Tampereen Galleriaviikko 18.–26.10.

Kulttuurinosto #42: Galleriaviikon aikana voit osallistua yli 40 tapahtumaan, muun muassa Visa-Kaisan taidepubivisaan, taidekaraokeen, työpajoihin, taiteilijatapaamisiin, päivätansseihin sekä runo- ja tanssiesityksiin. Viikon kaikille avoimia avajaisia vietetään Taidekeskus Mältinrannassa 18.10. Kaikkiin Galleriaviikon tapahtumiin on vapaa pääsy!

Taidegallerioihin on maksutonta piipahtaa ympäri vuoden 

Galleriaviikon aikana Kulttuuritalo Laikun Galleriassa on tamperelaisen taiteilijan Anna Hyrkkäsen suuri tilateos, jossa värilliset valot, ihmiset ja veistokset ovat toistensa kanssa vuorovaikutuksessa. Näyttelyyn liittyvä taiteilijaesittely pe 24.10. klo 18. Laikun Studiossa Juliana Hyrrin maalauksissa kesän muistoissa kytee hiljainen melankolia.

Monitoimitalo 13:n Galleria Vivi avaa Hyvää yötä ja outoja unia! -näyttelyn, ja oheisohjelmassa on muun muassa lempeä Open Stage. 

Kaupungin gallerioiden lisäksi mukana on 12 muuta upeaa näyttelypaikkaa. Tamperelaiset taidegalleriat ovat organisoineet Tampereen Galleriaviikkoa yhdessä jo vuodesta 2017. Monet gallerioista sijaitsevat lähellä toisiaan ja niissä on helppo vierailla samalla kierroksella useammassakin.

Teksti: Irma Puttonen
Kuvat: Irma Puttonen
Jaa sosiaalisessa mediassa