Lokit pesivät turvallisesti Iidesjärvellä lautoilla - seuraa kevätpuuhia livenä
Naurulokkien pesintää on turvattu useamman vuoden ajan Iidesjärvellä kelluvilla pesälautoilla. Pesintää ja lauttojen toimivuutta seurataan ympäri vuorokauden livekameralla maaliskuusta elokuuhun asti.
Pinta-alaltaan noin 65 hehtaarin kokoinen Iidesjärvi on Tampereen tunnetuin lintujärvi. Pesälauttojen elämää sekä pesinnän haasteita ja syitä seurataan aurinkovoimalla toimivan livekameran avulla. Lauttoja voidaan parantaa seurannan perusteella pesintään sopivammaksi. Täysin äänetön ja pimeässäkin kuvaava kameraseuranta ei häiritse lokkien elämää. Pienpetojen, kuten minkkien ja supikoirien, on vaikea päästä häiritsemään ja tuhoamaan pesintää veden ympäröimille lautoille.
– Olemme uusineet kamerakaluston tälle kaudelle, ja toiveissa on pitkä kausi seurannan parissa, aina elokuulle asti. Lintulauttoihin lisättiin myös nousuramppeja, joiden seuranta on nyt erityisen helppoa, kun yksi niistä löytyy keskeltä lauttojen livekuvaa, kertoo retkeilypalvelupäällikkö Petri Mäkelä Ekokumppaneilta.
Iidesjärvellä ja Härmälän Vähäjärvellä naurulokkien pesintää on autettu kelluvilla pesälautoilla ympäristöministeriön Kunta-Helmi-hankkeen tuella vuodesta 2020 alkaen. Naurulokki on luokiteltu Suomessa vaarantuneeksi lajiksi vähenemisensä vuoksi. Vähenemisen syiksi on arveltu muun muassa rantojen umpeutumista ja rakentamista, pienpetoja ja häirintää.
– Tiiviin naurulokkiyhdyskunnan lisäksi lauttojen pesälaatikoita on viime vuoden seurannan perusteella käyttäneet ainakin sinisorsat, tukkasotkat ja harmaasorsat. Tänäkin vuonna näyttäisivät jo sinisorsat ja tukkasotkat tulleen lautoille. Monet sotkat ja sorsat hakeutuvat pesimään nimenomaan naurulokkikolonioiden suojaan, toteaa ympäristösuunnittelija Eeva Punju Tampereen kaupungin ympäristönsuojeluyksiköstä.
Tampereen kaupunki on saanut kameraseurannalle Varsinais-Suomen ELY-keskukselta luvan tutkimus- ja opetustarkoitukseen. Kameraseurannan toteuttaa Ekokumppanit Oy.
Keskustele ja kommentoi lintuja ja pesälauttoja koskevista havainnostasi livevideon chatissa. Naurulokeissa riittää seurattavaa koko päiväksi ja erityisesti aamuisin saatat nähdä myös sorsalintuja.
Lisätietoja
Petri Mäkelä
Ekokumppanit: RetkeilypalvelupäällikköPuhelin:
040 806 4082Sähköposti:
[email protected]Eeva Punju
Tampereen kaupunki: YmpäristösuunnittelijaPuhelin:
040 806 2184Sähköposti:
[email protected]