Kati Skippari valittiin Tampereen ympäristöjohtajaksi

Ympäristöjohtajaksi valittu Kati Skippari aloittaa viranhaltijana juuri kun Tampereella tehdään luonnon kannalta kauaskantoisia päätöksiä. Kati uskoo yhteistyöhön ja siihen, että vaikeistakin asioista voi keskustella.
Ympäristöjohtaja Kati Skippari talvisessa maisemassa.
– Ympäristötyössä on hyvä hyödyntää koko kaupunkiympäristön palvelualueen asiantuntijuutta, sanoo Kati Skippari. Hangaslahdelta aukeaa näkymä Näsijärven Niihamanselälle.

Maaliskuun alussa Tampereen kaupungin ympäristöjohtajan virassa aloittanut Kati Skippari on hyvillä mielin. Hän on nyt työssä, jonka sisällöstä nuorena haaveili. Skippari kävi lukion ensimmäistä luokkaa Ylöjärvellä, kun hänelle ”iski ympäristöherätys” ja hän tajusi, että ympäristöä on suojeltava, jotta se säilyisi tulevillekin sukupolville.  
– En tosin ehkä ajatellut päätyväni viranomaistyöhön tai ympäristöjohtajaksi, Kati Skippari hymyilee.

Yliopistossa luennoitsija ennusti, etteivät luonnonsuojelulle omistautuvat ”saapasjalkabiologit” koskaan työllisty. Kati piti silti kiinni biologian, ekologian, hydrobiologian ja ympäristönsuojelun opinnoistaan.

– Aloitin vesiensuojelun edistämistehtävissä, sitten elämä vei viranomaistyöhön. Uskon, että pääsen tekemään työtä, jossa pystyn vaikuttamaan ympäristön tilan ja ihmisen ja luonnon hyvinvoinnin hyväksi, sanoo Kati Skippari.

Muutokset edistämään yhteistyötä

Ympäristöpäällikkönä vuodesta 2022 toimineesta Kati Skipparista tuli reilu vuosi sitten eläkkeelle jääneen ympäristöjohtajan sijainen. Ensin muutamaksi kuukaudeksi ja uudestaan yhteensä lähes vuodeksi.

Sijaisena Skippari on luotsannut palveluryhmän läpi yhteistoimintaneuvotteluiden ja yksiköiden yhdistämisen. 

– Kun organisaatiossa oli pakko tehdä muutoksia, yritimme tehdä niitä niin, että ne edistäisivät yhteistyötä.

Kestävä kaupunki -palveluryhmän uudella ilmastopolitiikka ja ympäristönsuojelu -yksiköllä on kokonaiskuva ympäristöstä huolehtimisesta. Ympäristövalvonta ja alueellinen jätehuolto -yksikkö tekee viranomaistyötä ja valmistelee päätöksiä.   

– On saatu aikaan sopivan kokoiset yksiköt ja niille kokeneet päälliköt Laura Inha ja Anu Toppila, kuvaa Skippari. 

Ennallaan palveluryhmässä jatkaa ympäristöterveydenhuollon kokonaisuus: elintarvikevalvonta, eläinlääkintähuolto ja terveydensuojelu.

Samaan aikaan ilmasto- ja luontotyössä on valmisteltu ilmasto- ja ympäristöpolitiikan linjausten päivitystä, luonnon monimuotoisuuden (LUMO) -ohjelman päivitystä ja laajaa luonnonsuojelualueohjelman päivitystä. Kaupunginhallitus käsittelee niitä maaliskuussa.

–  Linjaukset täydentävät Tampereen strategian ekologisen kestävyyden kokonaisuutta ja kokoavat yhteen kaupungin keskeisimmät ekologisen kestävyyden tavoitteet. Tavoitteiden toteutumista seurataan vuosittain, sanoo Skippari. 
 

Ihmisten, eläinten ja ympäristön hyvinvointi on kokonaisuus

Kati Skippari on tehnyt työuransa valtion ja julkishallinnon ympäristötyössä. Tampereelle ympäristöpäälliköksi Kati tuli Lempäälän ympäristöpäällikön virasta. Siellä tehtäviin kuuluivat myös rakennusvalvonnan päällikön tehtävät. 

Pienemmistä kunnista Kati Skippari toi mukanaan käsityksen siitä, että ympäristöasiat ovat kokonaisuus: hyvän ympäristön tilan vaaliminen  ja viranomaistyö ovat saman kolikon eri puolia. 

– Kestävä kaupunki -kokonaisuus tukee ihmisen, eläinten ja luonnon hyvinvointia.

Itseään sovinnolliseksi ja ratkaisuja hakevaksi kuvaava Kati Skippari haluaa puhua suoraan vaikeistakin asioista. Niitä riittää, kun tavoitteet ovat isoja. Ilmasto- ja luontotyön edistämisessä Kati Skippari haluaa palveluryhmän käyttävän rajalliset resurssit vaikuttavasti. 

– Meillä on hyvät toimenpideohjelmat, kuten Hiilineutraali Tampere 2030 -tiekartta ja luonnon monimuotoisuusohjelma. Kun arki saadaan uomaansa, odotan että pääsemme tukemaan muita yksiköitä vaikuttavimpien toimenpiteiden toteuttamisessa, Skippari sanoo. 

Hiihtoa luonnonladuilla

Etätyöpäivinä kotona Lempäälässä Katin viereen tunkee kääpiövillakoira Vappu. Se jakaa talouden eläintilan Leo-kissan kanssa. Perheen lapset ovat jo lähteneet tai lähdössä kotoa, kolmesta lapsesta nuorinkin on jo abiturientti. 

Vapaa-aikanaan Kati patikoi ja hiihtää luonnonladuilla, laulaa kuorossa, käy kuntosalilla ja lukee. Reilun vuoden viikonloppujen vetäytymispaikkana on ollut hirsimökki metsässä Jämsänkoskella. 

Lisätietoja

Kati Skippari
Ympäristöjohtaja
Puhelin:
050 521 5198
Teksti: Essi Lehtinen
Kuvat: Essi Lehtinen
Jaa sosiaalisessa mediassa