Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

2000

Tulliklubi

tammikuu

1.1. Pojat, dj Uno
8.1. Peer Gynt
12.1. Väärät Vieraat, You ain’t Me, Pornorphans
14.1. Mike Monroe band Mike Monroe Band
L 15.1. TampereElektroBass 2000! Djs Irwin, Kauko Lampi, Erkko, Dcom, pHinn, Mikro
20.1. Tummien oluiden tori: Pate Mustajärvi
21.1. Tummien oluiden tori: Menneisyyden vangit
22.1. Tummien oluiden tori: Ottopojat, Kari Peitsamo & hirttämättömät
26.1. Burn The Rocks: Apezone, So, Loppipop
28.1. Amorphis
29.1. Turbulence: Sasha, Coma, DFG-live, Tremont, Haba, Olli, Erkko, Members of Fufu-live (Pakkahuoone&Klubi)

helmikuu

2.2. Janitor’sPainCooler, Eristetyt, Mud People
4.2. Saamelaistapahtuma: Transjolk (Norja), Vilddas
5.2. Popchrome 1 v presents: Eläkeläiset, Kumikameli, the Pansies, Pool
9.2. Country Special: Dale Watson (USA), Dallas Wayne
10.2. XL + dj Bunuel
11.2. MIAU-klubi: djs Kim, Uke & Coma
12.2. Fucking Freaks MC presents Roadcrew, Nashville Bum + extras
16.2. The Balls
18.2. “Suolaista ja Haikeaa” Juice Leskinen runot ja musiikki
19.2. HIM, 69 eyes, Bury Me Deep (Pakkahuoone&Klubi)
25.2. “Metal xxxk 2000” Diablo Brothers, Steep, Cocksnot
26.2. DBTL – Reload, Sahara Hotnights (SWE), The Duplo!, Disgrace plays Motörhead, Mjölk, Sylvi

maaliskuu

3.3. Kent + Ark
4.3. Come inside + Deepspace sexchange
8.-12.3. Elokuvajuhlat
15.3. Heikki Silvennoinen & The Rest
17.3. Trigger club presents: Cosmo Jones, Beat Machine Festermen, Mud People
18.3. Pakkahuone&Klubi: David Duriez, Alex Kid, Ludovic Lorca (Fra), Jori Hulkkonen, Step Time Orchestra, Maurice & Aceb
24.3. Klezmer-ilta: Kroke (Puola)
26.3. Vapaat Äänet tour: Marc Ducrettrio (Fra), Markku Veijonsuo trio
29.3. Punk Lurex Ok: Hundred Million Martians, Handy Hanger
31.3. Miau-klubi: Live Kinos djs Kim & Uke

huhtikuu

1.4. Maija Vilkkumaa
5.4. La Chispa del Flamenco-konsertti
8.4. Provinssi Jr. Briskeby (NOR), Jaarli Paddington, Trip
12.4. Post regiment (POL), Bulldoser, Pax Americana
13.4. DBTL reload 2: Radiopuhelimet, Trio Niskalaukaus, Cosmo Jones Beat Mechine
14.4. Biennale
15.4. Biennale: Pepe Päivinen & Iro Haarla
19.4. Easter master: Sentenced + Hellaraisers plays AC/DC etc. Hellraisers play ACDC
20.4. Klamydia
21.4. MajKarman Kauniit Kuvat, JoHope, Viewmasters
22.4. ”best ZZ Top tribute” Tres Hombres (CAN)
28.4. Miau-klubi: djs Kim, Uke, Supersamuli
29.4. Klipretty, Sir Goatskin, Punisher
30.4. Tullikamarin Wappu (Pakkahuone&Klubi): Neljä Ruusua, Zen Café, LAB, Eve plays Police

toukokuu

3.5. Pandemonium, Let Me Drem, Finntroll
5.5. Chapmanstick-konsertti: Nick Beggs (UK)
6.5. BASS:2001 djs Wilai, Erkko, Dcom, pHinnweb, Mikro
10.5. “Reggae, Dub, House” Zion Train, Caribace (RUS), Dub Sound Crew
12.5. Tehosekoitin
13.5. Melrose
17.5. Cabare, Frank Goosen (GER)
19.5. Mike Monroe
20.5. ”Faces Global Night” Markcheider Kunst (RUS), Dashing Waves, Shankar
24.5. Rolf Virtanen
25.5. Bigels (USA), Comeinside, Five Fifteen
27.5. Miau-klubi
31.5. Thee Ultra Bimboos

kesäkuu

3.6. Millenium klubi: James Taylor Quartet
6.6. Nancy Freeze (UK), Kometa, Aloha Junktion
7.6. Punk Lurex Ok feat. TV Smith
10.6. Tumppi Varonen & Problems
14.6. Disco, Nicole, pleasure of Pain
16.6. Egotrippi, Myyt

heinäkuu

7.7. Georgia Pickett, in Colours, Fridge
LA 8.7. The Pink Party, Alex Kid (FRA), Jori Hulkkonen, 3.14sami, Anvil
12.-15.7. Tammerfest
19.7. Lovely Creeps, Väärät Vieraat, Burning Pipe Harmony
21.7. Millenium-klubi: Transglobal, Underground
28.7. Seremoniamesterit
29.7. Powermetal: Dreamtale, Serium, Fulltrack

elokuu

4.8. Absoluuttinen Nollapiste
5.8. Flamenco: ”Juerga”-jamit
11.8. Tapahtumien yö Badding-ilta: Marko Haavisto & Poutahaukat
12.8. Teatterikesä: Mari Rantasila
16.8. Mikko Kuustonen
18.8. Pelle Miljoona & Rockers
19.8. The Movement: Karim, EJ Doubell, DJ Diablo (UK), T-Rio & Maas
26.8. Tuomari Nurmio & Korkein oikeus

syyskuu

1.9. Nightwish Nightwish
2.9. Turbulence 2 (Pakkahuone&Klubi)
6.9. Tri Cohiba, Dj Cabriel, Havanna
8.9. Kohu-63, Eristetyt
9.9. Club Kongo night: drum’n bass: djs Delete, Flava, Beyond, Escher, Pistolero
13.9. “Club dysfunction” KillPretty, Fume, Kontrasti
15.9. Wilma
16.9. Miau-klubi
20.9. Rock Bottom (USA) & Wentus Blues band
22.9. ”Extreme gothic night” The 69 Eyes levynjulkkari, Malaise (SWE)
23.9. Rockabilly tour 2000: Teddy Guitar, Buck Jones and His Rhythm Riders, Rock-Ola & The Freewheelers
28.9. JyrkiHITChallenge Semifinaali

lokakuu

5.10. Irish festival: Leslie Rich and the Rocket, Soul Choir
6.-7.10. Tattoo Expo
12.10. Jukka Tolonen & Indians of Justice
14.10. “Rockin korkeat korot” Maija Vilkkumaa, Liisa Akimof, Laura Närhi, Tuula Amberia, Thee Ultra Bimboos, Heiinäsirkka, Marjo Leinonen, Elisa Korjus, Play Girls Magazine, Maria Hänninen
20.10. Peer Gynt
27.10. Balls, Slobo Horo, Vilddas
28.10. Eläkeläiset, Lemonator, Ville Leinonen & Valumo, Kotiteollisuus, Kumikameli

marraskuu

2.11. Tampere Jazz Happening: Percussion clinic, Jack Dejohnette
4.11. Tampere Jazz Happening: Daunik Larzo-Paul Rogers & Paul Lovens (UK/GER)
5.11. Tampere Jazz Happening: Christy Doran’s New Bag (Irl/Sui)
8.11. Sir Elwoodin Hiljaiset Värit
10.11. Teknology Hypnosis: Anvil, Haba, Sasha, Tahiti Floorzillas, Proteus, Orkidea, Alkemist, Uke, Jules Nerve, Karri K.
11.11. Vinylmainia & Cd tori: Ville Pusa, Ville Leinonen & Valumo, Iltaklubi: 69 Eyes
17.11. Maj Karman Kauniit Kuvat
18.11. Ismo Alanko Säätiö
22.11. Tunnelvision Twilight Gardenia
29.11. Motörhead (UK), Speedealer (USA), Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus

joulukuu

2.12. Club Sin: Mad Sin (GER), Flatliners (AUT), Garbagemen, Bonkers
5.12. Pauli Hanhiniemen Perunateatteri
9.12. Moog Kontinen 50 v. bileet
13.12. Tasavallan Presidentti
16.12. Riddim Garden 2000: Dubgangsters with mcPaleface, Don Johnson Big Band, Ritarikunta
26.12. Tapani tanssii ja soi! EVE plays Police, LeeWings plays Leevi&Leevings, Hurrygames plays Hurriganes
30.12. Joulupukin paluu: Pojat
31.12. Miauseikkailu 2001: djs Mr.A, Kim, Uke, Supersamuli

2000

Pakkahuone

tammikuu

18.1. Tarja Mäkelä yhtyeineen
20.1. Tummien oluiden yö: Pate Mustajärvi
21.1. Tummien oluiden yö: Menneisyyden Vangit
22.1. Tummien oluiden yö: Ottopojat, Kari Peitsamo
25.1. Solistiyhtye Jermut
29.1. Resonance Disco

helmikuu

1.2. Seppo Vartiamäen orkesteri & Mrs. Välitolppa
5.2. Talvirieha (Tampereen musiikkiluokkien tuki ry.)
8.2. Sinikka yhtyeineen
9.2. Bluestone music Oy:n bändikilpailu
12.2. Elämän sävel (Suomen vapaan kristillisyyden neuvosto)
14.2. Ystävänpäivän konsertti ikäihmisille
19.2. HIM
20.2. Pirkanmaan musiikkiopiston lastenkonsertti
22.2. Kaartin soittokunta
29.2. Päivähypyt: Jyrki Mäkelä

maaliskuu

1.3. Katukoripalloa
3.3. Millennium klubi: Kent (SWE), The Ark (SWE)
6.-12.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvajuhla
14.3. Essi Leppäkoski
17.3. Gospel konsertti
24.3. Stratovarius, Tunnel Vision
29.-30.3. Teekkarispeksi

huhtikuu

4.4. Tutta Carpelan
6.4. Piirpauke
7.4. Apulanta, Jimi Pääkallo & Tyrävyö
8.4. Next Lever disco
9.4. Tampereen ev.lut. seurakuntien puhallinorkesteri
13.4. InTime Quintet ja tanssiteatteri Mobita/Dansco
14.4. Lyömäsoitinyhtye Sisu
15.-16.4. Biennale lapsille
19.4. Sentenced
29.4. Perpetuum Mobile ym.
30.4. Neljä Ruusua, Zen Cafe

toukokuu

1.5. Vapunpäivän tanssit
4.5. Fröbelin Palikat
6.5. Gospel-konsertti
7.5. Pirkanmaan musiikkiopiston orkestereiden kevätkonsertti
12.5. Tampereen kaupunginorkesteri
13.5. Manse Brass
18.5. Camena - kuoron konsertti
22.5. Ahaa teatteri
23.5. Mikko Alatalo
24.5. Kumara
25.5. Kaartin soittokunnan Hämeen-rykmentin sotilasmusiikkikoulun
konsertti
27.5. ”Murretut häät” tanssiesitys
28.5. Bass’n Helen
30.5. Jyrki Mäkelän yhtye

kesäkuu

1.6. TYK: Tubular Bells esitys
2.6. Nightwish, Sonata Arctica
6.6. Duo Mia Marie
8.6. Mindtrek
17.6. TUL:in kisadisco

heinäkuu

12.7. Tammerfest: Apulanta, Tyrävyö feat. Jimi Pääkallo, Janitors, Paincooler
13.7. Tammerfest: YUP, Maj Karman Kauniit Kuvat, Jo Hope, Limonadi
14.7. Tammerfest: Stars of Ska feat Spellais (UK), Beat (UK), Selecter(UK), Jazz Kangsters, Rude Boy Meets Punk-club
15.7. Tammerfest: Ultra Bra, Tehosekoitin

elokuu

3.-4.8. Tampereen Flamencoviikko
7.-13.8. Teatterikesä
19.8. Tekno-disco
24.8. Sorin sirkus, Heidi Kyrö & orkesteri, Mamba
26.8. Ristirock
29.8. Unto Satoranta

syyskuu

2.9. Disco
5.9. Markku Tuominen
12.9.   Tanssiyhtye Kimara
19.9. Solistiyhtye Jermut
20.9. Kolmen kopla
25.9. Lastenkonsertti: Rokkikokki
26.9. Tanssiorkesteri Mantsuria
29.-30.9. Viinijuhlat

lokakuu

3.10. Tasaraha
4.10. Elon polku tapahtuma
6. –7.10. Tatuointimessut
8.10. Seurakunnan Japaninmusikaali
10.10. Harmoniekat
13.10. Ismo Alanko
14.10 Rokin kopisevat korot, Nylon Beat
17.10. Mäkelä
19.10. Hämeenkadun Appro
22.10. Kangasalan nuorkauppakamarin lastenjuhla
24.10. Keijo Rajalan yhtye
26.10. Jyrki Hit Challenge/ Finnish Rock Scene: X-Girls (JPN)
27.10. Musiikki & Media gaala: Mari Rantasila
31.10. Tammerkoski
3.-4.11. Tampere Jazz Happening
9.11. Arto Muna & Millenium, Cliché
10.11. Tekno-disco
11.11. Vinylmania-levymessut
15.11. Mindtrek palkintojenjako
17.11. Gospel-konsertti
18.11. Ismo Alanko
23.11. Brainstorm (LTV), Sugar Rush
24.-25.11. Megaviikonloppu
29.11. Motörhead(USA)

joulukuu

1.12. Neljä Ruusua
3.12. Gospel-konsertti (tre ev.lut. srk)
6.12. Lasten itsenäisyyspäiväjuhla
7.12. Rönyskä Tupa tanssikurssi
13.12. Pirkanmaan musiikkiopiston juhlavuoden päätöskonsertti
27.12. Kinkunsulatustanssit
29.12. Nightwish