Vammaispalvelulain ja sosiaalihuoltolain mukaisia kuljetuksia ei yhdistetä kesällä
Koronatilanteen vuoksi Tampereen kaupunki ei yhdistä vammaispalvelulain mukaisia kuljetuksia eikä yli 75-vuotiaiden sosiaalihuoltolain mukaisia matkoja kesälläkään. Sosiaali- ja terveyslautakunta päätti 6.5.2021 luopua kuljetusten yhdistelystä 1.6. - 31.8.2021.
Kuljetuksia ei ole yhdistetty joulukuun alusta lähtien. Tavoitteena on suojata kuljetuspalvelujen käyttäjiä, kunnes rokotussuojaa saadaan laajennettua ja epidemiatilanne rauhoittuu
Ryhmäkuljetukset esimerkiksi kehitysvammaisten päiväaikaisen toiminnan osalta pyritään järjestämään tilanne ja rajoitukset huomioiden. Ryhmätoimintaan ei pystytä kuljettamaan osallistujia erillisillä kyydeillä, koska silloin autot loppuisivat kesken. Matkan aikana suositellaan käyttämään maskia. Jos omaa maskia ei ole mukana, sen saa kuljettajalta.
Lisätietoja
Teksti Marika Haapala