Toimintakertomus lukuvuosi 2025-2026

Sivun sisältö lyhyesti

Luontokoulun toiminta kirjattuna yksityiskohtaisesti. Määrälliset tiedot kohdatuista oppilaista ja kasvattajista, sekä lisäksi työryhmät, koulutukset ja vierailijat.

Sisältö

TOIMINNAN KUVAUS

Tampereen luontokoulu Korento tarjosi jälleen lukuvuonna 2025-2026 Tampereen kaupungin perusopetukselle ympäristökasvatuksen sekä ulkona oppimisen pedagogiikan tukea ja asiantuntijapalveluja. Toiminta yleisesti tukee valtakunnallisten opetussuunnitelmien tavoitteita sekä paikallisia ympäristökasvatuksen ja luonnon monimuotoisuuden edistämisen suunnitelmia.

Luontokoulun toiminnan keskeisiä kohderyhmiä ovat tällä hetkellä 4. ja 7. vuosiluokkien oppilaat. Ryhmät osallistuvat Terälahdessa järjestettäviin viiden tunnin mittaisiin luontokoulupäiviin, joiden aikana perehdytään syvällisesti ympäristöön tai ilmiöön toiminnallisin menetelmin.

Varsinaisen opetustyön lisäksi luontokoulu tarjoaa koulutuksia kasvatus- ja opetushenkilöstölle, osallistuu tapahtumiin sekä toimii ympäristökasvatuksen asiantuntijana erilaisissa työryhmissä ja verkostoissa paikallisesti, alueellisesti ja valtakunnallisesti.

ASIAKKAAT

Lukuvuoden 2025–2026 aikana luontokoulun palveluihin osallistui yhteensä tuhansia lapsia, nuoria ja aikuisia. Terälahdessa järjestetyille luontokoulupäiville osallistui 3311 henkilöä. Näistä aikuisia oli 225, minkä lisäksi mukana oli 27 tukioppilasta. Kokopäivän luontokouluryhmiä toteutui 154.

Sitran Luontolähettiläs-hankkeen mahdollistamana Laura Vänskä ja Johanna Peltola toteuttivat näistä 15 opetuspäivää. Samanaikaisesti luontokoulu järjesti opetusta koulujen ja varhaiskasvatusyksiköiden lähiluonnossa sekä koulutuksia opetus- ja kasvatusalan henkilöstölle.

Kokonaisosallistujamäärä oli 3578. Kokonaisosallistujamääriin sisältyvät myös koulutusten, työpajojen, tapahtumien, vierailujen, opiskelijaryhmien sekä verkkotapahtumien osallistujat.

HENKILÖKUNTA

Lukuvuonna 2025–2026 luontokoulun vakituisena ympäristökasvattajana toimi Jenni Skaffari. 

Rekrytointirajoitusten vuoksi esiopetus- ja varhaiskasvatusryhmien palveluja ei voitu toteuttaa normaalissa laajuudessa.

Luontokoulun esihenkilönä toimi Kämmenniemen koulun rehtori Kaisariitta Järvinen.

TYÖYHTEISÖ

Luontokoulun toiminnan onnistumisen kannalta merkittäviä yhteistyökumppaneita Terälahdessa olivat vahtimestari Veikko Montonen, siistijä Lauri Dunder sekä muu Tampereen Voimian Heli Vainio. Heidän joustavuutensa ja sitoutumisensa mahdollistivat laadukkaan ja sujuvan toiminnan.

Yhteistyötä tehtiin myös Terälahden koulun ja varhaiskasvatusyksikön kanssa. Pienen yksikön vahvuutena olivat joustavat toimintatavat sekä mahdollisuus nopeisiin muutoksiin ja yhteisiin tempauksiin.

Terälahdessa jatkettiin aktiivista Vihreä lippu -toimintaa. Osana ympäristökansalaisuuden vahvistamista toteutettiin säännöllisiä Vesireppu-vesitutkimuksia. Terälahden koululaiset ottivat vesinäytteitä läheisestä Kiimajoesta ja tallensivat tulokset Järvi-Meriwiki-palveluun. Välineet on lahjoittanut Pyynikin Rotary ry.

VUODEN YMPÄRISTÖKASVATTAJA 2025

Tampereen luontokoulu palkittiin Vuoden ympäristökasvattaja 2025 -tunnustuksella. Palkinto osoittaa arvostusta pitkäjänteiselle työlle ympäristökasvatuksen, ulkona oppimisen pedagogiikan sekä kestävän tulevaisuuden rakentamisen edistämiseksi Tampereella, mutta myös valtakunnallisessa työssä.

YHTEISTYÖ TAMPEREEN NUORISOPALVELUIDEN KANSSA

Kesällä 2026 jatkettiin yhteistyötä Tampereen Nuorisopalveluiden Kestävät kesätyöt -toiminnan kanssa. Luontokoulu toi yhteistyöhön kansalaistieteen, luonnon havainnoinnin ja luontoyhteyden vahvistamisen menetelmiä. Yhteistyö tarjosi mahdollisuuden yhdistää kestävän elämäntavan teemoja sekä nuorten osallisuutta tukevaa toimintaa.

Yhteisen toiminnan lisäksi järjestettiin suunnittelu- ja arviointitapaamisia mahdollista jatkoyhteistyötä varten. Yhteistyö oli innostavaa.

KANSAINVÄLINEN ULOS-UT-OUT -TAPAHTUMA TAMPEREELLA

Luontokoulu Korento osallistui aktiivisesti Tampereella 9.–11.6.2026 järjestetyn kansainvälisen ULOS-UT-OUT-tapahtuman suunnitteluun ja toteutukseen. Tapahtuman järjestelyissä tehtiin yhteistyötä LYKE-verkoston, Tampereen kaupungin ilmastopolitiikka- ja ympäristönsuojeluyksikön sekä perusopetuksen kanssa. Kuten myös lähes kymmenen muun järjestäjätahon kanssa.

Tampereelta tapahtumaan osallistui noin 20 varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen ammattilaista. Osallistumiskustannukset mahdollisti Sitran Luontolähettiläs-hanke. Tapahtumasta saatu palaute oli erittäin myönteistä.

TAPAHTUMAT JA KOULUTUKSET

Lukuvuoden aikana luontokoulu toteutti useita koulutuksia, luentoja, työpajoja ja tapahtumia eri puolilla Tamperetta. Koulutuksia järjestettiin muun muassa Kämmenniemen, Sammon, Hervannan ja Tesoman alueilla.

Lisäksi luontokoulu osallistui aktiivisesti erilaisiin ammatillisiin koulutustapahtumiin ja verkostotyöhön. Merkittäviä kokonaisuuksia olivat muun muassa:

  • OPPIVA-verkoston koulutuspäivät, luontokoulun työpaja ” Luonto ei ole vain tausta se on kokonaisvaltainen oppimisen ympäristö”
  • yliopiston opettajaopiskelijoiden luontokoulupäivä
  • Luontolähettiläs-hankkeen koulutukset (vaka ja koulu)
  • VESO-koulutukset
  • lyhyet tutkimus- ja asiantuntijahaastattelut niin Suomen korkeakouluihin, kuin ulkomaisiin
  • Rotary yhteistyö
  • LYKE-verkoston strategiatyö
  • useat webinaarit

Lisäksi luontokoulu osallistui aktiivisesti Tampereen useisiin suunnittelu-, kehittämis- ja asiantuntijapalavereihin liittyen muun muassa ympäristökasvatukseen, luontokasvatukseen, oppimisympäristöihin sekä kaupungin strategiatyöhön.

YHTEISTYÖ JA VERKOSTOT

Pirkanmaan ympäristökasvatuksen yhteistyöryhmä (PYY)

Luontokoulu osallistui aktiivisesti Pirkanmaan ympäristökasvatuksen yhteistyöryhmän toimintaan. Yhteistyötä tehtiin sekä verkostotapaamisissa että valtakunnallisissa ympäristökasvatuksen kehittämiskokonaisuuksissa. Luontokoululla on verkoston vapaamuotoinen puheenjohtajuus.

LYKE-verkosto

Jenni Skaffari toimi Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton (LYKE) hallituksessa. Hallitustyö liittyi erityisesti valtakunnallisen strategian valmisteluun sekä luonto- ja ympäristökoulujen toiminnan kehittämiseen.

Toiminta vahvistaa Tampereen ympäristökasvatuksen näkyvyyttä ja vaikutusta valtakunnallisesti.

Sitran Luontolähettiläs-hanke

Sitran Luontolähettiläs-hanke oli merkittävä osa lukuvuoden toimintaa. Hankkeen aikana luontokoulusta osallistuttiin opettajien sekä varhaiskasvatushenkilöstön koulutuksiin (mm. Tesoman vakayksikkö ja koulu sekä Näsinpuiston vakayksikkö) sekä toteutettiin ulkona oppimisen koulutuksia eri kouluilla.

Hanketta yhteissuunniteltiin tiiviisti projektipäällikkö Roosa Ritolan ja Ekokumppaneiden sekä Itämeri-Instituutin kanssa oli tiivistä koko lukuvuoden ajan.

Tampereen luonnon monimuotoisuusohjelma (LUMO)

Luontokoulu osallistui asiantuntijana Tampereen luonnon monimuotoisuusohjelman valmisteluun. Työ painottui asiakirjojen kommentointiin, asiantuntijakeskusteluihin sekä ympäristökasvatuksen näkökulman esiin tuomiseen.

Tampereen luonnonsuojeluohjelma

Luontokoulu osallistui luonnonsuojeluohjelman valmisteluun sekä luontokoulun opetusmetsää koskevaan kehittämistyöhön. Tavoitteena oli turvata luonnon monimuotoisuutta ja vahvistaa alueiden käyttöä ympäristökasvatuksessa uusilla luonnonsuojelualueilla. 

Terälahden opetusmetsä on yksi uudesta luonnonsuojelualueesta: Tampereen kaupungin luonnonsuojeluohjelma 2026-2040 sivut 107, 10

SDG-sparrausryhmä

Luontokoulu osallistui tärkeään Tampereen kaupungin SDG-sparrausryhmään, jossa edistettiin YK:n Agenda 2030 -tavoitteiden toteutumista kaupungin toiminnassa. Lisäksi osallistuttiin Tampereen kestävän kehityksen arviointi- ja kehittämistyöhön. SDG-ryhmää luotsasi kehittämispäällikkö Sanna Huikuri.

Ympäristökasvatuksen Pyöreä Pöytä

Luontokoulu osallistui valtakunnalliseen Ympäristökasvatuksen Pyöreä pöytä -verkostoon sekä opetussuunnitelmien tulevaisuustyötä käsitteleviin asiantuntijatyöpajoihin.

KANSAINVÄLINEN JA KORKEAKOULUYHTEISTYÖ

Lukuvuoden aikana luontokoulu vastaanotti useita kansainvälisiä vieraita osana Erasmus-yhteistyötä ja kansainvälistä opettajavaihtoa.

Maaliskuussa sekä toukokuussa neljä espanjalaista opettajaa seurasi luontokoulun toimintaa Erasmus Job Shadowing -ohjelman kautta. Lisäksi useana päivänä luontokoulutoimintaa seurasi kanadalainen opettaja Julienne Morrissette sekä brasilialainen väitöskirjatutkija Caio Mendoza.

Yhteistyö Tampereen yliopiston ja muiden korkeakoulujen kanssa jatkui aktiivisena koko toimintakauden ajan.

OPISKELIJAT, HARJOITTELIJAT JA VIERAILIJAT

  • 22.9. kiinalaiset rehtorit vierailulla luontokoulupäivässä
  • Erasmus-opettajia useana viikkona/päivänä pitkin lukuvuotta
  • 9.10. yliopistolla luontokoulupäivä opettajaopiskelijoille
  • Syys-lokakuussa, opiskelijaharjoittelu Minttu Kurki, Ahlman, luonto-ohjaajakoulutus
  • Tutkimushaastatteluja kotimaisiin sekä ulkomaisiin tutkimuksiin
  • Alueelliset ympäristökasvatusverkostot ja säännölliset tapaamiset
  • Luontokouluvisio 22.12.2025 lähetetty pyydettäessä kouluverkkouudistusta varten. Valmistelijat Jenni Skaffari, Maija Ihantola ja Roosa Ritola. Luontokoulu-Korennon-loistava-tulevaisuus.pdf
  • AIVOT-materiaali ja ympän tuntien suunnittelu ja toteutus yhdessä Salla Saikkosen kanssa. Löytyy AIVOT-materiaalista.
  • Avoimet ovet ma 8.6.2026

MEDIANÄKYVYYS

Luontokoulun toimintaa viestittiin aktiivisesti sosiaalisessa mediassa. Keskeisiä kanavia olivat:

  • @tampereenluontokoulu
  • @lykeverkosto
  • @haemappasta
  • @nuortentampere
  • @kestavatampere

Lisäksi luontokoulu osallistui Luonnontieteellisen keskusmuseon 100 lajia -haasteeseen. Luontokoulussa vierailevien lasten ja nuorten tekemien havaintojen avulla saavutettiin sadan lajin tavoite keväällä 2026.

Luontokoulun toiminta sai myös valtakunnallista näkyvyyttä Vuoden ympäristökasvattaja 2025 -tunnustuksen myötä.

Yhteenveto

Lukuvuosi 2025–2026 oli Tampereen luontokoulu Korennolle aktiivinen ja vaikuttava toimintavuosi. Luontokoulu tavoitti tuhansia lapsia, nuoria ja kasvatusalan ammattilaisia, vahvisti ympäristökasvatuksen asemaa Tampereella sekä osallistui laajasti paikalliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen yhteistyöhön. Erityisesti Sitran Luontolähettiläs-hanke, ULOS-UT-OUT-tapahtuma, verkostotyö sekä Vuoden ympäristökasvattaja 2025 -tunnustus vahvistivat luontokoulun asemaa ympäristökasvatuksen asiantuntijana.

Päivitetty 1.9.2026