Yksityistilaisuuksia ei ole mainittu

1999

Tulliklubi

tammikuu

8.1. Pauli Hanhiniemen Perunateatteri
9.1. Soulsonic: Underground house & garage, Jori Hulkkonen, Sasse, Joe Newhouse, Chris Turner
16.11. Fucking freaks mc:n Rock-spektaakkeli
21.1. Tummien Oluiden Tori
22.1. Tummien Oluiden Tori: Menneisyyden Vangit, Tallin Brass
23.1. Tummien Oluiden Tori: Lee Wings, Tallin Brass
29.1. Supermiau-klubi: Olav Basoski (Hol), Kim & Uke
30.1. 5-Years of Electronic Tears: Neuroactive, Kinetic, The Shadow Dance, Chaingun Operate

helmikuu

4.2. Myllärit (Petroskoi)
5.2. Waterbug (SWE)
6.2. Bob Marley annaversary 54’s, Dashing Waves, dj Lt. Vicky
11.2. Omar & The Howlers (USA) Feat. Gary Primich
12.2. Resonance
17.2. ”Gothic Rock”: Midnight Configuration (UK), Two Witches, Baratarum, Let Me Dream
18.2. Backyards Babies (SWE)
19.2. Nolo & Rähjä, Musta Albiino
20.2. Philip Sayce group (Can/Fin), Northern Lonestar (Can)
24.2. Tehosekoitin
26.2. Der Wilder Garden (Ger)
27.2. ”3rd Rockabilly extravaganza”: The Deltas (USA), Jack Baymoore & The Bandits (Swe), Boz Boorer (UK), Moonshiner, Rollovers, Van Go

maaliskuu

3.3. James The Beaver
5.3. Nightwish + Fultrack
6.3. “Goon will Party”: Remington Hurrers, Lazy Husband
17.3. Elokuvajuhlat: Crappy Clown, Contrast Ensemble
18.3. Elokuvajuhlat: Sentenced
19.3. Elokuvajuhlat: Klamydia
20.3. Elokuvajuhlat:  CMX, Tribes (Greece)
25.3. Noche Flamenca –kiertua
27.3. “Get Some“: Morning After, Jane Doe, Candy HC Cane, Superscar

huhtikuu

1.4. Pojat 10 v. feat. Luenteri Surf, Ne Luumäeet
3.4. Kumikameli, Dj Tami
9.4. Heikki Silvennoinen & Rest
10.4. Zen Cafe + support Halo
13.4. Pekka Pohjola
14.4. Punk Lurex Ok, TV Smith (USA)
16.4. Miau-klub: Dj 100% Isis (Hol) + djs Kim & Uke
17.4. Absoluuttinen Nollapiste, Sanna ja Lapset, Laiskat auringossa
23.4. 69 Eyes + support Satellite Kids Helsinki Vampires
30.4. TULLIKAMARIN TUPLAVAPPU: Ultra Bra, Planet Earth plays Duran Duran, Allways plasys Abba

toukokuu

1.5. Popeda, Yö
8.5. Fridge, Yell, Nukkekoti
12.5. “Levynjulkaisukeikka” Juha Junttu
14.5. Contrast, Bootcamp, Grappy Clown, Corporal Feast, Disco
15.5. Essentiale, dj Angel, Mr A, Orkidea
21.5. Egotrippi
22.5. Children of Bodom
28.5. “Kevytkenkäkaraoke” Aimo & Pamaus, Luodinkestävät Liivit, Suomikaraoke
29.5. naaMIAUset: djs Kim, Uke, Supersamuli

kesäkuu

4.6. ”Fifties Rockien Party”: The Barnshakers, ReDHot
5.6. Thee Ultra Bimboos, The Hypnomen
9.6. Äänien ilta: Ladies-Kalaniemi-Laitinen trio, Huun-Huur-Tu (Tuva)
11.6. Pop paletti, Pansies (Fin), Unun (Isl), Sirke (Lat)
18.6. Juustopäät
19.6. ”Abbahappening” All ways + dj Ring Ring

heinäkuu

6.7. Horsepower, Hank and Milkmen, Nuket
7.-10.7. Tammerfest
16.7. MIAU-CLUB
17.7. Superscar, Renhoek, Armageddon Clock, Mother Agony, Scapegoat
23.7. BOYS SAY GO! Dj:t Pete & Mara
30.7. Sami Saari & Cosmo Sonic
31.7. Flamenco ilta
elokuu
7.8. Väärät Vieraat, Heppihirviö, Kill Me Gently, Scapegoat
13.8. Tapahtumien yö: Five Fifteen, Lotus (SWE) feat. Brian Robertson
14.8. Piirpauke
27.8. Pelle Miljoona & Rockers
28.8. Miau-club djs Delicious (HOL), Dr Harris, Kim, Uke

syyskuu

3.9. Majkarman Kauniit Kuvat
6.9. Sanatorium (Slo), Irritate, Cause for Effect
11.9. Ääriklubi: Rinneradio + dj Borzin
17.9. Absoluuttinen Nollapiste
18.9. Zen Cafe
22.9. Bp Harmony, No Direction, Satellite Kids
24.9. Semifiinaali: Jyrki HITChallence
25.9. ”Fullmoon Experience” : Jing & Jangsters, Wo & Man soundsystem with djs
28.9. Brother Inferior (USA), Infektia (Tsekki), Jugglin Juglar

lokakuu

2.10. Irish Festival: Eleanor Shanley + Sirkus
6.10. Otto Donner
8.10. Manserock – konsertti
9.10. Tampere Tattoo Happening: Hybrid Children + 313
13.10. Heikki Hela & Heikki Silvennoinen
15.10. Jyrki HITChallence FINAALI 8 finalistia + Neljä Ruusua
16.10. Tuomari Nurmio
20.10. Children of Bodom, In Flames (Swe)
21.10. “Kantrispecial” Dale Watson (USA)
22.10. Miami Vice: djs Uke, Kim & Infekto
29.10. M & M klubi: Aknestik, Tarrakuva, Jaarli Baddington, Korkeajännitys

marraskuu

5.11. Yrjänä Sauros Big Band
6.10. Sound Kitchen
7.11. Honey B & T-Bones
10.11. Sara, Disco, Viha on Kihti, Killpret ty
13.11. Vinylmania & CD-tori (Pakkahuone&Klubi): Northern Lonestar (CAN), Lataamon Laulajat, djs by Skillsters
13.11. Y.U.P.
17.11. Mindtrek: Catharsis (USA), Armageddon clock, Morning After
18.11. Mindtrek: Terveet kädet, Radiopuhelimet
19.11. Mindtrek: Krakatau + dj Riddim
20.11. Mindtrek: Perfect Combination: djs Uka, Karri K, Infekto, Okke
24.11. Mindtrek: Waltari
25.11. Mindtrek: NOM (Pietari), Absoluuttinen Nollapiste, Ahkerat Simpanssit, kometa

joulukuu

3.12. Citizen 2000 club: Värttinä, Bina, Slobo Horo, Tango Orkesteri, Kipinä, dj Okke
4.12. Citizen 2000 club: Andreas Johnston (Swe), dj Antti
5.12. Hola Eclectica dj:s Anne Savage (UK), Kari K., Gary B., Kim
8.12. “Gothic Dark” Let Me Dream, Ancient Drive, Medieval Art
11.12. The Collisions: Jasse, Rossio, Olli, Elliot Ness
15.12. Scapegoat, Imis, Candycane
18.12. “Get Some 11” Superscar, Cocksnot, Steep
31.12. Millennium: DJs Mr A., Kim, Supersamuli, Uke

1999

Pakkahuone

tammikuu

11.1. Päivähypyt: Tasaraha orkesteri
18.1. Päivähypyt: Markku Tuomisen yhtye
21.1. Tummien oluiden tori: Olutkilpailu, Tallin Brass
22.1 Tummien oluiden tori: Tallin Brass, Menneisyyden Vangit
23.1. Tummien oluiden tori: Tallin Brass, Lee Wings
25.1. Päivähypyt: Harmoniekat & Soili Nykänen

helmikuu

1.2. Päivähypyt: Kiksi Hellsten yhtyeineen
3.2. Woodblock: Tampeen lukioiden bändikisa
6.2. Talvirieha (Tampereen musiikkiluokkien tuki ry.)
7.2. Gospel messu
8.2. Päivähypyt: Unto Satorannan yhtye
12.2. Resonance disco
13.2. Uriah Heep(GBR)
15.2. Päivähypyt: Tanssiyhtye Kimara & Väinö Korsu
22.2. Päivähypyt: Helge Ojanen & Tuulikki Lahti
27.2. Suuri häätapahtuma
28.2. Suuri häätapahtuma

maaliskuu

1.3. Päivähypyt: Arri Tarri & Amulet
4.3. Hiusnäytös (Hakanit oy)
9.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: lastennäytös
10.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: lastennäytös,
Ihmeellinen Iran, The Real McCoy
11.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: lastennäytös,
venäläiset animaatiot, arkistot 1, E. A. Poe
12.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: arkisto 2,
Ihmeellinen Iran, Back: Kanada, E. A. Poe, Berliini 2, Gay &
Lesbian
13.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: Ihmeellinen Iran,
venäläiset animaatiot, E. A.  Poe, Palmujen Yö
14.3. Tampereen kansainvälinen lyhytelokuvafestivaali: lastenelokuvat,
palkintojen jako, palkittujen uusinta
15.3. Päivähypyt: Keijo Rajalan yhtye
17.3. Gospel-konsertti
19.3. Nowru 2 festival, iranilainen juhla
20.3. Doom teknomusiikkitapahtuma
22.3. Päivähypyt: Tanssiorkesteri Ceres
26.3. Don Huonot
27.3. Next level –house disco
29.3. Päivähypyt: Tammerkoski
31.3. Amorphis

huhtikuu

5.4. Päivähypyt: Tanssiorkesteri Senjos (naistentanssit)
7.4. -8.4. Staabi-bileet
10.4. Big Band tanssiaiset: Nokia Big Band
12.4. Päivähypyt: Sinikka yhtyeineen
18.4. Tampereen ev.lut. seurakuntien puhallinorkesterin iloinen kevätkonsertti
19.4. Päivähypyt: Markku Tuomisen yhtye
21.4. Teekkarispeksi 10-vuotis juhlanäytös
22.4. Teekkarispeksi 10-vuotis juhlanäytös
25.4. Tanssin päivä
26.4. Päivähypyt: Solistiyhtye Jermut
28.4. Tanssiesitys Late’s Latest Dances
29.4. Tanssiesitys Late’s Latest Dances
30.4. Ultra Bra, Planet Earth, ”Abba”, Duran Duran Show

toukokuu

1.5. Popeda ja Yö Pate Mustajärvi - Popeda
3.5. Päivähypyt: Tasaraha yhtye
5.5. Bass’n Helen
7.5. Dimmu Borgir (NOR)
8.5. Gospel-konsertti
10.5. Päivähypyt: Tarja Mäkelä yhtyeineen
11.5. Valotykkigospelia (TYK lukio)
13.5. Fröbelin Palikat (Tampereen lastenklinikan tuki ry.)
14.5. TV-2 tanssibändikisa
16.5. TTY:n nuorisosoittokunta, Concordia College Band (USA)
18.5. Tampereen naisvoimistelijoiden kevätnäytös
24.5. Päivähypyt: Harmoniekat
27.5. Virva Kabanov tanssikoulun kevätnäytös

kesäkuu

6.6. Kustaanpäivä
9.6. Tampereen sävel: Mukaralla, Sympaatti
10.6. Tampereen sävel: Zap Mama
12.6. Tampereen sävel: Seminaarinmäen mieslaulajat
13.6. Tampereen sävel

heinäkuu

4.7. Mortification (Australia), Deuterenomium
7.7. Tammerfest: Sentenced, Nightwish
8.7. Tammerfest: Yö, Ne Luumäet, Fake
9.7. Tammerfest: Jonna Tervomaa, Ville Pusa, Tehosekoitin Jonna Tervomaa
10.7. Tammerfest: Suurlähettiläät, Pauli Hanhiniemi ja perunateatteri, EU (Fra)
10.8. Teatterikesä: Leo Bassi – Salaiset vietit
11.8. Teatterikesä: Leo Bassi – Salaiset vietit
12.8. Teatterikesä: Pep bou
13.8. Teatterikesä: Pep bou
14.8. Teatterikesä: Viirus – Besökaren en filosofisk thrilleri
15.8. Teatterikesä: Viirus – Besökaren en filosofisk thrilleri
20.8. Resonance disco
28.8 Ristirock: Heaven Up, Nina Åström & band, Therapia
30.8. Päivähypyt: Markku Tuomisen yhtye

syyskuu

4.9. Disco-hype, limudisko
6.9. Päivähypyt: Unto Satorannan yhtye
13.9. Päivähypyt: Tasaraha
18.9. Next Lever
20.9. Päivähypyt: Harmoniekat & Soile
23.9. Heinämäki Tanssimania: Country-ilta – Crawfish Kings
24.9. Heinämäki Tanssimania: Kungla, Marita K. & Alakanta, Uudenmaan kansanmusiikki
25.9. Heinämäki Tanssimania: Hanuri ja nautamyrsky, Kungla, Tsuumi, Heikki Lahti & Co, Yökatrilli, Antti Savilampi
26.9. Heinämäki Tanssimania: Kungla, Tsuumi
27.9. Päivähypyt: Sinikka yhtyeineen
30.9. Viinijuhla

lokakuu

1.10. Viinijuhla
2.10. Kangasalan nuorkauppakamarin lastenjuhla
5.10. Seminaarinmäen mieslaulajat
7.10. Hämeenkadun approbatur: AllWays
8.10. Manserokin Legendat: Rale, Moog, Nolo ja Rähjä, Catwalk, Julle,
Dave, Veltto, Popeda, Matthews, Martti Syrjä, Kaseva, Alwari Tuohitorvi
9.10. Tatuointimessut
11.10. Päivähypyt: Voitto Takasen yhtye
15.10. Jyrki Hit Challenge Live at Tullikamari: 4 Ruusua
20. – 24.10. Kustaa III
26.10. Fröbelin Palikat
29.10. Musiikki & Media gaala: Pedro Hietanen & Tapio Liinoja
31.10. Titi-Nalle vaihtoehto

marraskuu

1.11. Päivähypyt: Ceres
5.11. Tampere Jazz Happening: Akosh & Unit, Per ”Texas” Johansson
6.11. Tampere Jazz Happening: Fritz Hauser, Circle Squared, Inter Ferences,
Sylvain Kassap Quartet, Sync, Ben Neill
7.11. Tampere Jazz Happening: BMN-Trio, Derek Bailey, Renegade Way
8.11. Päivähypyt: Unto Satorannan yhtye
12.11. Torremolinos 2000 kiertue: Apulanta, Don huonot
13.11. Vinylmania-levymessut
18.11. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia – ensi-ilta
23.11. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia
24.11. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia
25.11. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia

joulukuu

 
1.12. Kansainvälisen vapaaehtoistoiminnan päivä
3.12. Citizens’ Agenda konferenssin illanvietto: Slobo Horo, Tango- orkesteri Myllykangas, Kipinä & Olavi Nyrhilä, Värttinä, Bina
6.12. Lasten itsenäisyyspäiväjuhla
9.12. TAMK/PIRAMK esittäytyvät
11.12. Teknobileet
14.12. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia
15.12. Ylioppilasteatteri: Romeo ja Julia
18.12. Pikkukakkosen juhlakonsertti
27.12. Päivähypyt/ kinkunsulatustanssit: Markku Tuomisen orkesteri
30.12. Latenite Celebration gospel-konsertti