Sivistys- ja elämänlaatupalvelujen nykyinen palvelutaso halutaan turvata

20.09.2012 kello 18:16

Sivistys- ja elämänlaatupalvelujen lautakunta hyväksyi vuoden 2013 vuosisuunnitelmaesityksen kokouksessaan 20. syyskuuta 2012. Lautakunnan tavoitteena vuoden 2013 talousarvion laadinnassa on nykyisen palvelutason turvaaminen taloudellisesti erittäin tiukassa tilanteessa. Talousarvio ei sisällä palvelutason parannuksia.

Sivistyksen ja elämänlaadun edistämisen ydinprosessin bruttomenojen vuonna 2013 tulisi olla 77,226 miljoonaa euroa. Menot sisältävät kasvua 1,995 miljoonaa euroa eli 2,7 prosenttia vuoden 2012 alkuperäiseen talousarvioon verrattuna. Vuosisuunnitelmaesityksessä toimintatulot ensi vuodelle ovat 0,715 miljoonaa euroa, toimintamenot 78,299 miljoonaa euroa ja toimintakate 77,584 miljoonaa euroa.

Ensi vuoden alusta lähtien Tampereen seudun työväenopisto tuottaa myös aiemman Ylöjärven työväenopiston toiminnan. Yhteistoiminta-alue ei aiheuta nettokustannuksia Tampereen kaupungille.

Pyynikin uimahalli ja Ikurin liikuntahalli avattiin tänä syksynä, ja museoiden kokoelmakeskus otettiin käyttöön Ruskossa. Vuosisuunnitelmaesityksessä varauduttiin näiden kohteiden kokovuotisiin vuokra- ja toimintamenoihin.

Yhteisöjen avustusmäärärahoihin ei esitetä lisäystä, joten niiden toimintaedellytykset säilyvät enintään nykytasolla.

Tiukasta taloustilanteesta johtuen eräiltä osin sivistys- ja elämänlaatupalvelut heikkenevät nykyisestä. Kirjastojen palveluja kouluille vähennetään hieman. Samoin vähennetään kirjaston tietoyhteiskuntapalvelujen kurssitarjontaa. Osa kaukalojääkentistä muuttuu ensi talvena avojääkentiksi. Peltomäen leirintäalueesta Ylöjärvellä luovutaan, ja ensi vuonna valmistellaan myös luopumista Uudessakaupungissa sijaitsevasta Ihalan leirintäalueesta.

Tampereen uintikeskuksen suunniteltu peruskorjaus käynnistyy vuoden 2013 kesällä, ja siitä aiheutuu koko hallin sulkeminen osaksi vuotta. Pääkirjaston Metson peruskorjauksen toinen vaihe alkaa keväällä, ja sen yhteydessä rakennuksen alakerrassa sijaitsevat Muumilaakso ja Kivimuseo siirtyvät muualle. Muumilaakson kokoelmaa pidetään väliaikaisesti osittain esillä Tampereen taidemuseon pohjakerroksessa. Myös Kivimuseon sijoituspaikka ratkaistaan ennen muuttoa. Koulutilojen käyttöä aiotaan tehostaa harrastus- ja kokoontumistiloina siten, että ensi vaiheessa kokeillaan pilottina eräiden koulujen tilojen iltakäyttöä.

Lautakunta päätti yksimielisesti Olli-Poika Parviaisen esityksestä vuosisuunnitelmaesitykseen toivomusponnen, että ensi vuoden budjettiin osoitetaan lisämäärärahaa 350 000 euroa Tampere Filharmonian konserttitoiminnan turvaamiseksi ja 108 000 euroa Tampere-talon vuokrankorotusten kattamiseksi.

- Valtuuston on otettava selkeästi kantaa Tampere Filharmonian talouteen ja tulevaisuuteen, sillä orkesterin budjettivajeen paikkaaminen ja sen talouden turvaaminen nykytasoisena lautakunnan talousarviokehyksen sisältä vähentäisi esimerkiksi muita avustusmäärärahoja merkittävästi, Olli-Poika Parviainen sanoo.

Teksti: Aila Rajamäki

Lisätietoja

Tilaajapäällikkö
Lauri Savisaari
Matkapuhelin 040 801 6081
Sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi@tampere.fi

Jaa:

Delicious   Digg   Facebook   Twitter   RSS
Mitä nämä ovat?