Kysely: Mikä on sinun osallistumismallisi?
Osallistumista ja vaikuttamista koskeva kysely on avoinna 7.-17.10.2016.
Vaikuttaisitko Tampereen yhteisiin asioihin, mikäli kanavat olisivat helppokäyttöisiä? Vaikuttaisitko mieluummin pelkästään asuinalueesi palvelujen kehittämiseen, asioihin, jotka ovat sinua lähellä? Haluatko tavata päättäjiä ja virkamiehiä kasvotusten asukastilaisuuksissa? Tai ehkä käytät mieluiten sähköisiä, nopeita välineitä mielipiteesi esille tuomiseen.
Nyt on aika sinun kertoa osallistumismallistasi. Sitä varten on avattu kysely, jonka tuloksia hyödynnetään Tampereen uuden osallistumismallin hiomisessa. Voit ottaa kantaa erilaisiin vaikuttamistapoihin ja kertoa miten haluat saada tietoa kaupungin asioista. Anna myös palautetta vaikuttamiseen liittyvistä kokemuksistasi.
Nykyinen kuntalaisten kuulemisen malli on ollut käytössä 2006 lähtien. Uusi malli kuntalaisten kuulemiseen otetaan käyttöön koko kaupungin toimintamallin muutoksen yhteydessä. Siinä painotetaan kuntalaisten osallistumista palvelujen kehittämiseen.