Syteen tai saveen -näyttely esittelee käsityön taiteen perusopetuksen aikuisten töitä Sampolassa
Syteen tai saveen -näyttelyn teokset ovat tehneet käsityön taiteen perusopetuksen neljännen vuosikurssin opiskelijat luovan keramiikan opintojaksolla.
– Keskeistä on ollut oman luovan ajattelun näkyväksi tekeminen ja korostaminen, käsityön taiteen perusopetuksesta vastaava suunnittelijaopettaja Ulla Tujula kertoo.
Opiskelijat ovat päässeet myös perehtymään näyttäviin saven työstö- ja koristelutekniikoihin.
– Tavoitteena on ollut keskittyä struktuuriin ja välttää lasitteita, Tujula sanoo.
Syteen tai saveen -näyttelyn teoksiin voi tutustua Sampolan aulan vitriinissä 28.2.2026 saakka. Näyttelyyn on vapaa pääsy.
Käsityön taiteen perusopetuksen ajankohtaiset hakutiedot julkaistaan opiston verkkosivuilla keväällä.
Käsityön taiteen perusopetuksen opintojen tavoitteena on kehittää opiskelijan ilmaisullisia valmiuksia, materiaalin ja tekniikan hallintaa sekä syventää aikuisen oppijan henkilökohtaista suhdetta käsityöhön, muotoiluun ja taiteeseen. Perusopintojen kesto on noin neljä vuotta ja syventävien opintojen 2,5 vuotta.