Museopaketeista iloa ikäihmisten päivään
Tutkisimmeko 1960-luvun naisen käsilaukun sisältöä, joisimmeko kahvit vanhoista Arabian kupeista vai kuuntelisimmeko ääniä luonnosta ja kotiaskareista? Näin voisi alkaa ikäihmisten ryhmässä kulttuurituokio, johon on lainattu käyttöön museopaketti. Lainattavat museopaketit -palvelu on toiminut vuodesta 2012 alkaen osana Konkarit – ikäihmisten museopalveluja.
Museopakettien teemoja on 17 erilaista. Äänimuseot ja luontoaiheiset aineistot sisältävät arkistoääniä ja -valokuvia, kun taas esinepaketeista voi ottaa esiin konkreettisia esineitä liittyen rakentamiseen, tekstiileihin, lapsuuteen, kahvitteluun ja naisen käsilaukun sisältöön. Suosittu taideaiheinen museopaketti sisältää musteväriliidut ja siveltimet taidetuokion toteuttamiseen.
Museopaketteja lainataan vuodessa runsaat 70 kertaa ja niiden käyttäjiksi pääsevät yli 2700 ikäihmistä eri palveluyksiköissä ja kohtaamispaikoissa. Henkilökuntien antamissa palautteissa on painottunut kiinnostavuus ja helppokäyttöisyys, ja miten paljon iloa ja vaihtelua museopaketti on tuonut asukkaiden ja kävijöiden elämään.
Lainaajien palautteita lainattavista museopaketeista
Äänimuseo 10:n ääniä osallistujat olivat innostuneita arvailemaan ja äänet herättivät myös keskustelua omista kokemuksista. Mukava, erilainen ja yhteisöllinen tuokio.
Luontotuokio-paketti oli monipuolinen ja usealla tavalla hyödynnettävissä niin ryhmissä kuin yksilötyöskentelyssä. Upeita kuvia ja ääniä, myös laitteen puuverhoilu ihastutti osallistujia.
Rakentaja-salkku oli tosi kiva ja toimiva museopaketti. Hienosti herätti muistoja erityisesti miehissä.
Lapsuus ja lapsenhoito on toimiva paketti! Herätti keskustelua ja muistoja. Vanhat kuvat myös aivan ihania. Pipsa-nukke herätti muutamia asukkaita suorastaan tuikkimaan.
Käsilaukun kätköissä oli ihana paketti tuoksuineen. Toi mieleen nuoruusajan tanssit ja muut menot. Käsilaukusta löytyi kaikki tarpeellinen. Keskusteltiin myös muodista, kuinka ennen oltiin tyylikkäitä.
Muuttuvat ammatit-kuvapaketissa olleet valokuvat innostivat ihmisiä muistelemaan omia ammattejaan. Löytyipä korteista tamperelaisille tuttuja paikkojakin. Helppo ottaa kortit esille lyhyeenkin tuokioon.
Taidetarvikesettiä käyttäessä oli mielenkiintoista nähdä, mitä kukin alkoi luoda saatuaan värit käsiinsä. Toisilla syntyi kuvia, muutamat alkoivat kirjoittaa. Keskustelimme aiheista. Taidekortit olivat upea tutustumisen kohde. Huomattiin monien nauttivan niistä ja myös tuntevan taidetta.
Konkarit-toimintaa myös ryhmille
Museopakettien lainaus- ja kehittämistoiminnan lisäksi Konkarit -toimintaan kuuluu oleellisena osana ikäihmisille tarjotut ryhmätoiminnot. Vuonna 2025 on toteutettu esimerkiksi Konkarimuskareita ja Tatamuri® -taideryhmiä sekä museotuokioita päiväkeskuksissa ja lähitoreilla.