UMK valtaa Tampereen tällä viikolla – kaupungissa ennätyksellisen paljon oheisohjelmaa

Suomen suurin musiikkishow, Uuden musiikin kilpailu (UMK), kisataan Tampereen Nokia Arenalla 28. helmikuuta. Kilpailu on vakiinnuttanut paikkansa yhtenä Suomen merkittävimmistä livetapahtumista. Liput tapahtumaan myytiin hetkessä ja tämän vuoden kisakappaleet ovat rikkoneet ennätyksiä. Tampere onkin ylpeästi UMK:n kotikaupunki myös vuonna 2026.

– Toivotamme UMK:n jälleen lämpimästi tervetulleeksi. Tampere on ollut aina kiinnostava kulttuuri- ja tapahtumakaupunki ja sitä se on jatkossakin. Panostamme tulevina vuosina musiikkialan edellytysten kehittämiseen, kertoo Tampereen pormestari Ilmari Nurminen.

Tampere ja kaupunkiyhteisö järjestävät kaupunkilaisille ja kisamatkailijoille ikimuistoista UMK-tapahtumaviikkoa teemalla ”Hello Europe, it’s Tampere Calling”. Monipuolinen ohjelma nostattaa kisatunnelmaan. Tämän lisäksi pinkki ja purppura teemaväri näkyvät eri puolilla Tamperetta. Vaikka areenalle ei olisi lippuja, tapahtumatunnelmaan pääsee silti osallistumaan monin eri tavoin.

– Ohjelmaa on tänä vuonna ennätyksellinen määrä, tästä iso kiitos koko kaupunkiyhteisölle. Tänä vuonna on myös paljon kivoja uutuusjuttuja! Oheistapahtumia ilmoitetaan usein vielä tapahtumaviikollakin, joten kanaviamme kannattaa seurata, sanoo Tampereen kaupungin tapahtumapäällikkö Saara Saarteinen.

Poimi tapahtumavinkit ja juhli suomalaista musiikkia!

Kaupungissa tapahtuva ohjeisohjelma, tarjoukset, valaistukset ja vinkit on koottu yhteen Visit Tampereen päivittyvälle vinkkisivustolle. Lisäksi Tampereen tapahtumakalenteri listaa erilaiset UMK-aiheiset tapahtumat. Linkit sivustoille löytyvät tämän uutisen lopusta.

Kaupungin tunnetuimpia rakennuksia ja paikkoja valaistaan tapahtuman väreissä. Valaisut ovat nähtävissä pimeän aikaan torstaista lauantaihin 26.–28.2.2026. Lisäksi pinkkejä rusetteja voi bongata keskusta-alueella tunnettujen tamperelaispatsaiden yllä. Pinkkejä rusetteja näkyy myös kaupungin joukkoliikenteen kuskeilla.

Lauantaina 28.2. kello 11 alkaen Tampere Calling! -musiikkikontti virittää ohikulkijat tunnelmaan Sorin aukiolla. Tapahtumassa DJ:t nostattavat tunnelmaa ikonisimmilla teemaan sopivilla kappaleilla kello 11–13.30, 17–20.30 ja 23–24. Tämän lisäksi UMK-tunnelmaan pääsee ratikassa DJ-musiikin voimin perjantaina ja lauantaina.

Musiikin juhla näkyy ja kuuluu eri puolilla kaupunkia: kuorot ja DJ:t tuovat ohjelmaa monenlaisiin tilaisuuksiin, ja yleisö pääsee tänä vuonna myös itse ääneen UMK-teemaisessa sing along -tapahtumassa. Kilpailukappaleet ovat inspiroineet paikallisia ravintoloita luomaan omia erikoistarjouksiaan ja teemajuomiaan, ja tarjolla on myös laaja kattaus kisakatsomoita.

– Tampere näyttää jälleen olevansa UMK:n kotikaupunki. Kaupunki-ilmiö on saanut joka vuosi kiitosta myös kansainvälisesti. Tapahtumaan matkustaa tänä vuonna paljon faneja Suomen lisäksi myös useista eri maista. Lisäksi tapahtuma kiinnostaa myös kansainvälistä mediaa ja vaikuttajia. Olemme tosi innoissamme tulevasta kisaviikosta, kommentoi Visit Tampereen PR- ja media-asiantuntija Tuomas Paloniemi.

Lisätietoja

Saara Saarteinen
Tapahtumapäällikkö
Puhelin:
040 801 6222
Tuomas Paloniemi
Puhelin:
+358404838188
Kuvat: Laura Vanzo
Jaa sosiaalisessa mediassa