uusille varhaiskasvatuksen opettajille on Tampereella suuri. Eläköitymisten lisäksi henkilöstötarve kasvaa kaupungin väestön määrän kasvaessa. Vuonna 2030 voimaan tulevat henkilöstörakennetta koskevat vaatimukset kasvattavat entisestään kelpoisten varhaiskasvatuksen opettajien tarvetta, joten uusia koulutus- ja rekrytointiratkaisuja tarvitaan jo nyt, Rasimus kertoo.
Yhteistyöllä ratkaisuja osaajatarpeeseen
Koulutusta valmistellaan yhteistyössä kaikkien C6-kaupunkien eli Tampereen, Helsingin, Espoon, Vantaan, Turun ja Oulun kanssa. Yhteisenä tavoitteena on vastata varhaiskasvatuksen osaajapulaan sekä löytää uusia tapoja kouluttaa ja rekrytoida alalle päteviä ammattilaisia.
– Olemme yhdessä varhaiskasvatuksen toimijoiden kanssa etsineet ratkaisuja alan kasvavaan työvoimatarpeeseen. Rekrytoiva työvoimakoulutus on hyvä esimerkki uudenlaisesta yhteistyöstä, jossa yhdistyvät osaajien kouluttaminen ja työllistyminen alalle. Samalla rakennamme toimintamalleja, jotka täydentävät perinteistä työnvälitystä ja auttavat vastaamaan osaajapulaan pitkäjänteisesti, sanoo palvelujohtaja Sari Oksanen Tampereen kaupungin työllisyys- ja kasvupalveluista.
Haku koulutukseen avautuu alkuvuodesta 2027
Koulutuksen kilpailutuksen on tarkoitus käynnistyä lokakuun alussa. Valmistelun aikana on käyty markkinavuoropuhelua korkeakouluyhteisöjen kanssa, ja kilpailutuksen jälkeen kukin kaupunki tekee omat hankintasopimuksensa valitun koulutuksen toteuttajan kanssa.
– Valmistelu etenee suunnitellusti. Tavoitteena on, että uudenlaisen, julkisen sektorin tehtäviin suunnatun rekrytoivan työvoimakoulutuksen haku avautuu alkuvuodesta 2027 ja ensimmäiset opiskelijat pääsevät aloittamaan opinnot keväällä. Tampereelle on alustavasti suunniteltu noin 12–15 opiskelijapaikkaa. Kuuden kaupungin yhteisessä kokonaisuudessa paikkoja olisi noin 100, Oksanen kertoo.
Koulutuksen hakemisesta ja tarkemmasta aikataulusta tiedotetaan valmistelun edetessä.