Piirtäminen viestinnän välineenä ja arjen havainnot taiteena – kaksi uutta näyttelyä Kulttuuritalo Laikussa
The Language of Drawing/Piirtämisen kieli
Yksinomaan piirustustaiteeseen keskittyvän näyttelyn taiteilijat ovat: William Dennisuk, Anni Kristiina, Pinja Palviainen, Saara Reinikainen ja Heidi Suikkanen, joista jokainen lähestyy piirtämistä hieman eri näkökulmasta. Heitä yhdistää kokemus piirtämisestä olennaisena viestinnän muotona ja tärkeänä keinona ymmärtää maailmaa, sekä itseä.
Historiallisesti piirtäminen on aina ollut keskeisessä roolissa taiteen kehityksessä, mutta sen asema taidemuotona on vaihdellut vuosisatojen saatossa. Toisinaan piirtämistä on pidetty ensisijaisesti keinona kehittää havainnointikykyä ja se on ollut arvostettua taiteilijoiden omassa työssä, mutta töitä ei välttämättä tehty esille laitettaviksi. Nykypäivänä piirtämistä ei enää pidetä toissijaisena taidemuotona, vaikka joitakin jäänteitä tästä asenteesta on säilynytkin.
Perinteiset erot piirtämisen ja muiden taidemuotojen välillä ovat suurelta osin hävinneet. Tätä prosessia vauhdittivat erityisesti 1800-luvun lopulla tunnetut taiteilijat kuten Degas, Van Gogh ja Toulouse Lautrec. Nykytaiteilijat, muun muassa William Kentridge, osoittavat selvästi, että piirtäminen on yhtä lailla tärkeä ja arvokas kuin mikä tahansa muukin taiteenlaji. Näyttelyn tärkeimpiä tavoitteita onkin vahvistaa piirtämisen paikkaa taiteen kentällä yhtenä rikkaimmista ja monipuolisimmista taiteenmuodoista.
Laura Hetemäki: Tarttuminen
Laura Hetemäen työskentelyssä yhdistyvät maalaaminen, piirtäminen, pellavan kudonta ja erilaisten esineiden äärelle pysähtyminen. Maalaustensa aiheissa hän tarttuu arkisiin näkyihin ja muistumiin menneisyyden paikoista. Näyttelykokonaisuus yhdistelee uusia ja vanhempia teoksia.
Ote Tarttuminen-julkaisusta:
”En saanut käsitystä mistä kadulla lepäävä pumpulimainen asia oli peräisin. Ehkä se oli irronnut jonkun ohikulkijan takista, kaulahuivista tai hatusta. Kävelin aluksi pehmeän materiaalin ohi. Palasin kuitenkin takaisin ja poimin hahtuvan mukaani. Kun pitelin sitä kädessäni, tunsin hellyyttä. Vihertävään hahtuvaan oli takertunut ruskeita, kuolleita lehden osia. Hahtuva tuli mukaani työhuoneelle, ja unohdin sen sinne muiden tavaroiden joukkoon pitkäksi aikaa. Kunnes se oli kuukausia myöhemmin tarttunut kutomani pellavakankaan hapsuihin ja löysin sen uudelleen.”
Hetemäki on valmistunut kuvataiteilijaksi vuonna 2012 Tampereen ammattikorkeakoulusta ja kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta, maalaustaiteen osastolta vuonna 2024. Näyttelyssä on luettavissa Hetemäen maisterin opinnäytteeseen pohjautuva tuore julkaisu Tarttuminen, jossa Hetemäki hahmottelee taiteellista työskentelyään kirjoittamalla siihen kytkeytyvistä tapahtumista, tilanteista ja toiminnasta. Hän pohtii, mille kaikille elämän osa-alueille maalaaminen luikertelee?
Galleriassa The Language of Drawing/Piirtämisen kieli
Studiossa Laura Hetemäki: Tarttuminen
Näyttelyt ovat esillä 3.10.–8.11.2026
Näyttelyihin on vapaa pääsy.
Kulttuuritalo Laikku
Keskustori 4, Tampere
ti–pe 9–20, la–su 10–18