Siirry sisältöön

Kalenteri, esiopetus ja varhaiskasvatus


Uusi haku kaudelle 2020-2021 avautui 23.3.2020
Vielä on muutamia talviaikoja jäljellä!

Luontokoululla esi- ja varhaiskasvatusryhmät ovat joko ajan 10-13.45 tai klo 10-15.
Kouluryhmistä 4lk ja 7lk ovat klo 11-15.45. Bussivuoroissa kulkevat myös Kämmenniemen koulun oppilaat, joten poikkeavista ajoista on aina ilmoitettava luontokoululle.

Luontokoulukalenteri syksy 2020

Pvm Ryhmä/koulu Vk Aik. 0,12lkAik.Yht.hlö
ti 11.8. koulu alkaa




ke 12.8.





to 13.8.





pe 14.8.





la 15.8.





su 16.8.





ma 17.8. Terälahden pk 5+2



Kulovuori
ti 18.8. Olkahisen pk / 56 v, Pihlajanmarjat ja Tammenterhot 12 2

Katajamäki
ke 19.8. Metsäniityn koulu, Alkuluokka 0, eo

92Kiviharju
to 20.8. Irjalan pk / Tammet, 5 v 10 3

Naskali
pe 21.8. Tahmela-Pispalan pk / Päivänsäteet ja Sinisiivet 10+2 (vierailu)



Blom
la 22.8.





su 23.8.





ma 24.8. Tahmela-Pispalan pk / Päivänsäteet ja Sinisiivet 10+2 (vierailu)



Blom
ti 25.8. Metsäniityn koulu, (Karonen) Alkuluokka B, eo

102Yli-Hietanen
ke 26.8. Terälahden päiväkoti 6+1


Kulovuori
to 27.8. Metsäniityn koulu, (Karonen), alkuluokka C, eo


102Harju
pe 28.8. Kämmenniemen pk /Ketut 92Saari
la 29.8.





su 30.8.





ma 31.8. Tammelan koulun eo / saks.kiel. 142Schienbein
ti 1.9. (Siirto: Kissanmaan pk / Kissankellot ja Löwen, 5 v, 14+3)


Jokinen, Punkari
ke 2.9. Sammon koulu eo / Kissanmaan pk / Suvituulet, Sudet

122Ruotanen
to 3.9. Kämmenniemen pk / Jänöt ja Oravat
AVOIN SIENIRETKI klo 16-18
10 2

Julin
pe 4.9. (Sammon koulu eo / Kissanmaan pk /Suvituulet, Saukot, siirto)

132Syrjä
la 5.9.





su 6.9.





ma 7.9. Tasanteen pk, 5 v / Kengut 11 2

Mattson
ti 8.9. Tasanteen pk, 5 v / Kengut 9 2

Mattson
ke 9.9. Tasanteen pk, 5 v / Kengut 12 2

Mattson
to 10.9. Hallilan koulun eo / Rillirouskut,
KOLU-talkoot


132Pirtonen
pe 11.9. Hallilan koulun eo / Rillirouskut

142Zacheus
la 12.9.





su 13.9.





ma 14.9. (Tammelan koulun eo ryhmä 1. 20+2 vierailu)



Oikari
ti 15.9. Tammelan koulun eo ryhmä 2. , 20+2 vierailu)

Peltola
ke 16.9. Tammelan koulun eo ryhmä 3. , 16+2 vierailu)


Lindberg
to 17.9. (Irjalan koulun eo / Pajut, 20+2 vierailu)



Keskinen
pe 18.9. (Irjalan koulun eo / Pajut,20+2
vierailu)




Keskinen
la 19.9.





su 20.9.





ma 21.9. Atalan koulun eo / Timantit +1lk

92Valinen
ti 22.9. Pohj. Hervannan koulun eo / Revontulet
Vihreä Lippu-raati


135Koivunen
ke 23.9. Pohj. Hervannan koulutalo /Ahvenisjärven koulun eo / Sateenkaaret

153Mäkelä
to 24.9. Atalan koulun eo / Timantit (01)

92Valinen
pe 25.9. Terälahti eo,1-2lk



Sumujärvi, Salonen
la 26.9.





su 27.9.





ma 28.9. Leinolan koulun eo / Revontulet

212Tainio
ti 29.9. Kalevanharjun int. eo / Kultasiivet

123Lehmuskenttä
ke 30.9. Kalevanharjun int. eo / Kiitäjät

112Lång
to 1.10. Leinolan koulun eo / Pohjantähdet

233Järvenpää
pe 2.10.Pohjois-Hervannan koulutalo/ Ahvenisjärven koulun eo/ Sateenkaaret

153Mäkelä
la 3.10.





su 4.10.





ma 5.10. Lapinniemen pk / Sinikellot 11 2

Järvinen
ti 6.10. Kissanmaan pk / Kissantassut ym., 5 13 2

Laaksonen
ke 7.10. Lapinniemen pk / Sinikellot 12 2

Järvinen
to 8.10. Terälahden koulun harrastuspäivä (pajat)
pe 9.10. Tesoman pk, 5v /Keltainen 2 8 2

Salminen
la 10.10.





su 11.10.






Syysloma 12.18.10.2020
ma 19.10. (Vierailu: Multisillan pk/ Peltolammin eo2, 12+2)

ti 20.10. (Vierailu: Multisillan pk/ Peltolammin eo2, 13+2)



ke 21.10. Hippoksen pk, 45 v 15 2

Mikkonen
to 22.10. Atala-Leinola, / Orimuksen pk, Pirtti, 5 v 22 3

Mäkitalo
pe 23.10. Kalevanharjun int. eo /Sinisiivet

172Voutilainen
la 24.10.





su 25.10.





ma 26.10. Raholan koulun pienryhmä int. / AL

84Lehtinen
ti 27.10. Kaukajärven eo / Juvan pk, Esikot

152Autio
ke 28.10. Kaukajärven eo / Juvan pk, Kanervat

152
to 29.10. Kaukajärven eo / Juvan pk,Ruiskukat

152
pe 30.10. Kaukajärven eo/Juvan pk, 4.ryhmä


15
2

la 31.10.





su 1.11.





ma 2.11.
Kissanmaan koulun eo / Aristokatit

142Hurske
ti 3.11.
Kissanmaan koulun eo / Kissankäpälät

132Hurske
ke 4.11.
Kissanmaan koulun eo / Kissanmintut

122Hurske
to 5.11.
Annalan koulu / Metsäniityn yksikkö / AoC 1lk ? 102Harju
pe 6.11.toimisto




la 7.11.






su 8.11.






ma 9.11.
Metsäniityn pk / Karosen koulutalo, Tähtitorni eo

122Tyynelä
ti 10.11. Metsäniityn pk / Karosen koulutalo, Tähtitorni eo

122
ke 11.11. Atalan pk / Siniset,
5 v
12 2

Jokinen
to 12.11. Atalan pk / Siniset,
5 v
13 2

pe 13.11. (Peruutus: Sammon pk /Aarnitulet 11+2)



la 14.11.





su 15.11.





ma 16.11. Kissanmaan pk / Kissankellot ja Löwen, 5 v, 14+3
14 2

Jokinen, Punkari
ti 17.11. (Peruutus: Sammon pk /Aarnitulet 11+2)




ke 18.11. varattavissa




to 19.11. Terälahti




pe 20.11. LYKE-päivät 19.20.11.2020




la 21.11.





su 22.11.





ma 23.11. Vehmaisten pk / Vimpulat ja Vesselit 16 3

Kamila
ti 24.11. Raholan koulun eo

152Posio
ke 25.11. Raholan koulun eo

152Posio
to 26.11. Raholan koulun eo

162Posio
pe 27.11. Myllärin pk /Tattarit 14 2

Ahonen
la 28.11.





su 29.11.





ma 30.11.





ti 1.12. Hatanpään koulu / Talvitien yksikkö, 01B

142Lahtinen
ke 2.12. Hatanpään koulu / Talvitien yksikkö, 01B

142Lahtinen
to 3.12. Leinolan pk, Kultalehvät 10 2

Leskinen
pe 4.12. Leinolan pk, Utuiset
10 2

Leskinen
la 5.12.





su 6.12. Itsenäisyyspäivä
ma 7.12.





ti 8.12. Pappilan pk/ Pilvenhattarat, 5v 15 2

Wasenius
ke 9.12. Annalan koulun 0-1lk


20
2
Vainio
to 10.12. Juhannuskylän koulun eo, 0A

132Kaukonen
pe 11.12. toimisto




la 12.12.





su 13.12.





ma 14.12.





ti 15.12.





ke 16.12. varattu




to 17.12.





pe 18.12. toimisto




la 19.12.





su 20.12.





ma 21.12.





ti 22.12. Syyskausi päättyy
ke 23.12. Joululoma 23.12.20206.1.2021
Luontokoulukalenteri kevät 2021
x Pvm Ryhmä/koulu Vk Aik. 0, 1-2lkAik.Yht.hlö
to 7.1. Kevätkausi alkaa




pe 8.1.





la 9.1.





su 10.1.





ma 11.1.





ti 12.1. varattavissa




ke 13.1. Vehmaisten eo /Pipotit


13
2
Passi
to 14.1. Vehmaisten eo / Nyyteröt


13
2
Passi
pe 15.1. varattavissa




la 16.1.





su 17.1.





ma 18.1.





ti 19.1. Vuoreksen koulutalo / Metsot ja Haukat

242Lindgren
ke 20.1. Vuoreksen koulutalo / Metsot ja Haukat

242Lindgren
to 21.1. Atalan koulu, eo

21
Laaksonen
pe 22.1. Atalan Koulu, eo

20
Laaksonen
la 23.1.





su 24.1.





ma 25.1.





ti 26.1. SYKLI YMKA koulutus luontokoululla



SYKLI /Laine
ke 27.1. SYKLI YMKA koulutus luontokoululla




to 28.1. Maijalanpuiston pk /Kameleontit 15 2

Kuisma
pe 29.1. varattavissa




la 30.1.





su 31.1.





ma 1.2.





ti 2.2. Terälahden koulu / Vihreä Lippu-päivä



ke 3.2. Raholan pk, Pukinparrat ja Ketunleivät, 5v 10 2

Honkala-Näppilä
to 4.2. Maijalanpuiston pk/ Marakatti-Hattivatti 15 2

Karvonen
pe 5.2. Kalevanharjun pk/ Menninkäiset (Liinukat), 5v 18 2

Vörlin
la 6.2.





su 7.2.





ma 8.2. varattavissa




ti 9.2. Hyhkyn koulun eo / Heinähatut

182Lahti
ke 10.2. Hyhkyn koulun eo / Vilttitossut

202Lindeman
to 11.2. Mustanmetsän eo, Helmipöllöt

212Rantala
pe 12.2. Mustanmetsän eo, Lehtopöllöt


212Rantala
la 13.2.





su 14.2.





ma 15.2. Juvan pk, 5v (toinen päivä?) 17 2

Niinimäki
ti 16.2. Mustanmetsän eo, Viirupöllöt


212Rantala
ke 17.2. Lamminpään eo /Korpit

82Hanhisuo
to 18.2. Lamminpään eo /Korpit

82Hanhisuo
pe 19.2. toimisto




la 20.2.





su 21.2.





ma 22.2. Vehmaisten pk / Siniset, 5v 10 2

Humalalampi
ti 23.2. Messukylän koulun eo4


18
2
Kaarela
ke 24.2. Juhannuskylän koulun eo, 0M


14
2
Lähteenmäki
to 25.2. Ahjolan pk, Harjula, 5v 10 2

Keskinen
pe 26.2. Ahjolan pk, Harjula, 5v
11 2

Keskinen
la 27.2.





su 28.2.





Talviloma 1.7.3.
ma 8.3. toimisto





ti 9.3. Raholan koulun pienluokka (69 v)

82Lempinen
ke 10.3. Kämmenniemi- Sorilan pk, eo

152Ala-Paavola
to 11.3. Veisu-Koivistonkylän eo (varapäivä 8.3. jos LYKE-päivä) 172Mustonen
pe 12.3. toimisto




la 13.3.





su 14.3.





ma 15.3. Itätuulen pk / Kesätuuli, 5v
142

Lukkari, Kata
ti 16.3. Kämmenniemen koulu, eo

132Hietalahti
ke 17.3. Kämmenniemen koulu, eo

132Hietalahti
to 18.3. LYKE-päivät



pe 19.3. LYKE-päivät




la 20.3.





su 21.3.





ma 22.3. Linnainmaan koulun eo

192Penttinen
ti 23.3. Linnainmaan koulun eo

202Penttinen
ke 24.3. Linnainmaan koulun eo

192Penttinen
to 25.3. Olkahisen pk, eo / Katajanmarjat ja Metsämarjat

232Mäkinen
pe 26.3. Olkahisen pk, eo / Katajanmarjat ja Metsämarjat

222Mäkinen
la 27.3.





su 28.3.





ma 29.3. Maijalanpuiston pk / Kengut, 5 v 20 2

Kaartinen
ti 30.3. Kissanmaan pk / Revontulet, integr. 14 2

Asp
ke 31.3. Terälahti





Pääsiäisloma 1.4.6.4.
ke 7.4. Takahuhdin koulun eo

122Luoma
to 8.4. Takahuhdin koulun eo

132Luoma
pe 9.4. toimisto, uudet ilmoittautumiset





la 10.4.





su 11.4.





ma 12.4. Vuoreksen koulutalo, Korpit

242Lindgren
ti 13.4. Vuoreksen koulutalo, Kotkat

242
ke 14.4. Vuoreksen koulutalo, Huuhkajat

242
to 15.4. Vuoreksen koulutalo, uusi ryhmä

242
pe 16.4. Metsäniityn koulu, (Karonen) Alkuluokka B, eo


142Syvärinen, Vaaleri
la 17.4.





su 18.4.





ma 19.4. Pispalan koulun eo / Pihlajat 202Visala-Vuorinen
ti 20.4. Amuri-Koulukadun vky / Tenavat (Koulukadun pk),
45 v
12 2

Järvinen
ke 21.4. Tasanteen pk, 5 v / Tikrut 11 2

Lehto
to 22.4. Tasanteen pk, 5 v / Tikrut 11 2

Lehto
pe 23.4. Pispalan koulun eo / Vaahterat

162Visala-Vuorinen
la 24.4.





su 25.4.





ma 26.4. Harjun koulun eo / Ketut

252Rahkonen
ti 27.4. Irjalan pk, Vaahterat, 5 v 14 2 xxKandell
ke 28.4. Vellamon pk/Eo x x 202Kortteinen
to 29.4. Raholan pk / Kissankäpälät, 5 v 11 2 xxSaukko
pe 30.4. toimisto, vappuaatto




la 1.5. vappu




su 2.5.





ma 3.5. Itätuulen pk / Myötätuulet (515 lasta) 10 2 Salokoski
ti 4.5. Harjun koulun eo

122Sippola
ke 5.5. Harjun koulun eo

132Sippola
to 6.5. Etelä-Hervannan koulu / Konetalo / Lumikot, eo

152Paavola
pe 7.5. Etelä-Hervannan koulu / Pelipuisto / Karhut, eo

102Lasonen
la 8.5.





su 9.5.





ma 10.5. Takahuhdin koulun eo 2

182Luoma
ti 11.5. Takahuhdin koulun eo 1

122Luoma
ke 12.5. Takahuhdin koulun eo 1

132Luoma
to 13.5. helatorstai




pe 14.5. varattu




la 15.5.





su 16.5.





ma 17.5. Hatanpään koulu / Talvitien yksikkö eo

142Salminen
ti 18.5. Hatanpään koulu / Talvitien yksikkö, eo

142Salminen
ke 19.5. Viinikan pk, 5 v, Mustikat ja Mansikat 10 1

Koskiniemi
to 20.5. Linnainmaan pk / Kuperkeikat 7 2

Marttinen
pe 21.5. Linnainmaan pk varapäivä




la 22.5.





su 23.5.





ma 24.5. Linnainmaan pk / Kiekat 12 2

Ratas
ti 25.5. Linnainmaan pk / Kiekat 11 2

Ratas
ke 26.5. Linnainmaan pk / 5 v 10 2

Ratas
to 27.5. Linnainmaan pk / 5 v 10 2

Ratas
pe 28.5. PPH-ryhmä 8 2

Nahkola
la 29.5.





su 30.5.





ma 31.5.





ti 1.6. Sammon koulun eo /Suvituulet ja Saukot

132Syrjä
ke 2.6. Terälahti




to 3.6. Terälahti




pe 4.6. toimisto




la 5.6. Koulu päättyy




su 6.6.





ma 7.6. Kesäleiri /ympäristötori?




ti 8.6. Kesäleirit




ke 9.6. Kesäleirit




to 10.6. Kesäleirit




pe 11.6. Kesäleirit




la 12.6.





su 13.6.





ma 14.6.





ti 15.6. Ulos Ut Out! Nurmes




ke 16.6. Ulos Ut Out!




to 17.6. Ulos Ut Out!