Siirry sisältöön Siirry suoraan hakuun
Etusivu / Opistoinfo / Henkilökunta

Henkilökunta

Tampereen seudun työväenopiston omistaa Tampereen kaupunki.

Työväenopistossa on 27 päätoimista työntekijää ja noin 370 tuntiopettajaa. Tuntiopettajiin saa yhteyden päätoimisten työntekijöiden kautta.

Yhteystiedot

Rehtori Maija-Liisa Gröhn (Sampola) puh. 050 384 8251, maija-liisa.grohn(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Tuula Vatanen (Sampola) puh. 040 806 2400, tuula.vatanen(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Heidi Saramäki (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3583, heidi.saramaki(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Päivi Varjosalo (Koulutuskeskus Valo) puh. 050 355 5309, paivi.varjosalo(a)tampere.fi
Sijainen Susanna Ylihärsilä, puh. 050 390 4606, [email protected], 15.6.2022 saakka

Viestintäsuunnittelija Anna-Katariina Maksimoff (Sampola) puh. 040 705 5241,
[email protected]

Projektisuunnittelija Taru Huokkola (Syke-hanke) puh. 040 355 3176, taru.huokkola(@tampere.fi

Opistosihteerit

Opistosihteerit vastaavat mm. maksuihin ja ilmoittautumisiin liittyvissä asioissa.

Sirkka Hakamäki (Sampola) puh. 040 806 2365, sirkka.hakamaki(a)tampere.fi

Aila Lemmetty (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3582, aila.lemmetty(a)tampere.fi

Eeva Pulkki (Valo) puh. 040 133 1463, eeva.pulkki(a)tampere.fi

Viestintäsihteeri Ulla Jousmäki (Sampola) puh. 040 708 7172, ulla.jousmaki(a)tampere.fi


Vahtimestarit

Vahtimestari on tavattavissa opetusviikkoina Sampolassa ma - pe klo 8.00 - 21.30 sekä viikonloppukurssien aikana. Suosittelemme ottamaan yhteyttä pääasiassa vahtimestarien yhteiseen puhelinnumeroon 040 869 8183 tai sähköpostilla Sampola.vahtimestarit(a) tampere.fi

Vahtimestari Tomi Behm (Sampola), tomi.behm(a)tampere.fi, puh. 040 5089222

Vahtimestari Markku Tuomala (Sampola), markku.tuomala(a)tampere.fipuh. 040 8016043,

Vahtimestari Sasu Saaristo (Sampola), sasu.saaristo(a)tampere.fi, puh. 040 8016472

Vahtimestari, Jonne Kauko (SHA, Koivistontie 31), jonne.kauko(a)tampere.fi, puh. 040 159 2901


Opetushenkilöstö ja suunnittelijat

Kurssien ja opetusohjelman sisältöihin liittyvissä asioissa käänny koulutusalueen suunnittelusta vastaavan henkilön puoleen. He ovat tavattavissa varmimmin opetusviikkoina mm. opintoneuvontaa varten.

Riikka Ajanki (SHA) puh. 041 730 8981, riikka.ajanki(a)tampere.fi

Paula Fiskaali (Sampola) puh. 040 806 2401, paula.fiskaali(a)tampere.fi
Vastuualue: maahanmuuttajakoulutus, suomi vieraana kielenä, ranska, espanja, italia, portugali

Merja Honkkila (SHA) puh. 041 730 8982, merja.honkkila(a)tampere.fi

Taru Huokkola (Syke-hanke, vuoden 2022 loppuun) puh. 040 355 3176, taru.huokkola(at)tampere.fi
Koulutussuunnittelija, sijainen Emmi Kallioniemi (Sampola), puh. 050 390 4601, [email protected]
Taide: kuvataide, teatteri- ja puheilmaisu, musiikki (ei muskarit) ja valokuvaus Ylöjärvi

Kristiina Kestinen (Sampola) puh. 040 806 2369, kristiina.kestinen(a)tampere.fi
Vastuualueet: Tieto; filosofia, historia ja sukututkimus, kulttuuri, tietoa aktiiviseen kansalaisuuteen ja ympäristö. Taide; kirjoittaminen ja kirjallisuus; yleisluennot

Anne Kilponen (Sampola) puh. 040 806 2361, anne.kilponen(a)tampere.fi
Vastuualueet: Terveyden edistäminen; terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Tampereella. Taide: muskarit

Minna Kymäläinen (Sampola)
puh. 040 820 2327, minna.kymalainen(a)tampere.fi
Vastuualueet: oppiminen ja kasvatus sekä psykologia

Marianne Laakso (Sampola), puh. 040 806 2362, marianne.laakso(a)tampere.fi
Vastuualueet: tieto- ja viestintätekniikka

Irma Laine (Sampola), puh. 040 801 6813, irma.laine(a)tampere.fi
Vastuualueet: kädentaidot Tampereella

Hanna Rusila (Sampola), hanna.rusila(a)tampere.fi, puh. 040 806 2370
Vastuualue: ruotsi, englanti, saksa, venäjä, muut kielet (paitsi portugali). Sijainen Taina Wendorf 10.6.2022 saakka, puh. 040 701 5093, taina.wendorf(a)tampere.fi.

Ida-Maria Siren, (Valo), [email protected], puh. 050 390 4617
Terveyden edistäminen: terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Ylöjärvellä.

Anni Toivonen (vt. kuvataideopettaja) (SHA), puh. 040 806 3584, anni.toivonen(a)tampere.fi

Ulla Tujula (Valo), puh. 050 390 4618, ulla.tujula(a)tampere.fi
Vastuualue: kädentaidot Ylöjärvellä

Susanna Ylihärsilä puh. 050 390 4606 (Valo), susanna.yliharsila(a)tampere.fi,
Susanna Ylihärsilä sijaisena apulaisrehtorin virassa15.6.2022 saakka (Ylöjärvi),
sijainen Minna Haapasalmi puh. 040 860 1261, [email protected]
Vastuualue: kielet Ylöjärvi, kotitalous