Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

2002

Klubi

tammikuu

4.1. Alamaailman Vasarat, Oscar H.O.T. Quartet, Astro Can Caravan, dj Rufus
5.1. Viewmaster, Pelkurit, M.T. Waver
6.1. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
9.1. Flegmaatikot, Seremoniamestari, Jonny Bro, dj Leijonamieli
10.1. Chicken Grass, Tampere Oak Leaf Soundsystem
11.1. Hola vs. Frantic: dj:t Lick (UK), Karri K, Pietari, Benn & Tim O.
12.1. Janita vieraana Tommi Lindgren (Don JBB), LInko, dj Antti
13.1. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
16.1. Riemu records & MoonTV esittävät: HIVES (Swe), Turun romantiikka, dj:t Billy & SamiS
17.1. Tummien oluiden tori (Pakkahuone & Klubi): Lossimies, Perilliset
18.1. Tummien oluiden tori (Pakkahuone & Klubi): Moog Konttinen & Kokoonpano, Perilliset, Harri Marstio Duo
19.1. Tummien oluiden tori (Pakkahuone & Klubi): Hunajamelonit, Harri Marstio Duo
20.1. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
23.1. Club treUnion, part 3: Bitch Alert, Candy Cane, Superchrist, dj Pistis
24.1. Dozer (Swe), Sunride, dj SamiM
25.1. Stringbeans (levynjulkaisu), Gazoo Bill, dj Billy
26.1. Kaseva, dj SamiS
27.1. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
30.1. 22-Pistepirkko, dj:t Billy & SamiS
31.1. Hardcore Superstar (Swe), Sweatmaster

helmikuu

1.2. Killer, Sugarrush, dj SamiS Killer
2.2. Maija Vilkkumaa & Maija Paakkari sing music by Janis Joplin, dj Rufus & Sterling
3.2. Lovely: vieraana Deejediez (Rus), dj:t Sane ja Make ystävineen
5.2. Wimme, Vilddas
6.2. Vastavirta-klubi: Eristetyt, Kaaos, Riistetyt, Neuroottiset Pelimannit, punk-dj
7.2. Psychopunch (Swe), Zerocharisma, Dirters, dj SamiM
8.2. Pyssy-kerho: livenä Juh2ni + erikoisvieraina Timsi & Silkinpehmee, Skillsters, dj:t Okke & Infekto – 4 levaria show, dj Leijonamieli
9.2. Ville Leinonen & Valumo, Ihmepoika, dj SamiS
10.2. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
13.2. treUnion esittää: Nicole, Squadfour, The Prisondream, dj Juksta
14.2. Skädäm (levyn julkaisu), MT Waver, dj SamiS
15.2. And The Lefthanded, The Trassels, dj:t Kaukolampi & Vilunki 3000
16.2. Aisti-klubi: Shadowplay, Candy Darling, dj Antti & Teemu
17.2. Beatless + dj
20.2. Veeti, dj Rufus
21.2. Species, Spiha, dj SamiS
22.2. Aisti-klubi: Office Building, TV-Resistori, Rollstons, dj:t Antti & Teemu
23.2. Bubblin - club hiphop & r’n’b: dj:t K2 & DREAM, livevierailijana Fintelligens
24.2. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t Sane ja Make ystävineen
27.2. Satellite Kids (levyn julkaisu), D-Waisted, La Rocket Queen, dj SamiS
28.2. Terho, Ultramariini, Sera, dj SamiS

maaliskuu

1.3. Tampere Film Festival kick-off – Lions Den, filmejä, Tampere Oak Leaf Soundsystem feat. dj Screwface
2.3. Ken Hensley Band (UK), Five Fifteen, dj:t Rufus & Sterling
3.3. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t J.One, Make ja Sane ystävineen
5.3. Tampere Film Festival 2002, mm. Tähdenlentoja, avajaisjuhlahumua, Klubilla dj Venkari
6.3. Tampere Film Festival 2002, Pakkahuoneella mm. If I Should Fall From Grace - Shane McGowan (Pogues), Klubilla dj SamiS
7.3. Tampere Film Festival 2002, Pakkahuoneella mm. Teenage Kicks - The Undertones, Klubilla dj Rufus
8.3. Tampere Film Festival 2002, mm. Riddim Night feat. Jazzgangsters, Kapteeni ä-ni (Klubi ja Pakkahuone)
9.3. Tampere Film Festival 2002, Pakkahuoneella mm. hiphop-dokumentti Scratch, Klubilla dj:t Rufus & Sterling, vieraina dj’s from Vila do Conde (Por)
10.3. Tampere Film Festival 2002, Filkkarien päätösjuhlat kello 19 alkaen: dj:t Mr. Willy & Rufus
13.3. Ensiferum, Moonsorrow, Shaman, dj Vuoppo
14.3. Raul Mannola Flamenco-Jazz Quintet, dj Sterling
15.3. Yö, Hannu Savo Ja Kamiina, dj SamiS (Klubi  ja Pakkahuone)
16.3. HIM + Skreppers, dj SamiS (Klubi ja Pakkahuone) Ville Valo - HIM
17.3. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t J.One, Make ja Sane ystävineen
20.3. Sami Saari & Sonics, dj Rufus
21.3. Minerva, Aine, Replika, dj SamiS
22.3. miau!-klubi: Kim ja Uke 50 vuotta, dj:t Kim, Uke & Samuli
23.3. Pauli Hanhiniemen Perunateatteri, dj Sterling
24.3. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t J.One, Make ja Sane ystävineen
27.3. Lataamon Laulajat (Petri Tiainen, Valtteri Tynkkynen, Jarkko Martikainen, Jarmo Hovi)
28.3. Easter Master: Trio Niskalaukaus, Viikate, Stigma, dj SamiS (Klubi ja Pakkahuone)
29.3. Easter Master: Udo (Ger), Entombed (Swe) + supports (Klubi ja Pakkahuone)
30.3. MC F.Freaks esittää: Bootleggers, The Ultimate Fucking Freaks Band
31.3. Lovely: lempeää sunnuntaifiilistelyä, dj:t J.One, Make ja Sane ystävineen

huhtikuu

2.4. Tamjazz ry. esittää: Acre Karin muistojamit kello 20 alkaen - Nokia bigband solisteina Ewa Kaarela ja Matti Heinivaho, Jazz Von Frenckell, Laila Halme yhtyeineen
3.4. Maarit JA Sami Hurmerinta, dj Sterling
4.4. Inis, Klaani, dj SamiS
5.4. Sara, Design19, dj Antti
6.4. Hocico (Mex), Accessory (Ger), dj Gothic & Industrial
10.4. Tampere Biennale 2002 elektroni-klubi: Matala (Samuli Kosminen & Ona Kamu), Modular Moon, Lovely-dj:t
11.4. Tampere Biennale 2002 elektroni-klubi: Mr Velcro Fastener, Imatran Voima, Polytron, Lovely-dj:t
12.4. Tampere Biennale 2002 elektroni-klubi / Äänen Lumo ry. esittää: Space Commander Jukka Mikkola, Nazal Snax, Jukka Ruohomäki, Petri Kuljuntausta, Sigma, Nemesis, Lovely-dj:t
13.4. Tampere Biennale 2002 elektroni-klubi: Giant Robot, Lovely-dj:t
14.4. Tampere Biennale 2002 elektroni-klubi / Lovely-klubi: Mellow Mood Allstars, chill out
17.4. Kapteeni ä-ni, Komposti Sound System
18.4. Laura Voutilainen, dj Rufus
19.4. Kerkko Koskinen, dj Sterling
24.4. Sweatmaster, Zerocharisma, Fume, dj:t Antti L. & Volle
25.4. Köpi 35 vuotta: Crawfish Kings, Anoraks, Co, Haapalaisen Musiikin Orkesteri, LRC
26.4. Popeda, Raaka-Arska Ja Rengasraudat, Frank Baders plays AC/DC & Bon Scott, dj SamiS (Klubi ja Pakkahuone)
27.4. RAdiopuhelimet, Cosmo Jones Beat Machine, Radar Station, dj:t Rufus & Sterling
30.4. Kansan juhla: Lord Est, Laulurastas, Tampere Oak Leaf Soundsystem

toukokuu

3.5. Zu (Ita), Astro Can Caravan, dj Sterling
4.5. Kauko Röyhkä, Turun Romantiikka, dj Sterling
8.5. Pekka Pohjola, dj:t Rufus & Sterling
9.5. Division Of Laura Lee (Swe), Manifesto Jukebox
10.5. Bubblin - club hiphop & r’n’b: dj:t K2 & Dream, Supersankari & Idän Ihme
11.5. Hedonistic Partyzone presents Japanese Night: Anime, Manga, Japanese Bondage... Two Witches (live), dj:t Circle, Vincent & Heidi
14.5. Tom Russell (USA), Tarja Merivirta
15.5. Kent (Swe), Mew (DK), Maryland, dj SamiS (Klubi ja Pakkahuone)
16.5. Voima-klubi esittää: Kimmo Pohjonen, dj SamiS
17.5. Giant Robot, Tampere Oak Leaf Soundsystem
18.5. Alamaailman Vasarat, Mutants, Knucklebone Oscar, dj Billy
22.5. Sois’eli’sois-rojekti: yli kymmenhenkine akustine soitinyhtye (mm. Jaan Wessman, Rasmus Tammik, Vilja Tanhuanpää, Louie So ja Jenni Kovanen) tarjoilee ihmeitä
23.5. Vastavirta-klubi: Rude Boys, Bulldoser, Hero Dishonest, Nimetön
24.5. Sabot (Cze/USA), Kroko, Cause For Effect, dj:t Antti & Venkari
25.5. Fogerty Fest Finland 2002: Kello 20 alkaen ilta John Fogertyn musiikkia esittäjinä mm. Remington, Screamin’ Thunders + vieraat
29.5. Duplo, Linko, Uniklubi (levynjulkaisu), dj SamiS
30.5. Pohjannaula, Motelli Skronkle, dj SamiS
31.5. Koneisto warm-up with Telex: Aavikko, Puola, dj:t mini & Volvo

kesäkuu

1.6. Summer soundsplash - funky afrolatin disco: Sam Boogie’s Blaxploitation Orchestra, dj Cliff, Lovely-dj:t vieraineen
5.6. Marzi Nyman Trio
6.6. Pojat, Rehtorit, J-P Laition Ramones-kirjan julkaisu ja näyttely
7.6. Pispalan sottiisi: Pub-teatteria ja rahvaan musiikkia, lavalla mm. Teatteri Taikayö, Kiharakolmio ja Rymäkkä
8.6. Pispalan sottiisi: Pub-teatteria ja rahvaan musiikkia, lavalla mm. Alkulintu ja Hilavitkutin
12.6. Punk Lurex Ok (levynjulkaisu), Bitch Alert (levynjulkaisu),  Väärät VIeraat
13.6. Dancehall Reggae Nite: Ninja Force with Papa Zai vs. Tampere Oak Leaf Soundsystem with Pablo
14.6. Chemistry, dj:t Leijonamieli, Sane & J-One
15.6. Bassline ministry ja Catch a fire esittävät: Sytytys - Drum'n'bass, Suomi Finland. Dj:t Marvin & genki, Boke, Ässämix, Beyond & Escher, Flava & Rumbus, Mekaanikko; mikrofonissa Kaskas & Doner sekä livenä Lumi vs. Nurmikko

heinäkuu

5.7. Combat Rock Industry esittää: Endstand, Manifesto Jukebox, Wasted, Tampere Oak Leaf Soundsystem
6.7. Lumous-festivaalin Dusk-klubi: Ordo Rosarius Equilibrio (Swe), support, dj:t Jyrki Witch (Dusk), Anssi (Lauantaitanssit), Frey (Bite)
12.7. Kesäklubi, dj Billy
13.7. Kesäklubi, dj Antti
17.7. Tammerfest 2002 - Klubi: Maj Karman Kauniit Kuvat, Pohjannnaula, dj SamiS
18.7. Tammerfest 2002 - Klubi & Pakkahuone: CMX, Verenpisara, Viikate, dj SamiS
19.7. Tammerfest 2002 - Klubi & Pakkahuone: Flaming Sideburns, 22-Pistepirkko, Boomhauer, Sunride, The Grammers
20.7. Tammerfest 2002 - Klubi & Pakkahuone: Nylon Beat, Neljä Ruusua, Tulenkantajat
24.7. Kesäklubi, dj:t Antti & SamiS
25.7. Vastavirta-klubi: Oi Polloi (UK), Active Slaughter (UK), Stakeout, Taistelukala, Pause
26.7. Ska Park: The Blaster Master, Voimaryhmä, Monica’s Lips, Kingston Ghost Busta, dj:t Billy & Venkari
27.7. Mavericks esittää Club Sin, part 2: MAd Sin (Ger), Butchers, Hole In The Head, Slingblade + guests
28.7. Action Weekend warm down: Abduktio + guests, dj:t Billy, Juuso & Venkari
31.7. Tampereen flamencoyhdistys esittää Fiesta Flamenca: Los Rocieros + guests, dj Sterling

elokuu

1.8. Discoteca Club Sangria, dj Willy
2.8. Discoteca Club Sangria, dj:t Rufus & Sterling
3.8. Flamenco-viikkojen päättäjäiset
5.8. Teatterikesän Off-sarja - ETAPP-I Theatre Company(UK): kello 17.20 Desire Caught by the Tail, kello 18.20 Polarities
6.8. Teatterikesän Off-sarja - ETAPP-I Theatre Company(UK): kello 15.20 & 18.00 Desire Caught by the Tail, kello 16.10 & 17.00 Polarities
7.8. Teatterikesä / Encorebaana: kello 21.00 - 22.30 Stadia: “Keruubit kanveesissa”, ohj. Minna Kivelä
8.8. Teatterikesä / Encorebaana / Tapahtumien yö: kello 17.30 - 19.35 Stadia: “Medeia goes karaoke”,  21.30  - 21.45 Tanssiteatteri MD: Paprika (ote), 22.00 - 00.00 Stella Polaris: improvisaatioteatteria, 00.20 ETAPP-I Theatre Company(UK): Desire Caught by the Tail, kello 1.20 ETAPP-I Theatre Company(UK): Polarities
9.8. Teatterikesä / Encorebaana: kello 17.10 - 19.15 Stadia: “Medeia goes karaoke”, dj:t Rufus & Sterling
10.8. Teatterikesän Off-sarja: kello 14.00 - 15.00 tanssija Laura Mäkelä: “Mutta me rakastetaan sua, Dolores Kalaschnikow”, kor. Saija Erkkilä, 5 e, 17.30 - 18.30 tanssija Laura Mäkelä: “Veteen heitetty kivi”, kor. Laura Mäkelä
13.8. Luciano & Jah messenjah Band (Jamaica), Jazzgangsters, dj’s by Cool Runnings crew
14.8. Wigwam, dj:t SamiS & Sterling
15.8. Paprika Korps (Puola), Zai & I feat. Baabelin Torvet, ilmainen
16.8. Oiling Boiling rhythm ’n’ blues band feat. Blues Mama Brown Sugar Dixon (USA), dj Billy
17.8. Tampere Fetish Factory 2002: esityksiä, 4 dj:tä..., dresscode fetish/SM
21.8. Division Of Laura Lee (Swe), dj:t Antti & SamiS
22.8. Babylon Whores, Stoner Kings, dj Iron Fist
23.8. miau!-klubi: dj:t Uke, Kim & Samuli
28.8. Jacks Of All Trades, Disco Ensemble, dj SamiS Disco Ensemble
29.8. Aistifestivaali: Ceebrolistics, Kuusumun Profeetta, Magyar Posse, dj:t Antti & Teemu
30.8. Aistifestivaali: Office Building, Sweatmaster, Puny, dj:t Antti & Teemu
31.8. Aistifestivaali: Shadowplay, L’Go Pistooli, Boomhauer, dj:t Antti & Teemu

syyskuu

1.9. Aistifestivaali: Ville Leinosen Unilehto, Alien Heat, Laidun, dj:t Antti & Teemu
4.9. Eloklubi, dj Rufus
6.9. Absoluuttinen Nollapiste, dj Antti
7.9. Rude Boy Dance Party vol. V: Rude Boys, Goon, Tampere Oak Leaf Soundsystem
11.9. Pelle Miljoona & Rockers, dj:t Skari & Rufus
12.9. Klubi: Eloklubi, dj Sterling, free - Pakkahuone: Hughes Turner Project (USA), Domain (Ger) & Blind Faith (J)
13.9. Sub-Urban Tribe, Velcra, dj SamiS
14.9. Jussi Hakulinen, dj:t SamiS & Sterling
18.9. Taru Vanhoista herroista -20-vuotisjuhlakirjan julkkaribileet - Pahkasika jyrää ja väki vikisee
19.9. Nu Funk Era: BOMFUNK MC’S, dj:t Leijonamieli & SamBoogie
20.9. Valtteri-festivaali (Klubi ja Pakkahuone): Maj Karman Kauniit Kuvat, Tyrävyö, Aavikko, Circus Mundus Absurdus, Cucumber Farmer, Ripsipiirakka, Varaque
21.9. Valtteri-festivaali (Klubi ja Pakkahuone): CMX, Chainsmoker, Circle, Deep Turtle, Hojot, Limonadi Elohopea, Linko, Radiopuhelimet
24.9. Tav Falco & Panther Burns (USA), dj Billy
25.9. Don Johnson Big Band, dj Rufus & Venkari
26.9. Aistiklubi: Dashing Waves, Black audio, Red Carpet, dj:t Antti & Teemu
27.9. Eternal Erection, dj Rufus & SamiS
28.9. Pakkahuone ja Klubi: Zen Cafe, Viewmasters, support, dj Sterling

lokakuu

1.10. Riemudivisioona (levynjulkaisu)
2.10. Irish Festival: Mary Coughlan (IRL), Gavin Whelan & Friends (IRL)
3.10. Vastavirta-klubi: Sick Terror (Bra), Forca Macabra, Basta Basta, Abduktio
4.10. Scandinavian MUsic Group
5.10. Rap SM 2002 -karsinta
7.10. Pakkahuone kello 20: Marianne Faithful with band (UK)
9.10. Guava, Minerva
10.10. Aisti-klubi: SIster Flo, TV-Resistori, Futone
11.10. Mustasch (Swe), Blake
12.10. Kapteeni ä-ni, dj:t Bommitommi, Nopsajalka, Ässämix ja Junior Rhino (perc.)
16.10. Maritta Kuula Ja Karvanopat
17.10. WessMania: Hidria Spacefolk, Jaan Wessman Sideshow
18.10. Pakkahuone ja Klubi: Popeda 25 vuotta
19.10. Bubblin - club hip hop & r’n’b: dj:t K2 (peaches & cream / Kerma, Hki) & Skem
23.10. Five Fifteen feat. Brian Robertson (UK)
24.10. Damo Suzuki (ex-CAN, Jap), Kuusumun Profeetta, Mother Goose
25.10. Musiikki & media 2002: XL feat. Pekka Pohjola & Kie von Hertzen, Quintessence
26.10. Musiikki & media 2002 (Pakkahuone ja Klubi): Accu, Creamstar, Jacks Of All Trades, Kwan, Lab, Maryland, Thunderstone, Treeball, Velcra
30.10. Keiji Haino (Jap), Pan Sonic
31.10. Pop City 2002 -kiertue: Betonihank, Dynamo, Georgie Picket In Colours

marraskuu

1.11. Tampere Jazz Happening 2002 (Pakkahuone ja Klubi): mm. The Bays (UK) Ja Rinneradio
2.11. Tampere Jazz Happening 2002(Pakkahuone ja Klubi): mm. Bill Frisell Sextet (USA) ja U-Street All Stars
3.11. Tampere Jazz Happening 2002 (Pakkahuone ja Klubi): mm. Lisa Sokolov Quartet (USA) ja FreeJamSession
5.11. Tummat tunteet -mustalaismusiikki- konsertti
6.11. Martti Servo Ja Napander
7.11. Kauko Röyhkä, Cerubi
8.11. FIshbone (USA), Deep Turtle
9.11. Aki Sirkesalo & Lemmen Jättiläiset
10.11. Isänpäivän ilta tanssin parissa: kello 19 soolotanssiteokset "Mutta me rakastetaan sua Dolores Kalaschnikow" ja "Martta, Maria, Magdaleena"
13.11. Acid Mothers Temple (J), Circle
14.11. Bob Log III (USA), Bebe & Serge (USA), Cosmo Jones Beat Machine
15.11. Napalm Death (UK), Cause For Effect
16.11. Hellacopters (Swe), Mensen, Sweatmaster, Sunride (Pakkahuone ja Klubi) - päivällä Vinylmania-levymessut
17.11. Pakkahuone: Kent (Swe), Melody Club
19.11. Tamjazz ja TJHY esittävät kello 20 alkaen: mm. Suurin Onni, Ritmo Caliente, Goony Strömmer Trio, Matti Heinivaho Be-bob Band
20.11. Aisti-klubi: The Rollstons, ArtisokkA, Tigerbombs
21.11. Melrose
22.11. Pakkahuone ja Klubi: Jorma Kääriäinen & Agents, Marko Haavisto & Poutahaukat, Olavi Nyrhilä & Tango-orkesteri Kipinä
23.11. Slammer-kiertue 2002: Inis, Lounge Act, lumilautaleffat kello 21: Reality, Afterbang
27.11. World music: Dahlia Faitelson's Global Sound (DK), Slobo Horo
28.11. Pirkanmaan musiikkiopisto: License to Sing - James Bond 40 vuotta -teemakonsertti.
29.11. miau!-klubi, dj:t Kim, Uke & Samuli
30.11. Kotiteollisuus, Discore

joulukuu

3.12. Siunattu Hulluus (levyn julkaisu), T-55, Exblonded
4.12. Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Bendover, Ruoska (Pakkahuone ja Klubi)
5.12. Kemopetrol
6.12. Tulenkantajat
7.12. LAB
11.12. White Flag (USA), No Shame, Minus SF
12.12. Club Aid: Aurinkosirkus, Hannu Savo & Kamiina, Uniklubi, Harri Marstio & Nipa Niilola, Mikko Nousiainen, Pate Mustajärvi & Costello Hautamäki, Pauli Hanhiniemi, Sami Hintsanen
13.12. Fragile Art Of Existence - In Remembrance Of DEATH's Chuck Schuldiner: Diablo, Mokoma, Rotten Sound + special guests Timo Rautiainen & JArkko Martikainen Duo feat. Seppo Pohjolainen
14.12. Rieha - Ritarikunta, Vapaa Pudotus, Cool Runnings, Tampere Oak Leaf Soundsystem
18.12. Aisti-klubi: Micragirls, Cucumber Farmer, Sergio
19.12. Groove, funk 'n' jazz: Tuppu Orrenmaa Band
20.12. Santalahden sauna: 69 Eyes, Amorphis, Thunderstone (Pakkahuone ja Klubi)
21.12. Dusk IV - A Nightmare before Christmas - The Gothic Event: Old Raven Fashion Show, dj:t Anssi & Jyrki Witch
27.12. XXXmas Riddim Garden 2002: JAZZGANGSTERS, dj:t Mr. Moonlight, Hififinger, Space Cowboy, ForsMan, Megasexy, Dirty Harry, Woman, Gini-Hattu, Captain Haddock & Lady Domino
28.12. Funky XXXmas Night: Funky Friends Company, dj:t Infekto & Samboogie
31.12. miau!-klubi: dj:t Kim, Uke & Samuli

2002

Pakkahuone

tammikuu

8.1. Päivähypyt: Odessa & Pertti Nieminen
15.1. Päivähypyt: Harmoniekat 
17.-19.1. Tummien oluiden tori Tummien oluiden tori
22.1. Päivähypyt: Tasaraha
25.1. Sonata Arctica
26.1. Inpaled, Nazarene, Fintroll
29.1. Tytti Pelkonen yhtyeineen

helmikuu

5.2. Päivähypyt: Unto Satoranta yhtyeineen
9.2. Lastenkonsertti Ohilyönti  
12.2. Päivähypyt: Markku Tuomisen orkesteri
16.2. Sub-Urban Tribe, Synergy
16.2. Kaseva       
19.2. Päivähypyt: Vote Takanen 
20.2. Tampereen kaupungin kulttuuritoimi/Nuorisopalvelut: Nuori taide, Pirkanmaan karsinta / teatteri            
23.2. Remu, Juice & Dave
26.2. Päivähypyt: Teuvo Valo ja Lasse Könönen

maaliskuu

5.-10.3. Tampereen kansainväliset Iyhytelokuvajuhlat
12.3. Päivähypyt: Jermut
13.3. Kun ilta ehtii -tanssikurssi
15.3. Hannu Savo & Kamiina
16.3. HIM
19.3. Päivähypyt: Tasaraha
19.3. Kun ilta ehtii -tanssikurssi
21.3. Suomen Punainen risti Treen osasto: Pakolaisen polku
21.3. Suomen Punainen risti Treen osasto: Etno fest konsertti 5 bändiä
26.3. Päivähypyt: Anne & Ramses
26.3. Kun ilta ehtii -tanssikurssi
28.3. Timo Rautiainen ja Trio Niskalaukaus,Viikate
29.3. U.D.O (GER) ja Cyberia

huhtikuu

2.4. Päivähypyt: Reijo Rajalan orkesteri
2.4. Kun ilta ehtii –tanssikurssi, jenkka & humppa
4.4. Pirkanmaan musiikkiopisto, Divas konsertti
5.4. Mila Westerberg & Anne Forsberg, Hyväntekeväisyyskonsertti
6.4. Anssi Kela
12.4. Tampereen Biennale: Lumen valo -konsertti
16.4. Päivähypyt
17.4. Otaspeks
19.4. Kotiteollisuus, Charon
23.4. Päivähypyt: Unto Satoranta
26.4. Popeda
27.4. Tampereen kaupungin kulttuuritoimi, Kansallisen veteraanipäivän juhla
28.4. Kv tanssinpäivän näytös
30.4. Vappupäivähypyt: Tasaraha

toukokuu

2.5. Päivähypyt: Tytti Pelkosen yhtye
4.5. Bass'n'Helen
7.5. Päivähypyt Tytti Pelkosen yhtye
9.5. Lasten satufestivaalit: Tampereen Konservatorion kukkaisbaletin ensi-ilta
10.5. Lasten satufestivaalit: Konservatorion kukkaisbaletin II esitys
10.5. Lasten satufestivaalit: Maija Salon musiikkileikkikoulun musiikkisatu
14.5. Päivähypyt: Tanssiyhtye Kimara
15.5. Kent (SWE), Mew (DNK)
19.5. Gospelkonsertti, useita esiintyjiä
21.5. Päivähypyt: Korsuorkesteri
22.5. TYK ilmaisutaidon lukio: Gospelkonsertti Valotykki
23.5. TYK: Gospelkonsertti Valotykki
25.5. Sentenced, Diablo
26.5. Pirkanmaan musiikkiopisto: Puhallinorkestereiden kevätkonsertti
28.5. Päivähypyt Jermut

kesäkuu

4.6. Pispalan Sottiisi: Kv. konsertti
5.6. Pispalan Sottiisi:Kv. konsertti
6.6. Pispalan Sottiisi:Kv. konsertti
6.6. Pispalan Sottiisi:Pelimannitanssit
7.6. Pispalan Sottiisi:Lappilaiset lavalla-Rimpparemmi
7.6. Pispalan Sottiisi:KatriIIeri tanssitupa
8.6. Pispalan Sottiisi:Pohjoinen hehku Kv. konsertti
8.6. Pispalan Sottiisi:Markkinatanssit .
9.6. Pispalan Sottiisi:Kv. konsertti
9.6. Pispalan Sottiisi:Päätöstilaisuus
15.6. Pyynikki 2002 kirjailijatapaaminen: Totuus vai tarina -keskustelutilaisuus, alustajina prof. Pertti Haapala, prof. Aulis Aarnio, kirjailija Arto Paasilinna, kirjailija Juha Ruusuvuori, kirjailija Sirpa Tabet

heinäkuu

17.7. Tammerfest: Apulanta, Turun romantiikka, Oikosulku
18.7. Tammerfest: CMX, Verenpisara, Viikate
19.7. Tammerfest: 22-Pistepirkko, Flaming Sideburns Flaming Sideburns
20.7. Tammerfest: Breakers Revenge, Nylon Beat, 4 Ruusua

elokuu

1.8. TAMPEREEN VIII Flamencoviikko: Miguelo Poveda duo
2.8. TAMPEREEN VIII Flamencoviikko: Grupo Chihuelo
9.8. Tampereen kansainvälinen teatterikesä: Tallinna Linna teatr : Rikos ja rangaistus 1360
10.8. Tampereen kansainvälinen teatterikesä: Rikos ja rangaistus 1380
24.8. Ristirock, pääkonsertti: V IPAD, Tummaa valoa/ iltakonsertti: Mooseksen parta, Terapia, Jukka Leppilampi
27.8. Päivähypyt: Tuula Heikkilä ja Markku Harjunpään orkesteri

syyskuu

3.9. Päivähypyt: Unto Satoranta yhtyeineen
10.9. Päivähypyt Pertti Nieminen ja Odessa
12.9. Hughes Turner Project (USA)
17.9. Päivähypyt: Tasaraha
20.9. Valtteri rock-konsertti: Riisipiirakka, Tyrävyö, Maj Karman Kauniit Kuvat
21.9. Valtteri rock-konsertti: Limodanielohopea, Circle, CMX, Chainsmoker
24.9. Päivähypyt: Markku Tuomisen yhtye
28.9. Zen Cafe

lokakuu

1.10. Päivähypyt: Jermut (Forssa)
7.10. Eastway: Marianne Faitfull
8.10. Päivähypyt: Tytti Pelkosen yhtye
13.10. Lasse Heikkilän hääkonsertti
15.10. Päivähypyt: Sinikka yhtyeineen
18.10. Popeda 25v juhlakonsertti
22.10. Päivähypyt: Anne ja Ramses
24.10. TYK, ilmaisutaidonlukio: rock-konsertti
.25.10 . Musiikki & Media: Gaalajuhla
26.10. Musiikki & Media: Kwan, Velcra, Lab, Thunderstone
29.10. Päivähypyt: Voitto Takasen yhtye

marraskuu

1.11. Tampere Jazz Happening: Rinneradio, Molvaer
2.11. Tampere Jazz Happening: Ekova, Doppelmoppel, Satoko Fuji
2.11. Tampere Jazz Happening: Bill Frisell, Corneloup
3.11. Tampere Jazz Happening: Lisa Sokolov, Susie Ibarra
5.11. In Flames, Soil work, Pain
6.11. Sorin Sirkus: Afrikka show, Mwanza-viikko
10.11. Pirkanmaan musiikkiopiston puhallinorkestereiden isänpäiväkonsertti
12.11. Päivähypyt: Tiikerhai-orkesteri
15.11. Apulanta, Viikate, Ratas, Ronnie Starr
16.11. Vinylmania: Dave Lindholm
16.11. Hellacopters (SWE)
17.11. Kent (SWE)
19.11. Päivätanssit: Pertti Niemi & Odessa
20.11. TTKY Nääspeksi: Oopperan kummitus, I esitys
21.11. Näässpeksi II esitys
22.11. Jorma Kääriäinen & Agents, Poutahaukat ja Kipinä
23.11. Ismo Alanko-Säätiö
24.11. Koiton Laulu (Hki) kuoron 50 v. juhlakonsertti
26.11. Päivähypyt: Unto Satoranta
27.11. TYK ilmaisutaidon lukio konsertti
28.11. Nääspeksi III esitys
29.11. Näässpeksi IV esitys

joulukuu

3.12. Päivähypyt: Tuula Heikkilä ja Markku Harjunpää
4.10. Trio Niskalaukaus , Bendover, Ruoska
6.12. Lasten itsenäisyyspäiväjuhla
10.10. Päivähypyt: Tasaraha
11.2. YLE TV-2 Lastenjoulukonsertin nauhoitus: 3 Blondia ja Tumpun pumppu
.12.12. Pirkanmaan musiikkiopiston joulukonsertti
14.12. Rockin da North hip hop -tapahtuma
15.12. Llastenkonsertti Jokeri pokeri Box -taikashow ja Maija Salon lapsikuoro
17.12. Päivähypyt: Erkki Junkkarinen
20.12. The 69 Eyes, Amorphis
27.12. Viikinsaari-trio
31.12. Päivähypyt: Jermut