Taiteilijakummitoiminta tuo kulttuurin ikäihmisten arkeen Tampereella 

Tampereen kaupungin ikäihmisten kulttuuritoiminta on saanut uudenlaista syvyyttä Taiteilijakummitoiminnan myötä. Tällä hetkellä jokainen Tampereen alueella oleva asumispalveluyksikön ryhmäkoti on mukana tässä merkityksellisessä toiminnassa, joka tuo taiteen ja kulttuurin osaksi ikäihmisten arkea – suoraan heidän omiin asuinympäristöihinsä. 
Kaksi henkilöä hymyilevät kameralle.
Ikäihmisten kulttuuritoiminnan koordinaattori Andrea Frondelius ja Jouko Enkelnotko eli klovni Armas Aallontie. 

Taiteilija- ja Tanssikummitoiminta on osa Tampereen kaupungin ikäihmisten kulttuuritoimintaa. Toiminta käynnistyi syksyllä 2023 Koukkuniemessä Tanssikummi®-toiminnan myötä. Vuonna 2024 toiminta laajeni kattamaan kaikki Pirkanmaan hyvinvointialueen omat ja sopimusasumispalvelupaikat Tampereen alueella. Taiteilijat ovat vierailleet jokaisessa ryhmäkodissa vähintään 2–3 kertaa vuoden 2025 aikana. Toiminta tavoittaa yli 1900 senioria yhteensä 128 ryhmäkodissa ympäri Tamperetta. 

Taiteilijakummeina toimii eri taiteenalojen ammattilaisia, jotka suunnittelevat ja toteuttavat vierailunsa huomioiden asukkaiden toimintakyvyn ja toiveet. Vierailut kestävät 90 minuuttia ja sisältävät sekä yhteisen ryhmätuokion että mahdollisuuden henkilökohtaiseen kohtaamiseen asukkaan huoneessa – aina asukkaan luvalla. Toivelaulut ovat aina tervetulleita! 

Toimintamallin ytimessä on saavutettavuus ja laatu: palvelu ostetaan taiteilijoilta, joilla on kokemusta työskentelystä sosiaali- ja terveyspalveluissa. Taiteilija- ja tanssikummitoiminnan avulla kulttuuri voidaan tuoda myös kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevien luokse – tarvittaessa ”vuoteen viereen”. 
Taiteilijakummitoiminta on saanut runsaasti positiivista palautetta niin asukkailta kuin asumispalveluyksiköissä työskentelevältä henkilökunnaltakin. Taide tuo iloa asukkaille, aktivoi samalla muistoja sekä vaikuttaa positiivisesti aivotoimintaan. 

“Tanssin ja liikun paljon. Tajusin jossain vaiheessa, että liike ja tanssi yhdistyy ikäihmisillä ilonpitoon ja vapaa-aikaan sieltä nuoruudesta alkaen. Siksi jenkkaan ja humppaan – tangoa unohtamatta. Hitaammissa kappaleissa pyrin improvisoituun, lyyriseen liikekieleen. Ja joskus on muutama tahti tanssittu flamencoakin. Saan työstäni hyvin paljon kehuja ja jokainen työpäivä antaa enemmän kuin ottaa.” – Jouko Enkelnotko eli klovni Armas Aallontie toimii Koukkuniemen taiteilijakummina. 

Taiteilijakummeina vuonna 2025 toimivat Jouko Enkelnotko, Inka Hannula, Sirkku Autio, Assi Piironen, Pirkanmaan tanssin aluekeskuksen kautta tulevat Tanssikummit® sekä Kulttuurikeskus PiiPoon, Musiikkikuntoutusyhdistys Musisoivan sekä Hehkumahkun yhteisötaiteilijat.   

Tanssi- ja taiteilijakummitoimintaa koordinoi ikäihmisten kulttuuritoiminnan koordinaattori Kaupunkikulttuuriyksikössä, Kulttuurin tuki ja saavutettavuus -tiimissä. Toiminta rahoitetaan Tampereen kaupungin kulttuuri- ja liikuntarahaston määrärahalla. 
 

Lisätietoja

Andrea Frondelius
Koordinaattori
Puhelin:
050 309 4464
Teksti: Andrea Frondelius
Kuvat: Teemu Keskinen, Kaupunkikulttuuriyksikkö
Jaa sosiaalisessa mediassa