Siirry sisältöön

Yhteystiedot ja henkilökunta

Lielahden koulu sijaitsee Lielahdenkadun ja Teivaalantien kulmassa, Länsi-Tampereella. Koulumme tontilla on neljä erillistä koulurakennusta.

Päätalo
- Koulumme hallinto: Rehtorit ja koulusihteeri, Pääovi > 2. krs > Hallinto

Puutalo

Mestareiden talo

Parakki (siirtokelpoinen väistörakennus)

Lielahden koulun virallinen osoite:
Vuosiluokat 1 - 9
Lielahdenkatu 15
33400 TAMPERE

Lielahden koulu
postiosoite Lielahdenkatu 15
33400 Tampere

Rehtorit

Vuosiluokat 1 - 6, pienluokat A,B,C

REHTORI TIINA HAANPÄÄ

tiina.haanpaa[at]tampere.fi puh. 040 756 1829

Vuosiluokat 7 - 9

APULAISREHTORI SAMI JAAKKOLA

sami.jaakkola[at]tampere.fi puh. 040 849 3776

Koulusihteeri

SANNI KOPPANEN

sanni.koppanen[at]tampere.fi puh. 040 806 4834

Vahtimestari

KAUKO SIEKKINEN

puh. 050 364 6001

Opettajainhuone

puh. 040 806 2796 HUOM. Vain puheluita - ei tekstiviestejä tähän numeroon


OPPILASHUOLTO


Rehtorit Tiina Haanpää 040 756 1829

Sami Jaakkola 040 849 3776
Erityisopettajat Kirsti Holmberg (luokat 1 - 6) 040 800 4415
Anneli Ahlgren (luokat 7 - 9) 0400 914 778
Jussi Teräsvirta
Aino Rintala
Opinto-ohjaajat Mari Hinkkanen 0400 764 424
Sanna Tanni 040 801 2729
Terveydenhoitaja Terhi Hautala (Sofia Läärä virkavapaalla) 040 806 3178
Koululääkäri Samuli Myllymäki 040 806 3178
Koulukuraattori Saara Kärkkäinen 050 4648 475
Koulupsykologi Katri Soiva

Opettajat

Opettajat lukuvuonna 2019 - 2020

Opettajainhuone puh. 040 806 2796

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected] (huom. muutamalla opettajalla poikkeuksellinen sposti)

Vuosiluokat 1-9 luokanopettajineen/ohjaajineen

1A Melartin Anna
1B Kulmala Maria
1C Saarinen Sanna
1D Närhi Minna
erityisluokka A_0-1 Perämäki Anu
2A Ruohotie Eeva-Kaisa
2B Järvenpää Marjaana
2C Puukko Salla
3A Syri-Selonen Pia
3B Rautamaa Julia
3C Salminen Joonas
4A Jokinen Markku
4B Tonteri Outi
5A Nurminen Juha
5B
Jussila Tiia
6A Syrjänen Ilkka
6B Villanen Minna
erityisluokka B_1-6
Hakala Pipsa
erityisluokka C_2-6 Tyry Erkki
7A Niemelä Eero
7B
Kapanen Jussi
7C Koivunen Lotta
7D Lahtela Minna
7E Lehtelä Heli
8A Kähönen Pauliina
8B
Lingren Mikko
8C Niemi Juha
8D
Korkea-aho-Pakka Anu
8E Mustajoki Ulla
9A
Toivonen Janne
9B Kähkönen Jenni
9C
Huttunen Antti
9D
Sirén Samo
erityisluokka D_79 Tervonen Matti

Opettajat vuosiluokilla 1-9

Äidinkieli ja kirjallisuus, S2-kieli (suomi toisena kielenä)

Haataja Sari AI, S2

Huttunen Antti AI, S2

Kärkkäinen Ulla AI, S2

Mustajoki Ulla AI, S2
Ilmaisutaito Mustajoki Ulla
Kielet Alanko Päivi EN, RA
Hiekkalahti Sonja EN, RU
Hjorth Johanna EN, RU
Korkea-aho-Pakka Anu RU, SA
Sola Elina EN, RU
Lesonen Raija, venäjä
Skihri Roudha, arabia
Matematiikka, fysiikka ja kemia


Haavisto Lemmi MA, FY, KE
Koivisto Jane MA, FY, KE
Kähönen Pauliina MA, FY, KE
Niemi Juha MA
Niemelä Eero MA, FY, KE
Partanen Tiina MA, FY, KE virkavapaalla
Toivonen Janne MA, FY, KE
Biologia ja maantieto Häkkilä Jaakko
Salonen Maiju
Historia ja yhteiskuntaoppi
Lindgren Mikko
Teikari Teemu
Katsomusaineet Saari Kaija (ev.lut. uskonto, elämänkatsomus-tieto 7.-9.lk )
Ansam Al-Quraishi (islam)
Käsityö Kinnunen Jouni (tekninen)
Lehtelä Heli (tekstiili)
Kotitalous ja terveystieto Karttunen Sanna
Kähkönen Jenni KO, TT
Liikunta ja terveystieto Lahtela Minna LI, TT
Sirén Samo LI
Kuvataide Kapanen Jussi

Koulunkäynnin ohjaajat ja nuoriso-ohjaaja 2018 - 2019

koulunkäynninohjaajat luokka
Hautala Petra erityisluokka A ja iltapäiväkerho
Mattila Raila Luokka 8D
Raitanen Riku erityisluokka B
Sainio Kitta Mestareiden talo
Sammaljärvi Sara Pienluokka C
Sydänmetsä Jani Luokat 3A ja 3B
Turunen Marjo erityisluokka A ja iltapäiväkerho
nuoriso-ohjaaja
Elo Sanna Vuosiluokat 6 - 9
p. 040 806 2314
koulusosionomi
Minna Toivainen
1. - 6. luokat

Helmi yhteysopettaja

Koulumme sähköisen reissuvihkon HELMEN yhteysopettaja on JUHA NIEMI
Juha Niemen spostiosoite: [email protected]

IP-kerho

Koululaisten iltapäiväkerho

Lielahden koululla toiminnan toteuttaa Ahjolan Setlementti ry
- iltapäiväkerho 1 puh. 044 553 8457 / ohjaajat Tanja Rantanen ja Viikka Vihola
- iltapäiväkerho 2 puh. 044 553 8458 / ohjaajat Pirkko Metsänheimo ja Tuija Lukkari

Vahtimestarit ja muu henkilökunta

Vahtimestarit

Kauko Siekkinen

kauko.siekkinen[at]tampere.fi puh. 050 364 6001

vahtimestarin apulainen Samuli Kotajärvi

Keittiö, Tampereen Voimia

puh. 040 801 6708

Ruokapalveluesimies Saija Arajärvi-Aaltonen

Kokki: Anne Raivio

Kokki: Virpi Mettiäinen

Ruokapalvelutyöntekijä: Taina Murto

Keittiön sähköposti: [email protected]

Siistijät

Heli Sakari-Susi

Heli Sikiö

Minna Virtanen