Poikkeusaukioloja kirjastoissa 31.10.-1.11.2025

Henkilöstön koulutuspäivä perjantaina 31.10.2025 ja pyhäinpäivä lauantaina 1.11.2025 vaikuttavat kirjastojen aukioloihin.

Perjantaina 31.10. suurin osa Tampereen kaupunginkirjaston toimipisteistä on henkilöstön koulutuspäivän vuoksi kiinni ja kirjastoautot ovat poissa ajosta. Ainoastaan pääkirjasto Metso on avoinna klo 9–17.

Pyhäinpäivänä 1.11. kirjastot ovat kiinni omatoimikirjastoja lukuun ottamatta ja kirjastoautot ovat poissa ajosta.

Omatoimikirjastoissa voi asioida normaalisti omatoimiaukioloaikoina sekä pyhäinpäivän aattona että pyhäinpäivänä. Monia kirjastoasioita voit hoitaa myös PIKI-verkkokirjastossa.

Kirjastojen ollessa suljettu, palautusluukkuihin jätetty aineisto palautetaan kirjaston seuraavana aukiolopäivänä, kun henkilökuntaa on paikalla. 

Jaa sosiaalisessa mediassa