Tampere järjesti viidettä kertaa kesäleirin kiovalaisille nuorille
Neljätoista kiovalaisnuorta saapui Sorjan kesäleirille Sastamalan Karkkuun 22.–28.7.2026. Kesästä nauttimiseen, leikkeihin ja peleihin keskittyvä Sorjan kesäleiri on inhimillinen tapa syventää Tampereen kaupungin ja Kiovan yhteistyötä sekä osoittaa tukea niin ystävyyskaupungille kuin koko Ukrainalle.
– Tämä leiri on tärkeä esimerkki siitä, miten voimme vaikeina aikoina auttaa ukrainalaisia ja pitkäaikaista ystävyyskaupunkiamme Kiovaa. On hienoa, että voimme tarjota kiovalaisnuorille hetken huoletonta kesää ja turvallista yhdessäoloa. Samalla haluamme viestiä konkreettisesti, että Tampere seisoo ukrainalaisten tukena, kertoo Tampereen apulaispormestari Johanna Kirjavainen.
Kesäleirin ohjelmassa oli ulkoleikkejä ja -pelejä, uintia ja saunomista. Ohjelmasta vastasivat Tampereen Kesäsiirtolaisyhdistys ry:n koulutetut ohjaajat. Leirin jälkeen kiovalaiset viettivät vielä päivän Tampereella.
Tampereen ja Kiovan kaupunkien sekä Tampereen Kesäsiirtolayhdistyksen lisäksi matkaa ja sen ohjelmaa tukivat Finnair ja Särkänniemi.
Monipuolista tukea Ukrainaan
Tampereen kaupunki on auttanut Ukrainaa ja Kiovaa Venäjän aloittaman hyökkäyssodan aikana. Tampereen kaupunginhallitus päätti heti sodan alettua 150 000 euron tarvike- ja rahalahjoituksesta ukrainalaisille. Tämän jälkeen Ukrainaan on lahjoitettu muun muassa avustustarvikkeita, TKL:n käytöstä poistuvia busseja, vesisäiliöauto sekä generaattoreita.
Kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 2.3.2026 avustaa ystävyyskaupunkiaan yhteensä 30 000 eurolla, jolla hankitaan Kiovaan energialaitteita sekä hygienia- ja sairaalatuotteita.
Lisäksi tamperelaisten kulttuuritoimijoiden järjestämistä konserteista ja muista tapahtumista on lahjoitettu tuottoja Ukrainaan. Kiovan kaupungin toiveesta Tampereen kaupunki on kohdistanut apuaan erityisesti lasten ja nuorten tukemiseen sekä liikunnan ja urheilun kautta tapahtuvaan yhteistyöhön.