Siirry sisältöön Siirry suoraan hakuun
Etusivu / Opistoinfo / Henkilökunta

Henkilökunta

Tampereen seudun työväenopiston omistaa Tampereen kaupunki.

Työväenopistossa on 27 päätoimista työntekijää ja noin 370 tuntiopettajaa. Tuntiopettajiin saa yhteyden päätoimisten työntekijöiden kautta.

Yhteystiedot

Rehtori Maija-Liisa Gröhn (Sampola) puh. 050 384 8251, maija-liisa.grohn(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Tuula Vatanen (Sampola) puh. 040 806 2400, tuula.vatanen(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Heidi Saramäki (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3583, heidi.saramaki(a)tampere.fi

Apulaisrehtori Päivi Varjosalo (Koulutuskeskus Valo) puh. 050 355 5309, paivi.varjosalo(a)tampere.fi, opintovapaalla 16.8.2021-4.2.2022, sijainen Susanna Ylihärsilä puh. 050 390 4606 (Valo), susanna.yliharsila(a)tampere.fi

Viestintäsuunnittelija Anna-Katariina Maksimoff (Sampola) puh. 040 705 5241,
[email protected]

Opistosihteerit

Opistosihteerit vastaavat mm. maksuihin ja ilmoittautumisiin liittyvissä asioissa.

Sirkka Hakamäki (Sampola) puh. 040 806 2365, sirkka.hakamaki(a)tampere.fi

Aila Lemmetty (Sara Hildén -akatemia) puh. 040 806 3582, aila.lemmetty(a)tampere.fi

Eeva Pulkki (Valo) puh. 040 133 1463, eeva.pulkki(a)tampere.fi

Viestintäsihteeri Ulla Jousmäki (Sampola) puh. 040 708 7172, ulla.jousmaki(a)tampere.fi


Vahtimestarit

Vahtimestari on tavattavissa opetusviikkoina Sampolassa ma - pe klo 8.00 - 21.30 sekä viikonloppukurssien aikana. Suosittelemme ottamaan yhteyttä pääasiassa vahtimestarien yhteiseen puhelinnumeroon 040 869 8183 tai sähköpostilla Sampola.vahtimestarit(a) tampere.fi

Vahtimestari Tomi Behm (Sampola), tomi.behm(a)tampere.fi, puh. 040 5089222

Vahtimestari Markku Tuomala (Sampola), markku.tuomala(a)tampere.fipuh. 040 8016043,

Vahtimestari Sasu Saaristo (Sampola), sasu.saaristo(a)tampere.fi, puh. 040 8016472

Vahtimestari (SHA) puh. 040 159 2901

Opetushenkilöstö ja suunnittelijat

Kurssien ja opetusohjelman sisältöihin liittyvissä asioissa käänny koulutusalueen suunnittelusta vastaavan henkilön puoleen. He ovat tavattavissa varmimmin opetusviikkoina vastaanottoaikaan mm. opintoneuvontaa varten.

Riikka Ajanki (SHA) puh. 041 730 8981, riikka.ajanki(a)tampere.fi

Paula Fiskaali (Sampola) puh. 040 806 2401, paula.fiskaali(a)tampere.fi
Vastuualue: maahanmuuttajakoulutus, suomi vieraana kielenä, ranska, espanja, italia, portugali

Merja Honkkila (SHA) puh. 041 730 8982, merja.honkkila(a)tampere.fi

Taru Huokkola (Sampola) puh. 050 390 4601, taru.huokkola(at)tampere.fi
Taide: kuvataide, teatteri- ja puheilmaisu ja musiikki (ei muskarit).

Helinä Huotari (SHA) puh. 041 730 8983, helina.huotari(a)tampere.fi

Kristiina Kestinen (Sampola) puh. 040 806 2369, kristiina.kestinen(a)tampere.fi
Vastuualueet: Tieto; filosofia, historia ja sukututkimus, kulttuuri, tietoa aktiiviseen kansalaisuuteen ja ympäristö. Taide; kirjoittaminen ja kirjallisuus; yleisluennot

Anne Kilponen (Sampola) puh. 040 806 2361, anne.kilponen(a)tampere.fi
Vastuualueet: Terveyden edistäminen; terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Tampereella. Taide: muskarit

Minna Kymäläinen (Sampola)
puh. 040 820 2327, minna.kymalainen(a)tampere.fi
Päivystys to klo 10.00-11.00
Vastuualueet: oppiminen ja kasvatus sekä psykologia

Marianne Laakso (Sampola), puh. 040 806 2362, marianne.laakso(a)tampere.fi
Vastuualueet: tieto- ja viestintätekniikka

Irma Laine (Sampola), puh. 040 801 6813, irma.laine(a)tampere.fi
Vastuualueet: kädentaidot Tampereella

Riina Kaartamo, sijainen (Valo), [email protected], puh. 050 390 4617
Terveyden edistäminen: terveys ja itsehoito, tanssi, terveysliikunta, jooga ja itämaiset harjoitukset Ylöjärvellä.

Hanna Rusila (Sampola), hanna.rusila(a)tampere.fi, puh. 040 806 2370
Vastuualue: ruotsi, englanti, saksa, venäjä, muut kielet (paitsi portugali)

Anni Toivonen (vt. kuvataideopettaja) (SHA), puh. 040 806 3584, anni.toivonen(a)tampere.fi

Ulla Tujula (Valo), puh. 050 390 4618, ulla.tujula(a)tampere.fi
Vastuualue: kädentaidot Ylöjärvellä

Susanna Ylihärsilä puh. 050 390 4606 (Valo), susanna.yliharsila(a)tampere.fi, vt. apulaisrehtori (Ylöjärvi) 16.8.2021-4.2.2022, sijainen Minna Haapasalmi, puh. 040 701 5093, [email protected], vastuualueet: kielet Ylöjärvellä, kotitalous